Ana sayfa İnternet Baz istasyonları, şehir dışına mı taşınıyor?

Baz istasyonları, şehir dışına mı taşınıyor?

0

Yargıtay, baz istasyonlarının şehir dışına çıkarılması yönündeki yerel mahkeme kararını onadı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, baz istasyonlarının şehir dışına taşınmasına ilişkin yargı kararının “iletişimi öldürecek” nitelikte olduğunu dile getirerek kararı eleştirdi. Yıldırım; “çıkardığınız baz istasyonundan basacağınız radyasyon, elektromanyetik dalga içerdeki 3 metre mesafeden alacağınızın 50 katı. Asıl tehdit, bunların dışarıya çıkarılmasıdır.” dedi.
 

Yargıtay tarafından verilen ve baz istasyonlarının şehir dışına taşınmasının da öngörüldüğü karara ilişkin Meclis Araştırma Komisyonu’na bir bilgi notu göndereceklerini belirtti. Yaptığı açıklamada, alınan kararı vahim bir gelişme olarak değerlendiren Yıldırım, Yargıtay tarafından verilen kararı bilgi yoksunluğundan alınmış bir karar olarak değerlendirdi. Yıldırım, “Yani baz istasyonlarının şehir dışına çıkarılması, bırakın masrafını, zorluğunu, onları hiç konuşmuyorum, dışarıya çıkardığınız baz istasyonundan basacağınız radyasyon, elektromanyetik dalga içerdeki 3 metre mesafeden alacağınızın 50 katı. Asıl tehdit, bunların dışarıya çıkarılmasıdır.” dedi.
 

Yıldırım, baz istasyonlarının şehir dışına çıkarılması nedeniyle her istasyonun daha fazla kapsama alanına sahip olması gerektiğini vurgulayarak, “110 elektrik kullanırken 400 voltluk elektrik vermek zorunda kalıyorsunuz.” dedi. Yıldırım, söz konusu durum nedeniyle şehir dışına taşınan baz istasyonlarının daha fazla elektromanyetik dalga içereceğini söyledi.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here