Ana sayfa Makale Bangalore’de Renk Cümbüşü

Bangalore’de Renk Cümbüşü

0

Mistik kokularıve doğası ile çok zengin bir Hindistan şehrindeyiz…
 

Bangalore; Hindistan”ın en kalabalık 5.şehri. Bilgi teknolojileri sektöründe merkez olarak bilindiğinden, Dünya”daki girişimciler arasında en çok tercih edilen 10 bölge arasında yer almaktadır. Teknolojik anlamda üst olma özelliğinden dolayı Asya”nın Silikon Vadisi olarak anılmaktadır. Bangalore kenti 9.yy.”da kurulmuştur. İlk kurulduğunda şehrin adı Bengaluru iken zamanla Bangalore olarak değişmiştir. Burası Hindistan”ın en hızlı büyüyen 2. şehridir.

Uzun yıllar İngiliz sömürgesinde kalan Hindistan, pek çok konuda İngilizler”den etkilenmiş. Sütlü çay içiyor olmaları buna bir örnek olarak verilebileceği gibi en önemli etkilendikleri taraf ise kulüp hayatıdır. Şehrin farklı farklı bölgelerinde üye sayısı 600″leri aşan pek çok kulüp bulunmaktadır. Kulüp hayatı buranın belkide en önemli ve üst düzey yaşam biçimidir. çok süse düşkün bir ülke Hindistan. özellikle bayanlar için bulunmaz bir yer. Takılar, renkli kıyafetler, saçlara takılan çiçekler hepsi ayrı bir cümbüş içinde kadınların güzelliğine güzellik katıyor.
 


 
Tüm şehri Autorikşa adı verilen 3 tekerlekli motorlar aracılığı ile gezebilirsiniz. Hindistan”ın en önemli özelliklerinden biri sanırım renkli bir ülke olması. Bangalore”da da renk cümbüşünü sonuna kadar yaşıyorsunuz. Renkler sadece “sare”(sari) adı verilen kıyafetlerde değil binbir çeşit farklı baharatlarında da mevcut. Benim gibi acılı yemeklerden hoşlananlar için burası tam bir cennet. Pek çok yerde muz yapraklarının üzerine yemek servisi yapılıyor ve gerçekten çok hoş bir sunum diyebilirim. Bizim ayranımız onlarda “lasse” adıyla farklı farklı yapılıyor. Karabiberlisinden, tatlı soslusuna kadar lasseler size başka bir kültürde ayranın nasıl değiştiğini gösteriyor. Vejeteryanlar için de bir cennet burası, çünkü farklı farklı vejeteryan yemekleri bulunuyor. Ayrıca hatırlatayım bu bölge Hindistan”ın inek eti yenilmeyen bölgelerinden. O yüzden tüm sokaklarda hatta otobanlarda rahatça dolaşan ineklere rastlıyorsunuz. Sadece inek olsa iyi; aynı yol üzerinde aynı anda inek, motor, motor taksi, araba, at arabası ve aklınıza gelebilecek daha pek çok şeylede karşılaşmanız mümkün. Değişik bir karmaşa hali.

 

çocuk Felci Aşılama çalışmaları
Daha önce gelmediğim Bangalore şehri yemekleriyle, doğası ile renkleri ile beni büyüledi diyebilirim. Tabii buraya gelişimin ana nedeni POLIO (çocuk Felci) aşılama çalışmalarına katılmaktı. Şahsen gitmiş olduğum bu bölgede sağlıklı çocukları görmenin mutluluğunu yaşadım. Bazı devlet okullarını da ziyarette bulundum ve çocukların gülen gözleri dünyadan POLIO”nun silinmesi icin bizlere büyük bir güç verdi. Şimdi sizlere uzun yıllardır mücadele edilen, geleceğimizin emanetçileri çocuklarımız için yürütülmekte olan bu projeden bahsedeceğim. POLIO; Dünya”nın en önemli sağlık projeleri arasında. Bu yılki POLIOaşılama çalışmaları için Hindistan”ın Bangalore şehrine gittim. Şu anda dünyanın 3 ülkesinde hala bitmesi için mücadele verilmekte olan çocuk felci, halen Pakistan, Nijerya ve Afganistan”da çocukların geleceğini tehtit etmektedir. Hindistan”daki aşılama kampanyaları ve bilinçlendirme calısmaları ile geçen yıldan bu yana yeni bir POLIO vakasına rastlanılmamış. Ancak aşılamalar halen devam etmekte ve bunun sonucunda 5 yaş ve üstü çocuklar güven altında. 5 yaşın altındakilerde devamlı aşılanıyor. TabiiPakistan”ın komşusu olduğu için her an hastalığın yeniden görülmesi korkusu devam ediyor. Ama gönüllü grubundan olusan yüzlerce insan bu konu için mücadeleye devam ediyor.
 

 
Bulaşıcılığı oldukça yüksek olanbir hastalık POLIO. Kuluçka süresi 10-14 gün.1-4 yaşlarında daha sık görülüyor.Mikrobun kaynağı hasta insanların dışkısı ve boğaz salgıları.Dışkı ile kirlenmiş su, besinlerin yenip içilmesi veya kalabalık yerlerde havaya yayılan mikropların solunması ile bulaşmaktadır. Virüsün üç farklı tipi var. Bağırsaklarda çoğalarak, vücudun diğer bölgelerine yayılıyor ve genellikle belirtisiz ve sinsi ilerliyor. Hafif ateş, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı-kusma gibi basit bir nezlenin belirtilerini sergiliyor. Yaklaşık her 200 vakadan birinde, hastalığa neden olan virüs omuriliğe geçiyor ve orada kasların hareketlerini sağlayan sinir hücrelerini tahrip ediyor. Bu tahribat kalıcı olduğu ve sinir hücreleri de yenilenemediği için, etkilenen kaslar çalışmaz hale geliyor ve hastalık hayat boyu sürecek felçlere neden olabiliyor. Hastalığa üç ayrı tip virüs neden olduğu için, üçüyle de aşılama yoluyla mücadele edilmesi gerekiyor.

 

çocuk felcinin tüm dünyada ortadan kalkmasına en çok yaklaşılan yıl 2001″dir. Tüm dünyada 500″den daha az vaka rapor edilmiştir. 2001 yılında sadece altı ülkede(Afganistan, Pakistan, Hindistan, Nijerya, Nijer ve Mısır) salgına neden olabilecek çocuk felci virüsü bulunmaktaydı. Ne yazık ki takip eden yıllarda bu altı ülke (özellikle Nijerya) 21 ülkeye virüs ihraç etmiştir. 2005 yılında vaka sayısı 1983 çıkmıştır. İnsanların seyahat imkanlarının artmış olması virüsü gelişmiş ülkelere daha kolay taşımaktadır. ülkemizde en son vaka 1998 yılında rapor edilmiştir.

Rotary”nin(Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşu), yeryüzünden çocuk felci hastalığının silinmesi programına katılması 1979 yılında Filipinler”deki altı milyon çocuğa Polio aşısının temin edilmesi ve ulaştırılması görevini üstlenmesi ile gerçekleşmiştir. 1980″lerin başında Rotary, tarihindeki en iddialı programını hayata geçirmeyi başarmıştır. PolioPlus programı, etkili polio aşısının mucidi Dr. Albert Sabin”in de destek ve tavsiyeleri alınarak, ulusal ve uluslararası sağlık örgütleri ile işbirliği içinde yürütülmeye başlanmıştır. Böylece WHO (Dünya Sağlık örgütü), UNICEF, Rotary International ve United States Centers for Disease Control and Prevention örgütleri ortaklaşa dünya çapında bir aşılama programının adımını atmışlardır.
 


 
çocuk felcinin tüm dünyadan silinmesi için bu projeye çok büyük destek verenler arasında Bill Gates”de vardır.1990 larda yüzbinli sayılarla ifade edilen vakalar bugün binli sayılara düşmüş ve 2006 yılı itibari ile salgın yaymaya elverişli virüsün bulunduğu ülke sayısı sadece dörde (Afganistan, Pakistan, Hindistan, Nijerya) inmiştir. Son bir yıldır da Hindistan”da yeni bir vaka rapor edilmemiş olduğundan çocuk felcinden arınmış ülkeler arasına Hindistan”da katılmıştır. Virüsün dünyadan tamamen silindiğini söyleyebilmek için arka arkaya üç yıl dünyadaki hiç bir ülkeden çocuk felci vakasının rapor edilmemesi gerekmektedir.

Umarım en kısa sürede çocuk felci dünyadan silinir. Sağlıklı bir dünya için hep birlikte el ele, tüm dünya çocuklarının yüzünün gülmesi dileğiyle. Bu proje icin destek veren Turkish Airlines’a buradan teşekkür etmek istiyorum. Dünya çocuklarının sağlıklı olması için bu projeye desteklerini esirgemediler.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here