Ana sayfa Haber Barış Manço Müzesi Açılıyor…

Barış Manço Müzesi Açılıyor…

0

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en önemli müzisyenlerinden Barış Manço’yu unutmak mümkün mü? Mümkün de olmasın zaten. Arkasında bıraktığı onlarca parça ve eser sayesinde hala ruhlarımızı temiz, derin ve iyi niyetli kılmamıza yardımcı oluyor Manço. Yakın zamanda, bir Barış Manço müzesi açılacağının müjdesini de vermek istiyoruz sizlere…
 

Barış Manço’nun oğlu Batıkan Manço ile yaptığımız söyleşide Kadıköy Belediyesi’nin neredeyse çalışmalarını bitirmekte olduğunu ve çok yakında açılış tarihinin duyurusunu yapacaklarını öğrendik. Batıkan Manço’nun bizlerle paylaştığı bir diğer haber ise ağabeyi Doğukan ile yapacakları bir televizyon programı…. Programın isminin “Adam Olmuş çocuklar” olması planlanıyor. Programda, iki kardeş, Barış Manço’nun “Adam Olacak çocuk” programında, o tatlı sohbetiyle bizlere tanıttığı çocukların şimdi nerelerde, ne yaptıklarını araştırıp, ekrana taşıyacaklar. Bunu yaparken de geniş bir Barış Manço arşivinden faydalanacaklar, o zamana ait görüntüleri ve müzikleri kullanacaklar. Ama öncelikle Doğukan’ın askerden dönmesi bekleniyor.
O günlere dair Batıkan’ın hatırladıklarını sorduğumuzda en çok Mega Manço ile Mançoloji albümlerinin hazırlıklarından etkilendiği anlaşılıyor: “Her yeni albüm çalışmasında babam, demoları eve getirir, bizlere dinletirdi. Bazı bestelerini de evde çalışırdı. Onun bir kayıt cihazı vardı, piyanosunun başına geçer ve beste yapardı. “97-“98 yıllarında 40. Yıl adlı bestesini çok dinlerdim.”

 

 

O dönemler, ülkemize ekipman getirtmenin, elektro gitar bile bulmanın ne kadar zor olduğunu ustalardan pek çok kez duyduk. Peki Barış Manço, albümlerindeki enstrüman zenginliği nasıl sağlıyordu? Batıkan, “Babam, müzik hayatının ilk yıllarında, Paris”te olduğundan o dönemin çeşitli müzik aletlerinden ve seslerinden yararlanabilmiş, sonrasında Türkiye’ye geldiğinde de henüz Türkiye’de bulunamayan müzik aletleri getirtebilmişti. Babamın 45″liklerini dinleyince belli oluyor zaten, sıradışı sesler bulunduran pek çok şarkısı var.”

Batıkan Manço’nun bir de hayali var. Barış Manço’nun anıldığı bir günde, onun birkaç şarkısını piyanoda çalmak… Batıkan, piyanoya ilkokulda baslamış Ama babasını kaybettikten sonra, Amerika’ya okumaya gittiğinde, zor gelmiş piyano çalmak. Şimdi kaldığı yerden devam etme çabasında.

Barış Manço’nun müzik endüstrisiyle ilgili sıkıntıları var mıydı diye sorduğumuzda Batıkan, “Ben doğduktan sonraki yıllarda herhangi bir sıkıntıı olduğunu görmedim,” diyor ama arkasından da ekliyor: “Fakat dedemin, halamın ve Ahmet Güvenç”in anlattıklarına bakılırsa 70″li yıllarda çok sıkıntı çekmiş. Henüz Türkiye’nin alışmadığı birisi olduğundan, bir taraftan o donemin sağcı/solcu düşünce etkenleri, öbür taraftan uzun saçıyla, yüzükleriyle farklı görünümü, bazı zorluklar getirmiş. Ama o, bunlara rağmen büyük kitlelerin kalbinde taht kurabilmişti.”
 

Şimdi Batıkan’ın en büyük hedefi bir sonraki kuşaklara babasının mirasını aktarabilmek, çünkü o, müziğin hayatlarımızdan eksik olmaması gerektiğine ve hayata dair pek çok şeyin de şarkılardan öğrenilebileceğine inanıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here