Ana sayfa Donanım Basın konferansı ile açıklanan Samsung Galaxy Note 8″in tüm özellikleri ve Türkiye...

Basın konferansı ile açıklanan Samsung Galaxy Note 8″in tüm özellikleri ve Türkiye fiyatı

0

Bugüne kadar edindiğimiz sızıntılar dahilinde sunduğumuz bilgilere son noktayı koyan, Samsung”un bugün düzenlemiş olduğu Note 8 Basın Konferansı oldu. Sızıntıların dışında çok fazla farklılıkların olmadığını gördüğümüz Note 8″in tanıtımını ise Mobil bölüm başkanı DJ Koh yaptı. Geçtiğimiz yıl yaşanan Note 7 patlamalarına rağmen kullanıcıların Samsung”a sadık kalmalarından ötürü teşekkür ederek sözlerine başlayan Koh, bu sadakate en iyi tepkiyi vermek için bir yıldır ürün üzerinde çok sıkı şekilde çalıştıklarını belirtti. 

Galaxy Note 8 ile ilgili bir dizi şirket yetkilisinin yaptığı tanıtımla birlikte cihazın genel özellikleri ortaya çıkmış oldu. Bu özelliklere başlıklar halinde değinecek olursak:

Ekran

Ekran tarafında çok büyük değişikliklere gitmeyen Samsung, Galaxy Note 8, Infinity Display konsepti dahilinde ekran büyüklüğünü 6.3″e çekmiş. Bu yönüyle sinematik ekran deneyimi yaşatacak olan Galaxy Note 8, yeni edge ekran ile telefonun elde tutulmasının da kolaylaşmasını sağlıyor.

Kamera

Kamera tarafında oldukça güçlü ve yeni teknolojileri cihaza taşıyan Samsung, Galaxy Note 8″de x2 OIS büyütme fonksiyonunu kullanıyor. Böylece hareketli görüntüleri bile oldukça net biçimde çekebiliyor. Rakibi iPhone 7 Plus”la bir kıyaslama babında sunum da yapan Samsung, aşağıdaki görselde de görebileceğiniz çekim kalitesi üstünlüğünü yakalıyor.

Cihazın arka yüzünde 12MP çözünürlüğünde çift kamera bulunurken, ön yüzde ise 8MP çözünürlüğünde selfie kamerası bulunuyor.

Ayrıca daha önce Galaxy S8 ve S8 Plus’ta da gördüğümüz özelliğin daha gelişmiş versiyonu olan dual capture ile nesneye ve nesne arkasında bulunan alana aynı anda odaklama yapılarak, çekimin daha geniş alanlı görüntülenmesi sağlanıyor.

Bununla birlikte daha önce Galaxy S8 ve S8 Plusta bulunan nesne odaklama özelliği de geliştirilerek, yeni “Dual-Capture” fonksiyonu ile nesne ve arkasındaki alan ayrı ayrı, aynı anda çekilerek, hem öznenin hem de arka planın resim içerisine  dahil edilmesi sağlanıyor.

S-Pen

Galaxy Note 8 ile birlikte gelen en kapsamlı geliştirme belki de S-Pen üzerinde gerçekleştirilmiş. SMS ya da anlık sohbet mesajlarınızda yazdığınız mesajları S-Pen ile düzenleyerek, istediğiniz animasyonları ya da çizimleri yaparak mesajlarınızı göndermenize imkan veren S-Pen bu yönüyle özellikle gençlerin ellerinden bırakamayacakları bir cihaz olacak. Samsung”un sosyal etkileşim ağı olan “Pen up”ın kullanıcı sayısının 2.7 milyona ulaştığını düşünürsek, S-Pen”e getirilen geliştirmelerle bu sayının daha da artarak, sanatsal çalışmaların yapıldığı camianın kitlesini arttıracağı da ihtimaller arasında.

S-Pen”in en önemli özelliklerinden bir başkası ise, herhangi bir dildeki herhangi bir metni, istenilen dile çevirebiliyor olması. Böylece örneğin haritalar uygulamasını yabancı bir ülkede kullanırken karşılaşacağınız yabancı metinleri S-Pen aracılığıyla kendi dilinize tercüme edebileceksiniz. Bunun yanında döviz birimlerini de çapraz kur uygulaması ile dilediğiniz birime çevirebileceksiniz.

Dex ile Masaüstü bilgisayarda ekran paylaşımı

Daha önce Galaxy S8 ve S8 Plus”ta da bulunan, cihaz ekranının  müsü üstü bilgisayara aktırımını sağlayan bir özellik olan “Dex” uygulaması, Note 8″de, örneğin canlı olarak telefonda görüşme yaptığınız kişinin masa üstü ekranınıza bağlanarak, anlık olarak bilgisayarda yaptığınız işlemleri görüntüleyebilmesini sağlıyor.

Bunun yanında tam ekran oyun özelliğini de getiren Note 8″le artık oyunları tam ekranlı olarak oynayabileceksiniz. Bu noktada oyunlara klavye ve Mouse desteğinin de getirilmiş olabileceğini düşünebiliriz.

Bellekler

Beklediğimiz gibi 6GB RAM ile gelecek olan Galaxy Note 8’in dahili hafızası 64GB UFS 2.1 olacak. Aynı zamanda sunulan MicroSD kart desteği ile kullanıcılara 256GB’a kadar ekstra depolama alanı imkanı sağlanacak.

Beklentilerimiz dahilinde 6GB RAM”e sahip olan Galaxy Note 8″de dahili hafıza 64GB olarak belirlenmiş. Aynı zamanda MicroSD kart desteği ile de 256GB”a kadar harici depolama imkanı mevcut.

Batarya

Batarya tarafında da beklentilerimiz gerçekleşti ve Galaxy Note 8 bataryasının 3300mAh gücünde olacağı açıklandı. Kablosuz şarj özelliğiyle de kolay şarj imkanı getirilmiş oluyor.

Kulaklık ve kulaklık girişi

Galaxy Note 8’de 3.5 mm’lik giriş bulunuyor.

Fiyat

Samsung’un resmi sitesinde Galaxy Note 8’in fiyatı 4999 TL olarak belirlendi. Türkiye’de henüz üç farklı renk seçeneği mevcut olan Note 8’i satın alacak kullanıcılar, 500 TL’lik SamsungWA hediye çeki kazanacaklar. Ya da Gear S3 Frontier’a sahip olacaklar.

Renkler

Cihaz için sunulan renk alternatifleri orkide grisi, gece yarısı siyahı, altın ve derin deniz mavisi.

Samsung Electronics Türkiye Mobil ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Galaxy Note8 için ön sipariş alımına 24 Ağustos”tan itibaren Samsung Online Mağaza (http://shop.samsung.com/tr) ve perakende mağazaları ile mobil operatörler üzerinden başlanacak. 18 Eylül tarihine kadar Galaxy Note 8 için ön sipariş veren kullanıcılar 500 TL değerindeki hediye çeki ile SamsungWA online aksesuar ve giyilebilir cihazlar mağazasından (http://www.samsungwa.com.tr) tercih ettikleri ürünleri satın alabilecekler. Sürprizler 18 Eylül”den sonra da devam edecek. 

Galaxy Note8″in Türkiye resmi satış tarihi olan 19 Eylül gününden itibaren 6 Ekim tarihine kadar ise Note 8 satın alan kullanıcılar, 300 TL”lik Samsung WA online mağazasında geçerli aksesuar çekine sahip olacaklar.”

Sonuç itibariyle yukarıda belirttiğimiz özelliklerin bir özetini şu şekilde özetleyebiliriz:

Galaxy Note teknik özellikler

  • 6.3 inç büyüklüğünde QUAD HD Super AMOLED sonsuz ekran ve 522 ppi yoğunluğu
  • 8 çekirdekli Qualcomm Snapdragon 825 / 8 çekirdekli Samsung Exynos 9 serisi 8895 işlemci alternatifleri + Adreno 540 grafik işlemcisi
  • 6 GB LPDDR4 RAM ve 64/128/256 dahili hafıza alternatifleri
  • Android 7.1.1 Nougat işletim sistemi
  • Hibrit çift SIM kart desteği
  • LED flaş destekli, f/1.7 geniş açılı lense sahip, OIS destekli 12 MP  +  telephoto lens özellikli, f/2.4 geniş açılı lense sahip, OIS destekli, 2x optik zum özelliğine sahip (10x dijital zuma kadar arttırılabilir) 12 MP’lik çift kamera
  • 8 MP çözünürlüğünde, fokuslanma özelliğine sahip ön kamera
  • Suya ve toza karşı dayanıklı IP68 sertifika
  • Boyut: 162.5 x 74.8 x 8.6mm, ağırlık 195 gram
  • Hızlı şarj özelliğine sahip 3300mAh büyüklüğünde batarya

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here