Ana sayfa Haber Bariyerlere çarpan Tesla Model X sürücüsü kazada öldü

Bariyerlere çarpan Tesla Model X sürücüsü kazada öldü

0

A Good Samaritan at the scene of the Tesla Model X car crash described the car to be “actively emitting full flames from the battery bank.” https://t.co/n78v5ekcgV pic.twitter.com/EVGqKJnhcR

— NBC Bay Area (@nbcbayarea) 24 Mart 2018

Bir başka Tesla aracı daha trajik bir kazanın merkezinde yer aldı. Tesla, kaza sonrasında güvenlikle ilgili konularda yeniden sıkı bir inceleme başlattı. Amerika’da bir otoyoldaki bariyerlere çarpan elektrikli Model X aracın sürücüsü, kaza sonrasında öldü. Aracın bariyerlere çarpması sonrasında iki aracın daha arkasından araca çarptığı belirtiliyor. Olay nedeniyle  ön bülümü yok olan araç, alev aldı. Görgü tanıkları çarpma esnasında bir alev topunun yükseldiğini söylediler. 

Otopilot sisteminin kazaya dahil olup olmadığı bilinmezken, aracın alev almasına neden olan şeyin batarya olabileceği belirtiliyor. Kazalarda güç ünitesinden bağımsız olarak aracın alev alması durumu sıklıkla görülen bir durumdur. Fakat Kaliforniya otoyol polisi, bataryanın araçta çıkan yangına neden olmuş olabileceğine inanıyor. 

Nedeni ne olursa olsun bu kaza, elektrikli araçlarla ilgili güvenlik endişelerini ön plana çıkarıyor. özellikle de otonom özelliklerin de dahil edilmesinin tasarlandığı bu dönemde. İlk yardım ekiplerinin elektrikli araçlara nasıl müdahale edileceği konusunda hala net bir bilgileri bulunmadığı gibi, otonom sürüş sistemlerinin gelecek olmasıyla birlikte bu risklerin daha da artacağından endişe ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here