Ana sayfa İnternet Banka SMS”leri artık ücretli olacak

Banka SMS”leri artık ücretli olacak

0

Bankalar  internet bankacılığına girişte onay kodu olarak müşterilerinin cep telefonlarına gönderdiği mesajlardan artık ücret alacak

İnternet bankacılığında müşteriye gönderilen kısa mesajların yıllık maliyeti 25 milyon lirayı bulunca, bazı bankalar SMS’leri ücretlendirmeyi gündeme aldı. ‘Mobil onay kodu’ olarak da tanımlanan kısa mesajın yanısıra her banka tarafından farklı şekilde adlandırılan ve ileri güvenlik aracı olarak kabul edilen Akıllı Anahtar, Şifrematik, Cep Anahtar gibi uygulamalar da var. Bunlar belli bir ücret karşılığında müşterilere satılıyor. Yapı Kredi Alternatif Dağıtım Kanallarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, internet bankacılığı müşterilerinin yüzde 80’inin SMS’i tercih ettiğini belirtirken, 200 bin müşterinin Akıllı Anahtar’ı kullandığını vurgulayarak, ”Yıllık 20-25 milyon liralık SMS gönderim maliyeti var. Şu anda bizde günde ortalama 300 bin SMS gönderimi oluyor. çok yaygın kullananlara yönelik paketler oluşturabiliriz’ diye konuştu.
 
banka sms
TüRKİYE’nin önde gelen özel bankalarından birisinde personelin ileri güvenlik araçları kullanım oranları incelendiğinde, çalışanların yarıya yakınının mobil onay kodunu kullandığı tespit edildi. Banka, maliyetlerin düşürülmesi amacıyla ilk aşamada tüm çalışanlarının şifre üreten araçları kullanmalarını teşvik edecek. İkinci aşamada ise banka, Şifrematik-Cep Anahtar gibi araçları tanıtacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here