Ana sayfa Yazılım Beklentilere Son Yanıt: iOS 7 Beta

Beklentilere Son Yanıt: iOS 7 Beta

0

Apple tüm dünyanın merakla beklediği iOS 7″nin Beta sürümlerini yayınlamaya başladı. Bizlerde ilk haliyle iOS 7″yi kapsamlı şekilde test ettik.
 

Apple’ın San Francisco eyaletinde düzenlediği Geliştiriciler Konferansı”nda(WWDC) iPhone, iPad ve iPod Touch cihazları için geliştirilen yeni işletim sistemi iOS 7, Beta sürüm olarak tanıtıldı. Beta sürüm, geliştiricilerin kullanımına sunulan ve bir yazılımın test sürecinde olup son düzenlemelerinin geri bildirimlerle beraber yapılması olarak özetlenebilir. Bu süreç iOS konusunda ortalama üç ya da dört ayı buluyor ve Apple tarafından yaklaşık 5-6 Beta versiyonu yine geliştiricilerin kullanımına açılıp final sürümü yayınlanıyor. Sonbaharda (muhtemelen Ekim) tam sürümünün tüm iOS kullanıcıları için yayınlanmasını beklediğimiz iOS 7,birçok önemli özellik ve yenilik içeriyor. Arayüzü baştan aşağı değişen ve uzun süredir beklenen özelliklerle gelen iOS 7″nin ilk Beta sürümü daha önceki iOS versiyonlarının çoğunda olduğu gibi “çok özel bir yazılım harikası” nitelemesini hak ediyor. üstelik yayınlanacak final sürümünde bu özelliklerde bir takım geliştirme ve iyileştirmelerde muhtemelen bizlerle olacak.
 

 
Geliştiricilerin kullanımına açılan iOS 7″deki mevzubahis özelliklerin birçoğu iOS kullanıcılarının bir süredir beklediği özeliklerdi. Yeni mobil işletim sistemi iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPod touch 16 GB, iPod touch 32 GB / 64 GB, iPad 2, yeni iPad, iPad 4 ve iPad mini tarafından destekleniyor. Bununla birlikte hatırlanacağı üzere iOS 6″da “kimi özellikler”sadece belirli cihazlara gelmişti, aynı durumun iOS 7 içinde söz konusu olduğunu belirtelim. Bunun nedenlerine değineceğiz. Developer sürümünü yükleyip denediğimiz ve incelediğimiz iOS 7 ile ilgili görüşlerimizi derleyip toparlayarak sizlere sunuyoruz.

 

Yeni arayüz
iOS 7’de, mobil işletim sisteminin arayüz düzeni önemli ölçüde korunmuş olsa da; simgeler, animasyonlar, geçiş efektleri ve birçok çekirdek uygulama baştan aşağı yenilendi. Apple’ın iOS arayüzüne yıllardır alışanları şaşırtacak yeni tasarımda Kontrol Merkezi, en önemli yeniliklerden bir tanesi. iPhone veya iPad’de yukarı sürükleyerek çağırabildiğiniz ekran, cihazınızla ilgili birçok ayarı ekrana getiriyor. Bu ayarlar arasında hücresel bağlantı hariç internet bağlantı ayarlarına erişim, AirPlay”e giriş yapabilme, düşey yön kilitleri, kamerayı açma, çalan müziği kontrol etme, hesap makinasını açma, ekran parlaklığını ayarlama, bağlantıları açıp kapama, feneri açıp kapama ve fazlası var. Bu yenilikler daha önce “ayarlar”a girilip oldukça zahmetli şekilde uygulanıyordu. Ayrıca Android işletim sisteminde bu kısa yol algoritmaları uzun süredir vardı. Apple, böylelikle yeni mobil işletim sistemindeki çok önemli bir eksikliği ortadan kaldırmış oldu.
 

 
Geliştirme adına iki unsur
Bu kısımda eleştiriye en açık unsur, 3G ve hücresel veri aktif-inaktif kısmına yer verilmemiş olması. Bu özellik günümüzde en sık kullanılan ayarlar arasında ve iOS 6″da olduğu gibi ayarlar içinde yer alıyor. Bir negatif puan olmakla birlikte iOS 7 final sürümünde Kontrol Merkezi”ne entegre edilebilme ihtimali var, umuyoruz ki bu geliştirme uygulanır. Bununla birlikte arayüzde kişileştirilebilirlik bir Apple geleneği olarak yine kullanıcıların insiyatifinde değil. örneğin ekran parlaklığı ve Wi-Fi”ı açıp kapadığınız Konrol Merkezi”ne albümlerinizi ekleyemiyorsunuz. Bu özellik bir Apple prensibi olarak uzun süre daha kalmaya devam edecek gibi görünüyor.

Otomatik güncelleme özelliği
iOS kullanıcılarının en önemli sorunlarından biri olan uygulama güncelleme sıkıntısı iOS 7 ile birlikte ortadan kalkıyor. Bundan sonra uygulama güncellemeleri otomatik olarak yapılacak.

 

Kamera
iOS 7’de radikal geliştirmelerden biri kamera yazılımında yaşandı. Tasarımı tamamen elden geçirilen kamera özelliği tamamen farklı bir biçime büründü. 4 farklı modla iOS 7″nin en ilgi çekici yapı taşlarından biri halini alan kamera uygulamasında video, fotoğraf, kare ve pano modları bulunuyor. Ayrıca birçok filtre özelliği de gelen kamera modunda bu filtreleri fotoğrafları çektikten ya da çekmeden önce uygulamak mümkün.

Yeni iTunes Radio
iOS 7 ile birlikte gelen iTunes Radio uygulaması ile radyo keyfi iOS’da da resmi olarak geliyor. Bu özellik iOS, Apple TV ve Mac işletim sistemi ile entegre olarak çalışabilecek.
 


 
Yeni tuş kilit ekranı
iOS”un bir önceki sürümünde bilindiği üzere ekran kilidi, ekranın en altındaki sabit bir alanda soldan sağa sürükleme hareketiyle açılıyordu. iOS 7″de tuş kilidini açmak için ekranın en altındaki yapılan bu sürükleme hareketi artık ekrandaki herhangi bir yerden yapılabilecek. Ayrıca artık ekran kilidini açmadan bildirim ve kontrol merkezi kullanılabilecek.

Dinamik duvar kağıtları
Ayrıca artık dinamik duvar kağıtları da iOS”un görsel gücüne katılıyor. Bununla birlikte hareketli ekranların daha yoğun pil tüketimini de beraberinde getireceğini hatırlatalım. Bu noktadan hareketle yeni iPhone, iPod touch ve iPad varyasyonlarında daha kuvvetli bataryalar söz konusu olabilir. Belki de iPhone için 2000mAH üstü bataryaların zamanına doğru ilerliyoruz. Elbette bekleyip göreceğiz.

 

Bildirim Merkezi
Bildirim Merkezi”de yeniliklerle donatıldı. örneğin klasik keçeli gri fon yerini saydam bir tasarıma bırakıyor. Ayrıca ilgili fonda bulanıklık efekti de söz konusu. Günlük, tümü ve cevapsız aramaların bulunduğu yeni Bildirim Merkezi”nde, gelen bildirimlerin gruplara ayrılarak sınıflandırılması da yenilikler arasında.

Yepyeni ikonlar
iOS 7 Beta”nın en dikkat çekici yanlarından biri de yeni uygulama ikonları. Uzun süredir uygulama ikonlarında yenilik yapılması gerektiği teknoloji basınında konuşuluyordu ve iOS 7″de beklentilere çok iyi bir yanıt vermeyi başardı. Uygulama ikonları artık 3 boyutlu etkisi sahip değil. Daha sade bir görüntüye sahipler. Uygulamaların sadeliğinin yanı sıra bazı Apple uygulamalarında da düzenlemelere gidildi. örneğin Müzik, artık turuncu yerine kırmızı bir fona sahip içindeki nota tasarımı da beyaza dönüştü. Mail uygulamasında mektubun arkasındaki fondaki mavi üzerine beyaz bulutlar iOS 7″de artık yok. Harita”da ikon yoğun bir şekilde değiştirildi.
 


 
Videolar uygulamasında kılaket ikonunun üzerindeki nokta iOS 7″de ortadan kaldırıldı. Safari uygulamasında beyaz renklerin hakimiyeti var ve web sayfaları tam ekran olarak görüntüleniyor. 3 boyut etkisi ikonlarda ortadan kalkarken teknolojinin derinliklerinde yoğun şekilde iOS 7″de. Safari”de 3 boyutlu sekme görünümü olağanüstü başarılı. Hava durumu uygulamasında da bazı değişiklikler var. Şehrinizdeki hava durumunu animasyonlarla görebiliyorsunuz. Saat ikonu da canlı şekilde saati gösteriyor ve saliseler dahi ekranınızda.

 

App Store ve yeni Near Me
İkonlar değişmiş durumda. En iyiler, arama, update ikonları genel bir görsel değişiklik var. Near Me adlı yeni özellikle iOS 7″de artık yakınızdaki yeni uygulamaları görebiliyorsunuz. örneğin İstanbul”dasınız yeni bir kafe açılmış ve uygulaması da var. Bunu Near Me ile görüntülüyorsunuz.
 

 
Hepsini İşaretle
Mail”de beklenen gelişme oldu. Artık tüm e-mail”ler seçilerek toplu olarak silinebilecek.

Passbook ve sonuç
Türkiye”de çalışmayan ve iOS 6 ile beraber gelen Passbook, dijital kredi kartınız ve hatta çok daha fazlası olma yolunda ilerleyecek bir özellik olarak 2012″de duyurulmuştu. iPhone”unuzu kullanarak barkod okutabildiğiniz Passbook, elektronik biletlerinizi işletebileceğiniz, online check-in yaptırıp boarding pass”inize ulaşabileceğiniz çok faydalı bir uygulama olarak dikkat çekerken iOS 7 ile beraber QR kod okuma özelliği de Passbook özelliklerine eklendi. Sonuç olarak iOS 7, beklentilere yeni bir yanıtı sembolize ederken, milyonlarca Apple mobil cihaz kullanıcısının beklentilerini de bir üst boyuta taşımayı başarıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here