Ana sayfa Donanım Battlefield 4

Battlefield 4

0

Battlefield 4 2013″ün son bombası .Battlefield 4 serinin 12. oyunu olarak 1 Kasım 2013 itibariyle oyuncularla buluştu. Oyun senaryo ve çoklu oyuncu modları ile karşımıza çıksa da çoklu oyuncu kısmında Conquest, Domination ve Rush dahil toplamda 8 farklı oyun seçeneği sunuyor. Senaryo bizleri Battlefield 3′ün hemen ardından yaşanan olaylara götürüyor. Ana karakterimiz Amerika adına çeşitli ülkelerde takımıyla operasyon görevi yapan bir asker olarak karşımıza çıkıyor. Co-op modu Battlefield 4′te yer almıyor ve anlatacaklarımızın çoğunluğunu oyunun çoklu oyuncu kısmı oluşturuyor. Zira oyunun sadece çoklu oyunculu kısmı için DICE önceki oyundan 3 kat daha büyük bir ekiple çalıştı.

 

 

 

 

Assault, Engineer, Support ve Recon askeri sınıfları ile toplam 10 Frostbite 3 haritasında savaşacağız. Battlefield 4“ün çoklu oyuncu kısmı PC”de 64 kişi olarak destek veriyor. Conquest, Rush ve Team DM isimli 3 ana mod bulunuyor. Diğer modlar ise ana modların farklı varyasyonları olan Squad DM, Squad Rush ve Conquest Large olarak karşımıza çıkıyor. Rush modunda takımlar saldıran ve defans olmak üzere ikiye ayrılıyor. Ve saldıran takım düşmanın 2 M-COM istasyonunu yok etmek için çalışıyor. Bad Company 2″den farklı olmak üzere M-COM istasyonu C4″ler veya bombalarla hasar almıyor. İllaki yanına gidip E tuşuna basmanız ve bombaları kurmanız gerekiyor. Savunan takımın ise M-COM istasyonlarını karşı takımın ticketları bitene kadar koruması gerekli.

 

Her öldüğünüzde takımınızın ticket havuzundan yediğinizi unutmayın ve buna göre strateji geliştirin. ölmek yerine takım arkadaşınız tarafından canlandırılırsanız ticket kullanmayarak takımınıza zarar vermiyorsunuz. Burada Battlefield serisinin takım oyunu yönü bir kez daha karşımıza çıkıyor. Kötü strateji takıma zarar veriyor. Conquest modunda düşmanın ticketlarını bitirmeye çalışıyorsunuz. Ve en çok bayrağı elinde bulunduran takım karşı takımın ticketlarını en hızlı tüketmesine neden oluyor. Bu yüzden oyun boyunca o bayrak senin bu bayrak benim koşturarak arı gibi çalışmanız gerekiyor. Yeri geliyor yoğun saldırı altında bayrak koruyorsunuz, yeri geliyor haritanın diğer ucundaki bayrağı geri almaya gidiyorsunuz.

 

 

 

 

Son ana mod ise Team DM. Adından da anlaşılacağı gibi bu moddaki tek amaç tüm düşmanlarınızı öldürmek. Oyunda canın 100 olduğu normal modun dışında, birde Hardcore modu bulunuyor ki burada kafanızı düşmana göstermek dahi kritik bir hal alıyor. 

 

çünkü bu modda canınız 60″a düşüyor. Yani çok daha kolay ölüyorsunuz. Kolay ölmenin bir yoluda kafanıza kurşun yemek. Normal modlarda 100 cana sahip biri vücuduna tek kurşun yediğinde ölmüyor. Sınıflara ayrıntılı bir şekilde değinmeden önce hızlıca geçecek olursak Assault taze ölüleri kaldırabiliyor ve etrafa sağlık paketi bırakabiliyor. Engineer tamir kitine, roketlere, mayınlara ve yoldan giden robota sahip. Support sınıfının C4″leri, hareket algılayıcı patlayıcıları, havan topu ve ağır / hafif olmak üzere makineli tüfekleri bulunuyor.

 

 

 

 

Recon ise hareket algılayıcı dedektörler, uçabilen ve uzaktan kontrol edilebilen bir araca ve bolca keskin nişancı tüfeğine sahip. Şimdi sınıfların biraz daha detayına inelim. Battlefield 4“te her şey takım oyununa göre tasarlandığı için sınıfları olması gerektiği gibi yansıtacağız. Siz kendi ekibinizle veya tek başınıza başarılı şekilde oynuyor olabilirsiniz. öncelikle Assault oyunun sağlıkçısı konumunda. 

 

Takımınızın ticketlerı azalmasın ve o an bölgedeki asker sayısı azalmasın. Bu nedenle canı azalmış bir asker gördüğünüzde yanına sağlık paketi atın veya yoğun çatışma olan bir bölgede takım arkadaşlarınızın dibine bırakın. Böylece bol bol puan kazanabilir ve fazla efor sarf etmeden çatışmaya devam edebilirsiniz. ölen birini gördüğünüzde hemen yanına gidip kaldırın fakat uzakta ise kendinizi riske atmayın. Artık onun için yapılabilecek bir şey kalmıyor. Diğer sınıfları oynarken de tam tersi geçerli. Cengaverlik yapıp düşmana yaklaşmayın ve mümkün olduğu kadar sağlıkçıların yanında durun. Bu hem size ulaşmalarını sağlayacak hem de canınız sağlık paketleri nedeniyle normalden iki kat daha hızlı dolacak. Normalde canınızın artması için zarar görmeden 15 saniye civarı beklemeniz gerekiyor.

 

 

 

 

Fakat etrafta sağlık paketi varsa hiç beklemeden saniyede 10 can toplarsınız. Ha birde Assault ile oynarken kendinizi de düşünün. Kritik şekilde vurulduğunuzda yere yatıp kendinize sağlık paketi atın ki canınız hızlıca dolsun. Silah eklentileri bizim için çok önemli. örneğin Foregrip yatay tepmeyi yarıya indirir. Dikey tepmeyi ( Support sınıfı için ) 1/3 azaltır. Bipod dikey ve yatay tepmeleri yüksek oranda azaltır. Heavy Barrel kurşunların yayılmasını azaltır ve dikey tepmeyi arttırır. Flash Suppressor silahın alevini gizler. Kurşunların saçılmasını arttırır.

 

Laser Sight yakınlaştırma yapmadan isabet oranını arttırır. Düşmanın az da olsa dikkatini dağıtır. Extended Magazine silahın maksimum mermi sayısını %50 – %100 arttırır. Tüm bunların yanında sayamadığımız bir sürü eklenti bulunuyor.Her sınıfın en çok dikkat çeken silahlarına deyinmeden önce birkaç ön bilgi geçelim. öncelikle kullanacağınız silahın geri tepmesi çok önemli. çoğu silah yukarı ve aynı zamanda yanlara doğru teper. Tetiğe ne kadar çok basarsanız hedeften o kadar çok şaşarsınız.

 

 

 

 

Eğer kullanacağınız silahın nasıl teptiğini öğrenirseniz ateş ederken bunu avantaj olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca silahı gez, göz, arpacık yaptığınızda hareket hızınızı farklı etkiliyor. Silah seçimlerinizde buna da dikkat ederek oyun stilinize göre doğru seçimi yapmalısınız. Mesela M16A3 KH2002″ye göre çok daha yavaş kalıyor ki aradaki fark dikkate değer.

 

Şimdi ise en iyi silahlara bir göz atalım. Assault sınıfının birkaç silahına bakalım. Oyundaki en hızlı atıcılardan biri AEK-971. Hatta Back to Karkand paketi ile birlikte FAMAS gelmemiş olsaydı Assault”un en hızlısıydı. Ayrıca geri tepme oranları da çok düşük. Yakın ve orta mesafede oldukça etkili, uzak mesafede ise seri atış yapmazsanız iyi sonuçlar veriyor. En büyük dezavantajları ise şarjör değiştirme süresinin en yavaşlardan biri olması ve yanlara doğru tepmesi. Fakat bu sorunu Foregrip silah eklentisi kullanarak aşabilirsiniz. 

 

 

 

 

F2000 tam vur kaç silahı. Silahın ilk kurşundaki tepmesi çok yüksek. Hatta gez, göz, arpacık yaptığınız zaman kurşunlar çok saçılıyor fakat yakınlaştırma yapmayıp ateş ettiğinizde diğer silahlara göre çok daha başarılı. Eğer yakınlaştırma yapmadan kullanacağım diyorsanız üzerine Laser Sight takarak silahın daha hızlı bir şekilde kurşun atmasını sağlayabilir ve rakibinizin dikkatini dağıtabilirsiniz. 

 

Hızlı şarjör değiştirme, hızlı kurşunlar ve düşük tepme M16A4 ve kardeşi M16A3″ü çekici kılıyor. Aslında bu silah tüm özellikleri ile iyi bir orana sahip olduğu için gayet tercih edilebilir. Kendine ortalamanın üzerinde yer edinirken ne eklentisi taksam diye düşünmenize gerek kalmıyor.Eğer Engineer olduysanız haritalar sizden soruluyor. Takımınızın kullandığı tüm araçları ve elektronik cihazları tamir edebilir veya düşmanın araçlarını yok edebilecek tüm donanıma sahipsiniz. Şöyle ki arkasında iki Engineer ile gelen bir tankı durdurmak son derece zor bir iş. 

 

 

 

 

Uçarken helikopter dahi tamir edebilirsiniz. RPG mi Javelin mi konusuna girmeye hiç gerek yok. RPG ile daha özgür oluyorsunuz. Javelin ile tam 12″ye atıyorsunuz. Bu sınıfta birde mühimmat taşıyabilen ve bomba kurup imha edebilen uzaktan kumandalı botlar bulunmakta. Engineer”da öne çıkan silahlar M4A1, A91, SCAR-H olarak karşımıza çıkıyor. 

 

A91 atış hızı, düşey geri tepme oranları ve diğer silahlara göre yakınlaştırmadan isabetli atış oranıyla tam Laser Sight takmak üzere yapılmış. Şarjör değiştirme süresini hesaba katarak dar alanlarda terör estirebilirsiniz. Bu silahı uzak mesafe için kılıfından çıkarmayın. SCAR-H ise hasar ve isabet oranıyla hareket etmeden düşman avlamanız için dizayn edilmiş. Support sınıfı daha detaylı olmak üzere göze çarpıyor. Ağır ve hafif makineli tüfekleri, C4′leri ve Claymore”ları ile asıl yıkıcı etkiyi bu grup yapıyor. En iyi silahları M27 IAR ve RPK-74M. Bu silahları eklentilerle birlikte kullanarak daha güzel işler çıkarabilirsiniz. 

 

 

 

Recon sınıfında bulunan SOFLAM ve uzaktan kumandalı gözlem mekaniği sayesinde düşmanlarınıza kök söktürebilirsiniz. Ayrıca haritalara göre kamuflaj seçerek gizlendikten sonra düşmanlarınızı avlamaya başlayabilirsiniz. Klasın en iyi silahları M40A5 ve L96 olarak göze çarpıyor. 

 

Oyunun ayrıca Battlefield 2′den akıllarda kalan Komutan moduna sahip olduğunu söylemek gerekiyor. Bu moda geçerek oyunu tablet bilgisayarlarınız üzerinden bile yönetebiliyorsunuz. Yakın zamanda Premium paketiyle birlikte 5 DLC oyuncularla buluşacak. Bu sayede harita ve oyun modlarının sayıları büyük oranda artacak. Battlefield 4 her haliyle bizlerden tam not almayı başarıyor.

 

 

 

 

Bu oyuna EA Türkiye resmi dağıtımcısı Aral Game üzerinden 135 TL fiyat etiketiyle sahip olabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here