Ana sayfa Donanım Bang & Olufsen klasik hoparlörleri akıllı yapmak istiyor

Bang & Olufsen klasik hoparlörleri akıllı yapmak istiyor

0

Yeni bir DIY (Do-It-Yourself, Kendin Yap) projesi olan HiFiBerry ile anlaşan ve özel tasarım bir karta yatırım yapan B&O, eski klasik hoparlörlerinizi önce kablosuz, daha sonra da akıllı hale getirebiliyor. Sistem ayrıca kendi başına dört tane 4-8 Ohm arası hoparlörü sürebilecek bir amfiye sahip.

Raspberry Pi 3. Açık kaynaklı donanımı ve yazılımıyla Linux tabanlı bir mini bilgisayar.

Elektroniklerle biraz ilgilenmeyi sevenlere daha çok hitap eden bu proje, detaylı videolarla açıklanmış olsa da el işi yapmayı istemeyenlere cazip gelmeyecektir. Onun dışında sonra derece özenle hazırlanmış bir devre kartı olan Beocreate 4, üzerinde yer alan 4 kanallı amfiyle bahsettiğimiz gibi dört farklı hoparlöre güç sağlayabiliyor. Gücünü 12-24 Volt’luk tek bir girişten alan kart, 192 kHz’lik örneklemeye kadar destek sunuyor. Dilenirse kartın üzerinde yer alan konnektör yardımıyla Raspberry Pi bağlantısı kolayca yapılarak yine firma tarafından sağlanan açık kaynaklı yazılım aracılığıyla hoparlör internete bağlanabiliyor ve Bluetooth gibi oldukça önemli bir fonksiyon kazanıyor.

Beocreate 4

Raspberry Pi bağlantısının neredeyse şart olduğunu şimdiden belirtmemiz gerekir zira Linux tabanlı geliştirme kartı Raspberry Pi takılmadığında kartın herhangi bir kablosuz iletişim protokolüne sahip olmaması biraz hayal kırıklığı yaratıcı. RasPi takıldıktan sonra cihaz AirPlay, Spotify ve Bluetooth üzerinden medya oynatmayı gerçekleştirebiliyor.

Firma şimdilik yazılımın kısıtlı özelliklere sahip olduğunu ancak zaman içinde toplulukların da desteğiyle birlikte daha fazla özellik kazanacağını ifade etti. Burada detaylı rehberler sunan HiFiBerry, yine de bu konuya ilgisi olmayan kişiler için daha önce de söylediğimiz gibi pek çekici bir donanım olmayacaktır. Bunun dışında, devre kartının tek başına fiyatının 189 dolar olduğunu ve bir Raspberry Pi da almak isterseniz onun için de ek olarak yaklaşık 50 dolar ödemeniz gerektiğini hesaba katarsak, direkt gidip akıllı bir hoparlör almak ekonomik olarak daha mantıklı tercih olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here