Ana sayfa Haber Bedava Plug in”ler

Bedava Plug in”ler

0
Merhaba arkadaşlar,takip edenlerin bileceği gibi bu zamana kadar ev stüdyonuzda karşılaşabileceğiniz bazı problemlere çözümleri veya hayatı daha kolaylaştırmak adına yapılabilecek küçük numaraları paylaşmak için bir ev stüdyosu köşemiz vardı. Zaman içinde sizden gelen sorular ve istekler daha çok kullandığınız programlar ve plug-in’ lerle ilgili oldu ve tabii ki bir çok program ve plug-in de neredeyse bel bükecek cinsten pahalı. Bu yüzden bu aydan itibaren bir “Bedava Plug-Inler” yazı dizisi yapmaya karar verdik.

Bildiğiniz gibi aslında kaydınızı ev ortamında işlemenizi sağlayan yegane programcıklar plug-in ler, fakat iyi bir şekilde araştırıp denemek gerekiyor ki parayı hangisine yatıracağınızdan emin olun. ‹şte burada bedava plug-in ler devreye giriyor. Piyasadaki rekabetin sonucu mu dersiniz, yoksa kapitalist düzene başkaldırı mı dersiniz bilemiyorum ama artık bir çok firma veya kişi ürettiği plug-in’ leri ister açık kaynaklı olarak ister kapalı, web üzerinden bedava paylaşıyor. Açık konuşmak gerekirse eskiden çok kaliteli bedava plug in bulmak biraz zordu ama artık o kadar kaliteli ve güçlü plug-in’ ler var ki gerçekten bir çok ses işleme konusunda para vermeye gerek olmadığını göreceksiniz.

 

Bu yazı dizisini bir kaç bölümde sunacağım,
Efektler,
Synthler,
Samplerlar ve diğer enstrümanlar,
Amfi simülasyonları,
DAWlar (kayıt, edit, mix programları),
Faydalı araç-gereçler,
Davul programlama.

Biraz ön bilgi olarak ilkönce plug-in dünyasından kısaca bahsedelim. Evde veya stüdyoda kullanabileceğimiz iki platforma sahibiz, Mac ve PC. Linux tabanlı bir çok program olmasına rağmen açık kaynaklı program azlığı ve çeşitsizliği yüzünden şimdilik Windows veya MacOS tabanlı bilgisayar kullanmak en mantıklısı olacaktır. Plug-in ler bu çeşitliliğe uygun biçimde farklı formatlarda karşımıza çıkıyorlar. VST formatı hem PC”de hem Mac”de çalışırken AU formatı sadece Mac bilgisayarlarda çalışıyor. Bu dizide bu iki format üzerine gideceğiz ama tabi ki başka popüler formatlar da var, DX, RTAS ve TDM gibi.

 

Ne yazık ki her DAW her formatta plug-in ile çalışmıyor, Steinberg Cubase sadece VST kullanabilirken, Logic ve GarageBand sadece AU kullanabiliyor. Ableton Live
ve Reaper bu iki formatı da kullanabiliyor. Yani hangi platformda çalıştığınız, plug-in seçerken önemli bir faktör.

Bütün bu ön hatırlatmalardan sonra bedava plug-in lere bir giriş yapabiliriz artık.

Efektler

MeldaProduction Efektleri

Web – www.meldaproduction.com
Platform – PC ve Mac
Format – VST ve AU
Minimum Sistem Gereksinimleri – PC Windows XP/Vista/7, 32-/64-bit VST kullanıcı, Mac OS X 10.5, 32-bit AU/VST kullanıcı

MeldaProduction 14 adet yüksek kaliteli ses işlemci plug-in’ i sitesinden bedava indirmeye açmış durumda. Her plug-in aynı görsel sisteme sahip olduğundan herhangi birine alıştığınızda hepsini aynı kolaylıkla kullanıma başlayabiliyorsunuz. Her zaman ihtiyaç duyulan MEqualizer, MCompressor ve MLimiter gibi işlemcilerin yanında daha yaratıcı sonuçlar için bir çok seçenek de mevcut., MAutopan, MFreqShifter, MPhaser, MRingModulator, MFlanger, MTremolo, MVibrato, MStereoExpander ve MWaveShaper gibi. Ayrıca baya hassas bir ölçüm için MAnalyzer ve bir kanalda yapmak istenilen tüm mühendislik işlemleri için MUtility de MeldaProduction”ın bedava plug-in’lerinden.

 

Bu efektler aslında MeldaProduction”ın ana ürünü olan MDrummer”ın içindeki efektler ama şirket genel bir güzellik yaparak bu plug-inleri ayrı ayrı bedava indirmeye açmış, çok da iyi yapmış.

DestroyFX Buffer Override

Web – destroyfx.smartelectronix.com
Platform – PC ve Mac
Format – VST ve AU
Minimum Sistem Gereksinimleri – PC Windows 95, VST kullanıcı, Mac OS X 10.3.9, AU/VST kullanıcı

Buffer Override DestroyFX firmasının bedava olarak indirime açtığı kaliteli bir Glitch-Stutter efekt plug-ini, yani sesi müzikal anlamda bozmaya yarayan bir plug-in. Eğer elektronik müzikle uğraşıyorsanız bu tip ses işlemciler sizin daha çok dikkatinizi çekecektir diye düşünüyorum. Buffer Override bedava plug-inler dünyası içinde bayya önemli bir yere sahip çünkü gerçekten çok güçlü bir ses işlemci. Elinizde bir beat var ve bunu şarkınızın belli bölümlerinde çeşitlendirmek, bozmak, farklı bir hale getirmek istiyorsunuz, Buffer Override burada devreye giriyor. Aynı şekilde synth veya pad seslerinizi zenginleştirmek ve modern pürüzlü bir hava yakalamak için birebir. Plug-in in değişkenlerinin neler yaptığını ancak deneyerek bulmanızı öneririm ama bazen istenmeyen sonuçlar da çıkabiliyor, olsun denemeye devam edin, hayalinizde olmayan bazı şeyler duymaya başlamanız an meselesi bu plug-in ile çünkü.

 

Audio Damage Rough Rider

Web – www.audiodamage.com
Platform – PC ve Mac
Format – VST ve AU
Minimum Sistem Gereksinimleri – PC VST kullanıcı, Mac OS X 10.4,
AU/VST kullanıcı

Audio Damage Rough Rider basitçe bir kompresör, fakat Audio Damage firmasının diğer ürünleri gibi hiç biri aslında öylesine ürünler değiller. Firma ne yaparsa yapsın biraz farklı ve acaip şeyler sunmayı beceriyor.

Rough Rider”ın bir de büyük kardeşi var: Rough Rider Pro. O ise bir multiband kompresör ve ne yazık K‹ bedava değil.
Rough Rider”ı özel yapan en önemli yanı 1:1 den 1:1000 e kadar olan kompres oranı. Bu tabi yanlış kullanıldığında bayya kötü sonuçlar verebileceğini de gösteriyor ama doğru kullanımda gümbür gümbür sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Daha çok beat’lerinize veya tüm davul toplam kanalınıza paralel kompres olarak kullanmanızı tavsiye edebilirim, bu şekilde hem sound’unuz genişlemiş ve büyümüş hem de hata yapmaktan biraz daha uzaklaşmış olabilirsiniz.
Herkese iyi kayıtlar. Sound

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here