Ana sayfa Haber Beats Music bilinmezliği

Beats Music bilinmezliği

0

Apple‘ın Beats Music hamlesinin ardından, son günlerde Apple‘ın Beats Music‘i kapatacağı (?) söyleniyordu. Bugün de bazı medya organlarında çıkan haberlere göre de, Tim Cook’un “böyle bir şeyin mümkün olmadığını” belirttiği de ifade ediliyor. Aslında durum başından beri bir “kapatmak” meselesi değil sadece isim değişikliğine gidildiği de aslında haberlerde geçen ana konu. 

Kafa karışıklıkları da burada başlıyor; Apple onca ücret ödediği Beats Music’i “kapatacak” mıydı? Apple‘ın gerçekten böyle bir niyeti varsa, Beats’in akıbiyeti nasıl olacak? öncelikle, Beats Music‘in çalışma yapısını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Beats, öncelikle müzik stüdyoları için yazılım geliştiren bir firma. Firma daha sonra ağırlığını ürettiği hoparlör, kulaklık gibi kişisel kullanım sistemlere yönlendiriyor. Bu sebeple, Apple‘ın Beats‘i “satın alması” kısmen satın almadır. Hal böyle olunca da, Apple, Beats Music‘in kendine faydalı olacak departmanını satın alarak, hem multimedya inovasyonlarını hem de festival organizasyonlarını bu şirket ile ortaklaşa halletmek istiyor.

Apple, Beats‘i satın aldığında Apple mühendisleri Beats Music departmanına aktarıldı. Beats‘in geliştiricileri, reklamcıları da Apple’ın sosyal medya direktörlüğü ve altyapı direktörlüğüne transfer edilerek işbirliği yaratıldı. Apple’ın, Beats’i “kapatma” hamlesi de burada başlıyor. An itibariyle zaten artık Beats çalışanları Apple’ın iTunes çatısı altında toplandılar ve çalışmalarını iTunes adı altında yürütüyorlar. Söz konusu “kapanma” mevzusu bir isim değişikliği ile kalıyor, Beats Music’in Apple çalışmaları artık iTunes adı altında yürütülüyor.

 

Apple‘ın Beats ile ilgili yaptığı açıklamalar sonucunda ortaya çıkıyor ki, aslında medya organlarına “kapatılacak” olarak yansıtılan konu, sadece bir isim değişikliğidir. 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here