Ana sayfa Makale Basit bir çalışmayla rüya tadında fotoğraflar

Basit bir çalışmayla rüya tadında fotoğraflar

0

Bir UV filtre, biraz vazelin; işte size çekim sırasında photoshop.

Merhaba sevgili Photoline okurları. Bu ayki konumuzu açıklamadan önce yukarıdaki fotoğrafa dikkatle bakmanızı istiyorum (fot.1). Fotoğraf hakkındaki düşüncelerinizi duyar gibiyim. “Ee, ne var bunda, bir iki basit photoshop çalışması o kadar”. Evet bir iki basit çalışma ama photoshop ile değil. Tam aksine fotoğraf sayısal ortama yani bilgisayar ekranına gelmeden yapılmış gerçekten basit ama etkili bir çalışma. Nasıl mı? İşte size reçetesi; önce fazladan bir ultraviyole (UV) filtre alıyorsunuz, sonra da eczaneye uğrayıp bir kutu vazelin. Evet evet yanlış duymadınız vazelin, hani o ellerimizi yumuşatmak için kullandığımız vazelin.Şimdi gelelim uygulamasına. UV filtrenize vazelini yoğun şekilde sürün. çektiğimiz ana konuyu karenizin neresine koyacaksanız o bölgeye sürmeyin ve filtrenizi objektifin önüne takın. Bundan sonrası çekim sırasında yapacağınız uygulamalara bağlı. Bu uygulamaları da çektiğim fotoğraflar üzerinde kısa kısa anlatayım; öncelikle filtreye vazelin sürmek gibi basit bir yöntemin yararlarını ve kolaylıklarını sıralayalım. Vazelinli filtreyi kullanırken fotoğraf üzerinde yaptığınız değişiklikleri görüp öyle çekiyorsunuz, bir başka deyişle photoshopu anında uyguluyorsunuz. Fotoğraf karenize girmesini istemediğiniz ve çıkaramadığınız görüntüleri kapatıp bir anlamda ayıklayarak sade görüntüler elde ediyorsunuz. özellikle gece fotoğraflarında sokak lambalarının sert ışığını yumuşattığınız gibi bir de efekt vererek farklı görüntü tadları eklemiş oluyorsunuz. Aslında bu basit sistemin daha birçok yararı var, bunları sizler de çektikçe ve denedikçe göreceksiniz. Benim ilk gördüğümde biraz da küçümseyerek baktığım ama daha sonra çok güzel çalışmalarda kullandığım bu metot eminim sizin de hoşunuza gidecektir.

Yukarıdaki fotoğrafta fazla ışık alan bölgeler sorun olduğu için, filtre üzerine tam o bölgelere biraz daha yoğun vazelin sürerek hem ışığın şiddetini azaltmış oldum, hem de ışık hüzmelerini fırça darbeleri şeklinde yayarak efekt vermiş oldum.
Böylelikle istemediğim halde kareme giren lambaların ışık şiddeti pozlamamı etkilemedi.

İkinci fotoğraf karemiz Edirne”den bir Karaağaç evi. Evin her iki yanında yıkıntılar ve beton görüntüleri vardı. Ucu ucuna karelendiğinde sıkıştırılmış görüntü hissi verecekti. Ben de UV filtremin üstüne (vizörden bakarak) istemediğim yerlere vazelin sürdüm ve bu sonucu elde ettim. üçüncü fotoğraf cami içinde namaz kılan insanlar. Bu karede de üst kısımdaki ışıklarla alt kısımdaki namaz kılan insanlar arasında oldukça farklı bir ışık ölçümü vardı. Işığa göre pozlama yapsam namaz kılan insanlar karanlıkta kalıyor, onlara göre pozlasam caminin tavan lambaları adeta patlıyordu. çözüm vazelinli filtrem. Işıklı bölgeye istediğim oranda vazelin sıvayınca ortalama bir pozlama ayarlayabildim ve çektim. Bir ışık bulutu görüntüsüne bürünmesi de işin ekstra görüntü karı oldu. Dördüncü fotoğraf bir çömlek satıcısı. Yine arka planda ve kenarlarda fotoğrafı olumsuz etkileyecek objeler fazlasıyla mevcut. İmdada vazelin yetişiyor. Filtremin sadece kenarlarını vazelinle sıvıyorum ve satıcı ile tezgahı bir rüyadan çıkmış görüntüye dönüşüyor. Siz çok daha farklı yerlere vazelin sürerek farklı görüntüler elde edebilirsiniz. İşin en güzel yanı fotoğrafınızı çekmeden düzenleyebilmeniz. Beşinci ve son fotoğrafım vazelinli filtreyi ilk kullandığım karelerden biri. Limonata satıcısının olduğu bölgenin dışında her yeri vazelinle sıvadım, cami olan arka bölgeye daha ince, alt bölgelere daha kalın sürdüm. Böylece yerdeki birçok kirli görüntü ile el arabasına asılı objeler fotoğraf karemi olumsuz etkilemedi. Hem sadeleştirilmiş hem de rüya tadında bir satıcı fotoğrafı elde etmiş oldum.
 

 

 

 
Şimdi tüm bunlarla uğraşmak yerine photoshopta halletmek daha kolay diyebilirsiniz. İnanın ki ne yaparsanız yapın aynı tadı alamazsınız. Bu bir anlamda tuval üzerinde fırça darbeleriyle görüntü oluşturmak gibi bir şey ve ayrı bir tadı var. çekince siz de fark edeceksiniz. Basit ama etkili. Bu tekniği birçok fotoğrafçı ciddi projelerde kullandı. Değerli fotoğrafçı dostlarım Behiç Günalan ve Enver Şengül”le uzun yıllar bu basit ama güzel teknikle birçok çalışma yaptık. özellikle kalabalık ortamlarda fotoğrafımızı sadeleştirmek adına çok işe yaradı. Şimdi size tavsiye ediyorum.

Deneyin, çok seveceksiniz ve güzel şeyler üreteceksiniz. Hem farklı bir çekim tadı hem de monotonlaşmış karelerden kurtulacaksınız. Rüya tadında fotoğraflar çekmeniz temennisiyle bir dahaki sohbete kadar hoşça kalın, fotoğrafta kalın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here