Ana sayfa Donanım BAE 1073 Micpre EQ

BAE 1073 Micpre EQ

0

Efsanevi Neve 1073″ün izinden giden bir cihaz, BAE 1073 Micpre Eq…

 

BAE 1073 Micpre EQ   1073 sayısını gören her audiophil, hemen Neve ismi ile bir bağlantıyı otomatik olarak kuruyordur tahminimce 🙂 Saygı değer süper dedemiz Rupert Neve tarafından 1970 yılında aslında mix konsolu için tasarlanmış olan bu preamp, beklenenden çok daha kaliteli ve temiz bir sonuca ulaşınca, bu tasarımın tek başına da kullanılabilmesi için cihaz, 1 U metal kasalı haline getirildi. Sonrasında buna ek 500 serisi modül de hayata geçirildi. üretildiği günden bu yana 42 yıldır yaşayan bu efsane günümüzde da halen üretilmekte ve dünyada en çok tercih edilen mic pre”ler arasında en üst sıralardadır. Durum böyle olunca 1073 ‘ün birçok klonu ve temel veri yoluna sadık kalınarak modifiyeli modelleri çeşitli firmalar tarafından üretilmeye başlandı ve halen de üretilmektedir. örneğin geçen yıl test etmiş olduğumuz Great River NV2 1073, GoldenAge…
BAE 1073 de bunlardan biri ancak firmanın iddiası BAE”nin orijinal Neve 1073″den daha iyi ve stabil bir sound”a sahip olduğu yönünde. Bunun sebebi ise kullanılan tüm kompenentlerin çok büyük bir özenle seçilip, tamamen el işçiliği ile monte edilmesi. Bu cihaz için özel değerlerde bazı komponentler kullanılmış. Ayrıca içerisinde kullanılan devre kartları da el ile çizilmiş ve kartın üzerindeki veri yolları iyi kalitede lehim ile bombeli sıvama tekniği ile bayağı kalın bir şekilde doldurulmuş. İçeride yapılan bağlantılarda kullanılan kablolar da yine özel olarak seçilmiş, böylelikle sinyal akışı esnasında cihaz içerisinde minimum direnç ile karşılaşılıyor.

 

Kullanılan potansiyometreler adımlı ve her adımda sıradan potansiyometreler gibi iletken metal fırça karbon bir iz üzerinde yer değiştirmenin etkisi ile direnci değiştirmiyor! Her adımda oluşan direnç için münferit olarak çalışan bir dizi kaliteli dirençler kullanılmış. Bu da şu anlama geliyor: bu çeşit bir potansiyometre, seçtiğiniz değer ne ise tam olarak o değeri veriyordur. Buna ilave olarak, potansiyometrenin ömrü çok uzun ve neredeyse hiç bozulma, aşınma, oksidasyon vs. gibi istenmeyen klasik pot arızası ile karşılaşılmıyor. Cihaz, düzgün kullanım ile ömür boyu size hizmet verebilir.
 

Bae power supply
Kullanım
Evet şimdi gelelim bu el yapımı yakışıklının marifetlerin. Mikrofon preamfilerinde genellikle en büyük beklenti yüksek kazanç (gain) seviyesine oranla düşük THD (toplam harmonik bozulma) yüzdesine sahip olmaktır. BAE 1073 kazanç seviyesi 0dB”den 80dB”ye kadar arttırılabiliyor. Knob son seviyede açık iken, THD % 0.02 olarak verilmiş. Tamamı el yapımı olan bir cihaz için gerçekten de çok düşük bir yüzde. Yüksek seviyedeki kazançlarda, dip gürültüsü en düşük halde tertemiz, berrak kayıtlar alabilirsiniz. BAE 1073’ün besleme ünitesi tamamı ile cihazın dışında tutularak içeride transformatörlerden dolayı oluşabilecek manyetik alandan sakınılmış.

 

Bu durumda tüm komponentler stabilitesini en kararlı halde tutabiliyor. özellikle preamp devreleri manyetik alandan etkilenir ve mikrofonun diyafram hareketini elektrik sinyaline dönüştürme esnasında faz yönünün kararlılığı aksamalara uğrar. Gerçekte ürettiği sinyalden, manyetik alan yönü ve gücü oranında küçük sapmalar yaparak istenilen neticenin alınmasını zorlaştırır. BAE 1073″te böyle bir durum yaşanmıyor.
 

İçini merak edenlere,,,
Cihazın ön yüzeyinde sol başta balanssız TS giriş terminali bulunuyor bu terminalden enstrüman girişi yapılabilyor ki; geçen ayki sayımızın kapak sanatçısı SLASH, canlı performansları sırasında gitarı set up”ında BAE 1073″ün taşınabilir modelinden kullanıyor ve stüdyosunda ise BAE 1073 8’li modülünü kullanmayı tercih ediyor. Cihazın DI butonu balansssız sinyaliniz balanslı sinyale çevirmek için kullanılıyor ve sadece ön yüzdeki giriş terminali ile birlikte kullanılıyor. Hemen altında 48V destek butonu ve yanında da faz çevirici butonu bulunuyor. Bu butonun üzerinde EQ butonu 3 banttan oluşan EQ devresini aktive ediyor. En baştaki HPF 50 hz -80hz-160hz ve 300hz arasında istenilen frekansa cut işlemi uyguluyor, hemen yanındaki LOW ise 35hz-60hz-110 ve 220 hz frekenslarına +/- 16dB boost veya cut işlemi uygulayabiliyor.

 

MID ise bant aralığında yine sabit Q değeri ile sırasıyla 700hz 1,6khz-3,2khz -4,8 ve 7,2khz frekanslarına +/- 18 dB boost veya cut işlemi uygulayabiliyor. Son bant olan HF”de frekans seçme şansınız bulunmuyor. Zira HF direkt olarak 12khz üstüne boost veya cut işlemi yapıyor. EQ devresinde hareketler biraz sert ve düzenlemek istediğiniz frekanstaki farklılığı hemen ortaya atıyor. En doğru olan değerleri ayarlayana kadar biraz vakit geçirmenizi öneririm. Genel olarak EQ devresi inanılmaz kaliteli bir yapıda ve isteğinize anında yanıt veriyor. Hemen sağda bulunan input kazanç knobu 0 ile 80dB arasında istenilen değerde ayarlanabilir. Sağda bulunan bir switch ile mikrofonunuzun giriş ohm değeri değiştirilebiliyor; 1200 ohm ile 300 ohm arasında seçim yapabilirsiniz. çıkış seviyesi knob”u toplamda +27,4 dBu çıkış gücünü 600 ohm direncinde verebiliyor.
 
Sonuç
Genel olarak çok çok iyi bir klon olan BAE 1073, üretilmiş olan her türlü mikrofon ile mükemmel bir uyum içinde çalışıyor. Bir kayıt stüdyosunda bulunması gerek en temel demirbaş ekipman olan preamfi, “Olmuşken en iyisinden olsun, beni hiç üzmeden ömür boyu hizmet versin” diyorsanız aradığınız cihazlardan birisi BAE 1073″dür. Türkiye’ye özel ithalat ile Selçuk Serbest LTD.ŞTİ tarafından getiriliyor, satış fiyatı ise 3900 USD. Ancak hatırlatalım ömür boyu yanınızda kalacak bir cihaz için fiyat gayet makul.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here