Ana sayfa İnternet Aynı Dönem ve İki Usta

Aynı Dönem ve İki Usta

0

Yurdaer Altıntaş ve Mengü Ertel sayfalarımıza konuk oluyor…
 

Türk grafik sanatına baktığımızda yetişen isimler oldukça fazla. Bu isimlerin belki de diğerlerinden farkı atmış oldukları ilk adımlar, grafik sanatını ülkeye tanıtmak, kabul ettirmek ve işin sanat ile zanaat kısmındaki göstermiş oldukları büyük ustalalıkları.
1957 yılında güzel sanatlar akademilerindeki “afiş atölyesi” adı “grafik bölümü” olarak değiştirilmiştir.

Bu dönemde akademiyi bitiren Mengü Ertel, Yurdaer Altıntaş gibi tasarımcılar “Grafik Sanatı” kavramından söz etmiş ve bu alanda çalışmalarını anlatırken Grafik Sanatçısı kavramını kullanıyorlardı. Şimdi bu iki önemli sanatçıya daha yakından bakıyoruz.
 

Yurdaer Altıntaş
Mengü Ertel ve Yurdaer Altıntaş, tiyatroyla kurdukları yakın iletişimle grafik tasarımlarının içeriğini zenginleştirmişlerdir. Açtıkları sergiler, alanın profesyonelleştiğini, sorunlarının da bu bağlamda gündeme geldiğini göstermektedir. Bu dönemde sanatçıların tiyatro alanını yönelmesi, bu alanda tanıtım ve duyuru gereksiniminin hissettirilmesinden ve bu duyarlılığın oluşmasından kaynaklanmaktadır.

 

Yurdaer Altıntaş sağlam bir figür anlayışı ile figürler arası uyumu çok iyi belirten bir sanatçıdır. Geleneksel sanatımız olan Karagöz ve Hacivat tiplemeleri, Nasreddin Hoca ve Dede Korkut masallarını gölge ve ışık düzeniyle daha belirgin bir hale getirmiş. 1988 yılından sonra Altıntaş “Melekler” dizisi resimleriyle de mizahı ön planı çıkarmak istemiştir. Resimlerinde ana tema ne olursa olsun, içeriğinde sevecen bir yaklaşımla ironi işlenmiştir. Altıntaş bir çok ülkede sergiler açıp, bienal, trienal, ve karma sergilere katılıp, çeşitli ödüller almıştır. Eserleri çeşitli müze ve arşivlerde bulunmaktadır.
 

 
Bir diğer özel kişilik: Mengü Ertel
İstanbul Güzel Sanatlar Akademisini bitiren Ertel, tiyatrolar için yaptığı dekor ve afişlerle tanınmaya başlandı. 1. İstanbul Festivali’nin afişini Mengü Ertel hazırlamıştı. çok sayıda ödülü olan Ertel, 1998 senesinde Devlet Sanatçısı ünvanını aldı. Yurt içinde ve dışında çok sayıda sergi açan Mengü Ertel, ölümüne değin, TRT-2 televizyonunda her hafta yayınlanan Cumhuriyete Kanat Gerenler adlı programın sunuculuğunu da yapıyordu. ülkemize getirdiği en büyük ödüllerden biri de, 1975 senesinde Paris Film Festivali afiş sergisinde, jüri özel ödülü alması olmuştur. çalışmaları Almanya ve İngiltere’nin çeşitli sanat galerilerinde sergilenmiş ve yabancı basında bir çok haberi yayınlanmıştır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here