Ana sayfa Haber Bakan açıkladı: Turksat 5A ve 5B, SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatılacak!

Bakan açıkladı: Turksat 5A ve 5B, SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatılacak!

0

Turksat Genel Müdürü Cenk Şen - Turksat & Airbus imza töreni

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dün görüşmelerini yapan SpaceX’in sahibi Elon Musk, görünüşe göre anlaşmayı tamamlamış. Bugün 3. Global SatShow’da konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Turksat 5A ve 5B uydularının SpaceX tarafından uzaya çıkarılacağını resmen açıkladı.

SatShow’da uydularımızla ilgili olarak gerçekleşen bir diğer gelişme de onları üretecek olan Airbus ile imza töreninin yapılması oldu. İmza törenine Turksat Genel Müdürü Cenk Şen, Türksat Yönetim Kurulu Başkanı Vecdi Gönül, Airbus Uzay Sistemleri Fransa Başkanı Nicolas Chamussy, Airbus Savunma ve Uzay Sistemleri İngiltere Direktörü Colin Paynter katıldı. 2020 yılında fırlatılacak olan Turksat 5A ve 5B ile Türkiye’nin ilk yerli uydusu olacak olan Turksat 6A hizmete girdiğinde ülkemize hizmet eden 6 haberleşme, 3 gözlem uydusu yörüngede olacak. 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “ülkemizin uzay ve uydu üretimi konusunda gerçekleştirdiği bu projeler bir sıçrayışın, bir öz güvenin göstergeleri ve alametidir. Türkiye’nin hayalleri gerçeğe dönüştürmeye başladığının göstergesidir. Yakın zamanda da inşallah hayali bile kurulamayanları gerçekleştirebilmeyi birlikte başaracağız” ifadeleriyle açıklamasını sonlandırdı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here