Ana sayfa Donanım Bataryasız cep telefonları gelecek

Bataryasız cep telefonları gelecek

0

İnsan bedenine yerleştirilen kalp pilleri gibi küçük medikal cihazların batarya gereksinimi ortadan kalkmış olacak. Kalp pilleri, havadan elde edilecek enerjiyle kesintisiz çalışabilecek. Yrd. Doç. Dr. Merih Palandöken; “Bu projenin geliştirilmesi halinde elektrikli araçların daha farklı alternatif yollarla kablosuz olarak şarj edilebilmelerinin de önünü açacağını” söyledi. Elektromanyetik dalgalar üzerine Almanya”da başlattığı çalışmaları Gediz üniversitesi”nde sürdürdüğünü dile getiren Yrd. Doç. Dr. Palandöken şu bilgileri verdi: “Havada atıl duran müthiş bir potansiyel var. Gözümüzle göremediğimiz için bu enerjinin önemini fark edemiyoruz.

 

 

Bataryasız cep telefonları gelecek

 

 

 

Uydular, baz istasyonları, radyo ve TV vericileri ile elektrikli aletler çevreye sürekli dalgalar yayıyor, elektromanyetik kirlilik oluşturuyor. Bu proje, elektromanyetik kirliliğin bir anlamda geri dönüşümünü, ekonomiye kazanımını sağlayacağı için önem taşıyor. Günümüzün en büyük sorunu olan enerji ihtiyacına da çözüm getirecek. Projemizi TüBİTAK“ın da desteğiyle en kısa sürede tamamlayıp hem bilimin çevrelerinin hem de endüstrinin kullanımına sunacağız.” şeklinde konuştu.

 

TüBİTAK“ın da desteklediği çalışmayla, cep telefonu gibi birçok cihaz bataryasız kullanılabilecek, kalp pillerinin enerji sorunu da böylelikle ortadan kalkacak. Gediz üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi”nde önemli bir başarıya imza atıldı. Başarının mimarı ise Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Merih Palandöken oldu. Genç bilim insanı, havadaki elektromanyetik dalgalardan elektrik üretilip depolanmasını sağlayan proje geliştirdi. Yrd. Doç. Dr. Palandöken”in bilim çevrelerinde ses getirecek çalışmasına TüBİTAK da destek verdi. “Metamateryal Tabanlı Antenler Kullanılarak çevresel Elektromanyetik Dalgalardan Enerji üretilmesi Teknikleri” adı taşıyan proje tamamlandığında hayatımıza birçok kolaylık gelecek. 

 

 

Bataryasız cep telefonları gelecek

 

 

 

Cep telefonlarındaki en büyük sorun olan şarj sıkıntısı da böylelikle tarihe karışacak. Telefonlara batarya yerine, küçük bir alıcı elektronik devresi yerleştirilecek, böylece kendi enerjisini radyo frekanslarından kesintisiz üretip depolayacak. Televizyon, bilgisayar gibi elektrikli aletlerdeki düşük gerilimli az güç harcayan elektronik devrelerin enerji ihtiyacının bu sistemle karşılanmasıyla elektrik tüketiminin aşağıya çekilmesi de mümkün olacak. Yrd. Doç. Dr. Palandöken”in projesi tıp alanına da adeta ilaç gibi gelecek. Yeni buluş, teknoloji dünyasını derinden sarsacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here