Ana sayfa İnternet Ben Bir Klip Severim!

Ben Bir Klip Severim!

0

One man , One desire. Bildiğiniz her şeyi unutacaksınız. Müzik ile mizah hiç bu kadar yakın olmamıştı. After this summer… Bir klip .. Onlarca ayrıntı… Nereden geldiğiniz bilmediğimiz bir sürü kahkaha… New York Tımes: Büyüleyici ve etkileyici, Herald Tribune: Nefesiniz kesilecek…
 

Daha evvel onlarca kez yapılan bu espriyi, yazının hemen başına koyarak oldukça önemli bir risk aldığım söylenebilir. Lakin dikkatli okuyucularım farkedecektir ki “” klip “” kelimesi yanıp yanıp sönüyor. Bugün klipler üzerine söyleyeceklerim var.

Enstantane mühimdir. Bir klibin görsel hafızamızda yer almak konusunda maharetli olması şart. 12″li kuru kalem, renkli boya takımı gibidir klipler. Kutusunu açarken bir heyecanlanırsın da önce kırmızıya, sonra maviye, sonra sarıya canlı ne kadar renk varsa onlara davranırmışsın gibi. Bu benzetme yersiz gelebilir.. Ama ilk örneğimi okuyunca, bu yazının 1″den 55″e kadar sayıları tükenmez kalemle birleştirince tavşan çıkan bulmacalar gibi olduğunu, nakış nakış işlendiğini takdir edeceksindir.
 


 
Klip deyince zihnimde belirenler…

***Sevdiceğiyle yeni taşındıkları evi boyayan şarkıcının duvarı boyamayı bırakıp hanımının yüzüne önce sıva sonra iki kat boya çalması..

Aşk malayla başlar. Kim istemez ki lila bir sevgili? Cam göbeği bir koca? Ver müziği arkadan , dök boyayı , malayla düzleştir, kuruyunca öp sevdiceğini… Yaşa be 90″lı yıllar Türk klipleri…

***Bahçede çiçekleri sulayan şarkıcının , niye yanına geldiğini bilmediğimiz sevgilisini hortumla sırılsıklam ıslatması

Aşk kuru bir şey değildir! Klipte oynayan güzel kız yaz vakti bahçede kapri ve t-shırt’üyle çiçeği sularken, sen şarkıcı olarak anlamsızca dolaşamazsın. Tazyikli suyu boca edip basınçtan yere kapaklanmasının üzerinde durmayıp yüzüne yüzüne su sıkmaya devam eden var.

 

*** Birbirlerini ağır çekimde tartaklayan, sarsan çiftler

çocukluğum her kavganın slow motion olduğunu zannederek geçti. Açı bilen yetenekli bir klip yönetmeni saçları savrulan acı çeken bir yüzü yakın plan aldı mı tamamdır.

***Flaschback ile mutlu anlar gösterilirken, şimdiye gelindiğinde sevgilinin fotoğrafına bakmak

Daha evvel pikniğe gidilmiş. Battaniye yere serilmiş. Domates, biber, yarısı yenmiş menemen orada kabak gibi duruyor. çiftlerimiz ayakta ve sarmaş dolaş. Ve mutlu. Bir şey de konuşmuyorlar. Uzağa bakıyorlar.

***Bayan şarkıcının etrafında sadece pantolon giyerek üst vücudunun bazı yerlerine dokunarak var olan seksilik tandansını artırmaya çalışan adamların olduğu klipler
Bu tip kliplerin hedeflediği izleyici kitlesi hakkında fikir yürütmek pek mümkün değildir.
 


 
Ekseriyetle bayan şarkıcı da klip esnasında “” beni daha çok aileler seviyor, içine kapanık durayım da sevgileri azalmasın “” kaygısıyla kendine dokunan klip adamına pek bakmazlar. Neredeyse sırtını dönerek söylerler. Bir de bu klip çeşidinin şarkısı gerçekten çok kötü olur. Belki böyle kurtarırız diye bir hevesle yapılmış olduğu aşikardır.

***çorak arazide çekilen klipler

Alabildiğine kum. Montaj mı değil mi belli olmayan bir deniz. Kumun üstüne oturtulmuş enstrümanlar. Saçı açık uzun saçlı davulcunun kendinden geçtiği o sahneler. 32 yaşındayım, bu tip kliplere hala bayılıyorum ..

Aslına bakarsanız ben klip severim. Hem de çok severim. “” Youtube açalım. Bir klip sen seç, bir klip ben”” deyip de mesafeyi azaltıp flört başlatmışlığım, var olan elektriği artırmışlığım çoktur.

Son bir üzüntümü paylaşıp bitireyim.. Bazen bir şarkıya denk geliyorum radyoda. Diyorum ki çiçek gibi şarkı. Ben bilmiyorsam kimse de bilmiyordur. Bir açıyorum interneti, dünyada 13 milyon kişi izlemiş. İşte globallikten uzak olduğum o an, biraz yıpranıyorum . Ama hemen geçiyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here