Ana sayfa Haber Babil dönemine ait 3700 yıllık trigonometri tableti bulundu

Babil dönemine ait 3700 yıllık trigonometri tableti bulundu

0

Plimpton 322 adı ile bilinen Babil dönemine ait taş tablet 1900″lü yılların başında bulunmuş, gizemini bugüne değin korumuştu. Fakat araştırmacılar nihayet 3700 yıllık bu gizemli taşın sırrını çözdüler. Trigonometri sistemini açıklayan tablet üzerinde yapılan araştırmalar tam olarak sonuçlandığında günümüz matematiğine yeni şeyler katabileceği düşünülüyor.

Araştırmacılar yaptıkları açıklamada Plimpton 322 üzerindeki dik açılı üçgenleri açıklamak için açı ve çaplara bağlı kalmaksızın üçgenin oranları üzerinden yapılan yeni bir trigonometri metodu ortaya koyuyor. Bu yönüyle taş tabletin Pisagor üçlülerine benzer yeni trigonometrik bir model geliştirdiği gözlendi. Fakat bu matematiksel şekil eğitim amaçlı olarak mı kullanılıyordu, yoksa daha büyük amaçlara mı hizmet ediyordu?

ulunan taş tablet aynı zamanda trigonometrinin kurucusu Hipparkos”un tahtını da sallıyor. Zira ondan 1500 yıl öncesinde Babillilerin Trigonometriyi bulmuş olduklarını gösteriyor. Araştırmacı Mansfield bu sistemin günümüzde kullanılan ölçme ve anket sistemine, bilgisayar grafiklerinin oluşturulmasına ve eğitimde bazı değişikliklerin yapılmasına yol açabileceğini söylüyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here