Ana sayfa Donanım Bataryası uzun ömürlü olsun, gerisinin önemi yok diyenlere özel telefon

Bataryası uzun ömürlü olsun, gerisinin önemi yok diyenlere özel telefon

0

İnsanlar yeni telefon alacaklarında en çok üzerinde durdukları şey, batarya ömrü olur. Hatta öyle ki, en pahalı öncü modellerin batarya sürelerini bile ikiye katlayan bir batarya söz konusu ise, telefonun ufak tefek kusurlarına bile bakılmaz. Fakat tabii sorunlar bir noktadan sonra batarya süresini de anlamsız hale getirmeye başlarlar (Bakınız şimdi anlatacağımız ZenFone 4 Max modeli).

Bu telefon, bir akıllı telefonda bulabileceğiniz en büyük bataryalara sahip. Ve üstelik sadece 200$! Ama tabii masraflı parçaların cihazda yer almayışı, telefonu eğlenceli olmaktan da çıkarıyor.

200$ fiyat etiketiyle gelen ZenFone 4 Max, ilk bakışta bütçeye uygun görünüyor. Büyük oranda alüminyumdan yapılan telefonun ekranı ise 5.5-inç büyüklüğünde. Bir adet dahili parmak izi okuyucusu ile birlikte son zamanlarda hemen hemen tüm telefonlarda bulunan arka yüzde 2 adet çift kamera da mevcut. Asus aynı zamanda ZenFone 4 Max”e 2 nano SIM kart ve bir microSD kart için yeterli alan sağlayan bir de tabla koymuş.

Aynı zamanda oldukça etkin dokunmatik “Geri” ve “Son Uygulamalar” tuşları da var. Bu haliyle ekran üzeri gezinti tuşlarını yavaş yavaş devreden kaldırmaya başlayan Android ekosistemi için biraz tuhaf görünebilir. Fakat, ZenFone 4 Max”ın ön yüzünde bulunan ana ekran/parmak izi okuyucusu tuşlarının kaplayacağı alanı göz önünde bulunduracak olursak, bu dokunmatik tuşların varlığını olumlu bir eklenti olarak görebiliriz.

Bununla birlikte USB-C yerine standart micro USB port kullanılması, pek yerinde olmamış. üstelik bu denli büyük bir ekrana 1280 x 720 şeklinde bir çözünürlük konumlandırmak da neredeyse cinayet gibi.

Gelelim arka yüzde bulunan dual kameralara. Gün ışığında birincil 13MP kamera iyi sayılır ama hava karardığında oldukça karanlık, parazitli ve keskinlikten uzak çekimler elde etmeye başlıyorsunuz. Fakat asıl can sıkıcı olanı 5MP”lik ikincil geniş açılı kamera. Oldukça iyi ışıklandırılmış ortamlar dışında aletin performansı gerçekten hayal kırıklığı yaşatıyor. öyle ki çektiğiniz nesneleri birbirinden ayırt etmekte zorlanıyorsunuz.

Bir de telefonun performansından bahsedelim. Günümüzde bir çok ekonomik telefonda insanları mutlu edecek yeterli işlemci gücü mevcuttur. Fakat bu cihazla HDR kalitesinde bir resim çekmeniz için saniyelerce beklemeniz gerekiyor.

Gelin görün ki bu cihazın var oluşunun asıl sebebi, kötü ekranı ya da kameraları değil, dev bataryası. 5.000 mAh gibi devasa kapasiteye sahip olan cihaz, yapılan batarya testinde 16 saat 13 dakika boyunca faaliyet gösterebildi. Galaxy S8 9 saat 12 dakika, Galaxy Note 8 10 saat 21 dakika, LG G6 7 saat 28 dakika ve Moto Z2 Force ise 8 saat 42 dakika batarya ömrüne sahipler. üstelik cihazın bataryasını bir günde bitirmeniz neredeyse imkansız olduğu için Asus, geri besleme şarj cihazı (ve kablosu) koyarak, telefonun fazladan bataryasını kamera ya da başka bir telefonu şarj etmek için kullanmanızı sağlıyor. Tabii o cihazlarda da micro USB girişi bulunuyorsa. Aksi takdirde ekstra adaptör bulmanız gerekecek (Asus”un USB-C”yi cihazda uygulamaya koyması gerekliliğine işaret eden bir başka zorunluluk daha).

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here