Ana sayfa Donanım Back up hayat kurtarır

Back up hayat kurtarır

0

Verilerinizi yedeklemenin basit yolları

Yedekleme işlemi çoğu zaman kullanıcıların üşenip başka bir zamana bıraktığı bir uygulama. Ancak bilgisayarınızı açıp bilgilerinizin yerine yeller estiğini görmek de hiç hoş bir durum olmasa gerek. Bir de bunun iş için kullandığınız bilgisayarınızın başına geldiğini düşünün… Ya da tüm bir müzik ya da film arşivinizin ortadan yok olduğunu… Yedekleme için kullanılan yollar genellikle DVD ya da CD gibi ortamlara kayıt olsa da, bundan çok daha fazlasını yapmak kesinlikle içinizin rahat olmasını sağlıyor. örneğin bir yedekleme yazılımı kullanarak bilgilerinizin düzenli olarak yedeklenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer bilgilerinizi bir harici diskte saklıyor ve bunun yeterli olduğunu düşünüyorsanız, tek bir yolla yedekleme yapmanın tam bir güvenlik sağlamadığını hatırlatalım. Yine de endişe etmeye gerek yok. Yedekleme yapmak aslında hiç de karmaşık olmayan ve kolayca altından kalkabileceğiniz bir işlem. Dosyamızda yedeklemenin basit yollarına ve yedekleme araçlarına bir göz atıyoruz.

Yedeklemenin türleri
Bilgisayarınıza tam bir “back up” uyguladığınızda, aslında yaptığınız bilgisayarınızdaki her şeyi hard diske yedeklemiş oluyorsunuz. Buna sistem dosyaları da eklendiğinde “sürücü klonlaması” da diyebileceğimiz uygulama ortaya çıkıyor. Ancak bu kadar derinlemesine bir yedekleme yapmayan uygulamalar, tüm kullanıcı dosyalarını yedekleyerek Windows sistemini geride bırakıyor. Bu, dosyalarınız için güvenli olsa da sisteminiz için biraz eksik bir yöntem olabiliyor. Eğer kopyaladığınız dosyalar bir daha asla değiştirilemiyorsa, buna “arşiv” deniyor ve bilgisayarınızın belli bir zamandaki içeriğini yansıtıyor.
 

  Tam yedekleme oldukça vakit alan bir uygulama olduğundan, kullanıcılar arada sırada yapıyor ya da dediğimiz gibi yapmayı “unutabiliyorlar”. Bu yüzden güvenli olan yöntem, arada sırada da olsa tam yedekleme yapmak, ancak daha sıklıkla anlatacağımız yöntemlerle dosyaları yedeklemek. Böylece hem zamandan tasarruf edebilir, hem de verilerinizi daha güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

Yedekleme için doğru yazılımı bulmanın birçok yolu var. Maksimum güvence için bir yazılım satın almak size büyük fayda sağlayabilir. Ancak yazılım satın alırken, dikkat etmeniz gereken yazılımın değişen ve ayırıcı yedekleme de yapabilmesi. Değişen yedekleme diyebileceğimiz “incremental” yedekleme, son yedeklemeden beri değişen dosyalar varsa bu değişiklikleri bulup yedekliyor. Yani sonuçta bu yedekleme tam bir yedeklemeden çok daha kısa sürüyor ve daha az yer kaplıyor. Ancak sonuçta düzenlemeniz gereken bir sürü dosya oluşabiliyor.
 

Ayırıcı “differential” yedekleme ise değişen dosyaları tamamen yeniden kaydediyor. Bu yedekleme uygulaması öncekinden biraz daha uzun sürüyor, ancak sonuç çok daha düzenli oluyor. Ayrıca değişen dosyaları, değişmiş şekilleriyle bir kez daha yedekleyen yazılımlar da bulunuyor. Böylece iki ayrı dosyaya bakıp neleri değiştirdiğinizi, sildiğinizi, eklediğinizi görmeniz mümkün oluyor. Siz de sonuçta bunlardan istediğinizi seçip diğerini silebiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra, ücretli bir yazılım kullanacaksanız paranızın tam karşılığını alabilmeniz için bazı başka özellikler de arayabilirsiniz. Bunlardan ilki senkronize teme özelliği. “Mirror back up” da denilen bu uygulama, dosyalarınızı iki yere birden yedekliyor. Yedek hard diske kopyalanan versiyon hep en yenisi olacağından özellikle arşiv yaptığınız dosyalar için bu uygulama oldukça faydalı. Bunun yanında yazılıda mutlaka olması gereken bir diğer özellik de programlama olmalı. Belli sürelerde bilgilerinizi otomatik olarak yedekleyen yazılımlar, sizi bu işlemle uğraşmaktan kurtarıyor ve unutma tehlikesine de bir son veriyor. Ayrıca  alacağınız yazılımda dosya filtreleme özelliğinin de olmasına dikkat etmelisiniz. Düzenli yapılacak yedeklemelerde tüm dosyaların yedeklenmesi yerine, sizin seçeceğiniz türde dosyaların yedeklenmesi çok daha kolay ve pratik bir çözüm sunacaktır. üstelik eğer yedekleme yapacağınız ortam CD ya da DVD gibi bir araçsa, yerden de tasarruf etmiş olursunuz. Son olarak sıkıştırma ve şifreleme özellikleri de yedekleme konusunda oldukça işe yarayan özellikler. Sıkıştırma, özellikle metin belgeleri için doğru bir çözüm sunuyor. İş ile ilgili sayısız metin dosyasını yedeklemeniz gerekiyorsa, yazılımınızın sıkıştırma özelliği çok işe yarayabiliyor. Böylece dosyalar çok daha az yer tutuyor. Yine iş için finans belgelerini yedekleyecekseniz, yazılımınızda şifreleme gibi bir özelliğin de olmasını isteyebilirsiniz. ?ifreleme uygulamasının sonucunda, sadece sisteme giriş koduna sahip olan kişi bu şifreyi çözebiliyor. Bu sayede verileriniz güvence altında oluyor. Yedekleme yaptığınız araç, başkasının eline geçse bile, sizden başka kimse bilgilerinize ulaşamıyor.

Yedekleme yaparken unutmamanız gereken noktalar, öncelikle planlama yapmak. Yukarıda saydığımız özelliklerin hangilerini ve hangi dosyalar için kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Ayrıca yedeklemeye başlamadan önce yedeklemeyi yapacağınız aracın (CD, DVD, harici disk gibi) yedekleyeceğiniz dosyaların tümüne yetecek alanı sağladığından emin olmalısınız. Eğer tam yedekleme yapmak istemiyorsanız, yedekleyeceğiniz dosyaların isimlerini not edebilir ya da yazılımınızın dosya filtreleme özelliğine başvurabilirsiniz. Yazılımınızı kurduktan sonra düzenli olarak otomatik yedeklemeye ayarlamak ve bu süreçte önemli dosyalarınızı mutlaka yedeklediğinden emin olmak da çok işinize yarayabilir. Son olarak yedeklemenin, dosyanın orijinalinin bulunduğu sürücüden farklı bir sürücüye yapılması çok önemli, yoksa bütün emekleriniz boşa gidebilir. Yedekleme sonrasında, mutlaka dosyaları kontrol edin ve istediğiniz dosyaların yedeklenip yedeklenmediğini görün. Bu noktada dosya uzantılarına da ayrıca dikkat etme gerekiyor. Aldığınız ya da kullandığını bir yazılı kontrol etmek de aynı derecede önemli. Sonuçta tüm dosyalarınızı bu yazılıma emanet etmiş olacaksınız. Bu yüzdeni bazı test dosyaları oluşturun ve ilk olarak bunları yedeklemeyi deneyin. Eğer test dosyaları tamamen ve başarılı bir biçimde yedeklenmişse o zaman gerçek yedekleme işlemine başlayabilirsiniz.

Yedekleme araçları
Yedekleme araçları olarak genellikle CD, DVD, USB flash diskler ve harici diskler kullanıyoruz. ?imdi isterseniz bu araçlara biraz daha yakından bakalım.

CD ve DVD”ler
CD ve DVD”ler fiyatları ve bulunabilirlikleri açısından hepimizin ilk aklına gelen yedekleme araçlarından. CD”ler 650 ve 700 MB”lık yedekleme alanı sunarken bu alan tek katmanlı DVD”lerde 4.7 ve çift katmanlı DVD”lerde de 8.5 GB”a kadar çıkabiliyor. Tabii DVD”lerin de yeniden yazılabilir olanları ve olmayanları bulunuyor. Burada önemli nokta, DVD yazıcınızın aldığınız formatla uyuşması, yani aldığınız DVD tipini destekliyor olması. DVD alışverişi yaparken buna mutlaka dikkat etmelisiniz. Rahatlıkla kayıt ve yedekleme yapabileceğimiz diskler, bu anlamda büyük kolaylık sunuyor, ayrıca üzerilerine içeriğini istediğimiz gibi yazabiliyoruz, yani bu anlamda basit bir “klasör adı”ndan çok daha geniş bir yere sahibiz. Ancak tam bir yedekleme yaptığımızda buna DVD”lerle yetişmek pek de kolay olmayacaktır. Bu yüzden daha geniş kapsamlı yedeklemeler için daha fazla depolama alanı gerekiyor.

USB Flash diskler
USB Flash diskler, tıpkı netbook”lar gibi, depolamanın “ultra taşınabilir” çözümleri. Yüklüyor, cebinize atıyor ve yürüyorsunuz. Ayrıca hareketli hiçbir parçaları olmadığından anahtarlığınıza asabiliyor, çantanıza atabiliyorsunuz. üstelik USB Flash belleklerin kapasiteleri de giderek artıyor. Ancak bu araçların da güvenlik gibi bir problemleri olabiliyor. Bu yüzden eğer çok değerli bilgilerinizi bir USB bellekte saklamak istiyorsanız, şifreleme özellikli bir tane edinmenizi öneriyoruz. Ayrıca birçok bilgisayara takıp çıkarıyorsanız USB belleğinizin virüslerle dolup taşabileceğini de unutmayın.

 

 

 

  Kingston DataTraveler Vault-Privacy Edition Secure USB Flash Sürücü
Kingston Technology”nin DataTraveler Vault – Privacy Edition USB Flash sürücüsü şifreleme yöntemiyle kullanıcısına daha güvenli kullanım imkanı sunuyor. USB bellek PC”nin yanı sıra Mac uyumlu. Taşınabilir verileri depolayan DTVP, hareket halindeyken donanım tabanlı, 256-bit Gelişmiş ?ifreleme Standardı (AES) ile korunuyor.
 
Sürücünün yüksek veri aktarım hızı ise bir diğer avantajı. Başarısız 10 oturum açma girişiminin ardından sürücüyü kilitleyerek kuvvetle yapılan saldırılardan da koruyor. Kilitlenmenin ardından, Flash sürücünün tekrar çalışır hale gelebilmesi için yeniden formatlanması gerekiyor. Ek koruma olarak, DTVP alüminyumdan yapılmış ve yaklaşık 1.2 metreye kadar (4 fit) su geçirmiyor.
www.kingston.com
Toshiba Secu Red
SecuRed USB depolama aygıtı sabit sürücü,  üzerinde bulunan dahili parmak izi okuyucusu ile üstün bir güvenlik özelliğine sahip. Sıvı sıçramasına ve darbeye karşı dayanıklı gövdesiyle zor koşullar altında bile kullanılabilen bu ürün 2.5 form faktörü ve 200 MB kapasitesiyle de dikkat çekiyor.
www.toshibatr.com
 
 
Harici hard diskler
Notebook”unuzla arşiv de yapsanız, sadece internete de girseniz, kullanabileceğiniz en etkili yedekleme ve depolama çözümü harici hard diskler. 100 GB”dan 1TB”a kadar depolama alanı sunan harici hard disklerin bir diğer avantajıysa birçoğunun otomatik yedekleme yazılımlarıyla birlikte gelmesi. Ayrıca bağlantı seçenekleri de USB, Firewire ve eSATA portları olarak değişiyor. Siz de notebook”unuzun bağlantı özellikleri ve tercih ettiğiniz transfer hızına göre uygun bir harici disk seçebilirsiniz. Yeni harici hard disk modelleri arasında, dosya şifreleme özelliği bulunanlar da ekstra veri güvenliği sağlıyor. Bunun yanında kompakt tasarımlar da, USB Flash diskler kadar olmasa da, birçok kullanıcı için uygun
taşınabilirlik özelliği sağlıyor.  
 
  Samsung S1 Mini ve S2 Portable
Tasarım ve işlevselliği aynı noktada buluşturan Samsung sabit diskler, mini dizüstü bilgisayar kullanıcılarına farklı ve özel çözümler sunuyor. S1 Mini, Samsung”un USB-entegre HDD teknolojisinin kullanıldığı, kredi kartı boyunda, 120 GB kapasiteye sahip, süper küçük harici HDD modeli. S2 Potable da pazarda mevcut ürünlere kıyasla %15 oranında daha küçük boyutlara sahip ve 500 GB depolama kapasitesi sunuyor. Farklı olmaya özellikle önem veren tüketiciler için Samsung bu ürünleri 4 farklı renk seçeneği ile sunuyor: piyano siyahı, kar beyazı, şarap kırmızısı ve çikolata kahvesi. Ayrıca bu modellerde sunulan veri güvenliği özelliklerinden Secret ZoneTM şifreli veri depolamaya, SafetyKeyTM de bir şifre aracılığıyla verileri iki kat fazla korumaya olanak tanıyor.
www.samsung.com.tr
 

 

 

Seagate FreeAgent Go
Seagate”in en gözde ürünlerinden biri olan FreeAgent Go taşınabilir depolama çözümü, varolan en ince harici disk olarak öne çıkıyor. Yalnızca 12,5 mm kalınlığında olan FreeAgent Go, cebe kolayca sığarken tüketicilerin Seagate”ten beklediği gelişmiş şok ve titreşim korumalarını da barındırıyor. Yeni FreeAgent Go, kablolarla ve USB portlarıyla mücadele etmeyi tarih kitaplarına kaldırarak masaüstünden sokağa hızlı bir şekilde çıkmayı sağlayan dok seçeneğini sunarak bir ilke daha imza atmış oluyor. Disk, 500 GB”a varan kapasitesiyle; film, resim ve müzik arşivlerinin sığabileceği genişlikte depolama alanı sağlayarak standart taşınabilir çözümlerle masaüstü çözümler arasındaki boşluğu dolduruyor. Artık kimsenin kapasite için taşınabilirliği feda etmesine gerek yok; FreeAgent Go her ikisinin de faydalarını ve rahatlığını kusursuz bir pakette sunuyor. 
www.seagate.com
 
 
  Western Digital My Book serisi
Western Digital, 2 TB”lık sürücüleriyle, My Book harici sabit disk ailesini genişletti. Yeni 2 TB My Book ailesi; My Book Studio Edition, My Book Mac Edition, My Book Home Edition ve My Book Essential Edition modellerini içeriyor. Sürücüler, 10 dakikalık bekleme süresinden sonra, “standby” moduna geçerek güç tüketimini azaltan çevre dostu tasarım, bilgisayarla birlikte sürücüyü açıp kapatan SmartPower (AkıllıGüç) özelliği ve tüm veri yazılmadan  önce sürücünün gücünün kapatılmamasını engelleyen Safe Shutdown (Güvenli Kapatma) özellikleriyle de dikkat çekiyor.
www.wdc.com
 
Toshiba External Mini Hard Disk
Farklı renkleri ve göz alıcı tasarımıyla Toshiba External Mini Hard Disk, teknolojiye renk katıyor.  Ergonomik ve şık tasarımı ile gömlek cebinde bile kolaylıkla taşınması mümkün. Dahili şok algılayıcı teknolojisi sayesinde,  çarpma  ve titreşim gibi durumlarda disk kendini korumaya  alıyor. Ayrıca, kaymayı önleyen alt kısım, eğimli yüzeylerde bile diskin sabit durmasını sağlıyor. 160, 250, 320, 400 ve 500 GB seçenekleri ile yedekleme için yeterli alan sunuyor.
www.toshibatr.com
 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here