Ana sayfa Donanım Aylardır beklenen Apple iPhone X, fiyatı ve özellikleriyle birlikte açıklandı

Aylardır beklenen Apple iPhone X, fiyatı ve özellikleriyle birlikte açıklandı

0

İsmiyle ilgili uzun süredir belirsizliğini koruyan iPhone”un yeni modeli iPhone X, iPhone”un 10. Yılı şerefine üstün özelliklerle donatılmış.  Cihazın özelliklerine başlıklar halinde göz atalım.

Ekran

Ekran büyüklüğü 5.8 inç olan iPhone X, 2436×1125 piksel çözünürlüğünde, 456 PPI AMOLED ekranla birlikte geliyor. Bu özellikleriyle gelmiş geçmiş tüm iPhone”lardan daha iyi bir ekrana sahip iPhone X. Süper retina ekran ise hem HDR10, hem de Dolby Vision formatlarında olan HDR desteği sunuyor.

Dahili Hafıza

64GB ve 256GB dahili hafıza seçenekleriyle gelen cihaz, tipik cimri iPhone hafıza formatının dışına çıkıyor.

Renk

iPhone X iki farklı renk seçeneğiyle geliyor: Uzay grisi ve gümüş.

İşlemci

10. yıla özel olarak çıkan iPhone X, daha önceki sızıntılarda da belirtildiği üzere 6 çekirdekli A11 biyonik işlemci ile birlikte geliyor. Bu çekirdeklerden 2″si düşük, 4″ü yüksek hızlarda çalışıyor. A11 biyonik işlemcide yer alan motor ile yüz tanıma işlemi, makine öğrenme algoritmaları dahilinde daha spesifik bir iç donanıma kavuşuyor.

RAM

3GB RAM ile gelen cihaz, iOS 11″in desteğiyle işlemlerin rahatlıkla görülmesini sağlayacak.

Face ID

Touch ID yerine Face ID (yüz tanıma) sistemi kullanılıyor. Tuş kilidini açmaktan tutun da, Apple Pay ile ödemelere kadar tüm işlemleri Face ID ile yapabileceksiniz. Ayrıca makine öğrenme yöntemi kullanan Face ID, yüzünüzü ne kadar değiştirseniz de tanıyabiliyor. Apple”a göre Face ID bütünüyle güvenilir bir sistem.

Bu noktada bir karşılaştırma yapan Apple, Touch ID”de şifrenin kırılma ihtimalinin 50.000″de 1 olduğunu, fakat Face ID”de bu oranın 1 milyonda 1″e düştüğünü söylüyor.

Açılış kolaylığı

Cihazın ana ekranına gitmek için alttan yukarıya doğru hızlıca kaydırmak yeterli geliyor. Ekranın uyandırılması içinse tek yapmanız gereken, ekrana hafifçe dokunmak.

Kamera

Dikey yerleştirilmiş çift kamera kurulumuna sahip olan iPhone X”in kameralarından biri f/1.8, diğeri ise f/2.4 diyafram açıklığında. TrueDepth (Gerçek Derinlik) teknolojisinin desteklediği kameralar, 12MP çözünürlüğüne s ahip. 60 fps”de 4K video kaydı yapabilen iPhone X, Full HD”de ise 240 fps kayıt yapabiliyor. ön yüzde ise selfie için 7MP çözünürlüğünde bir kamera yer alıyor.

Kablosuz Şarj

iPhone X, kabloya gerek kalmadan Qi Charging teknolojisiyle şarj edilebiliyor.

Bluetooth 5.0

LTE-Advanced ve Bluetooth 5.0 desteği mevcut.

Cihazın üst bölümü

Kamera, kızılötesi, hoparlör, ortam ışık algılayıcı, mikrofon gibi donanımların yer aldığı üst bölümde bu donanımlar, küçük bir çentik içerisine yerleştirilmiş.

Siri tuşu

Siri”ye erişmek için yapmanız gereken tek şey “Hey Siri” demek.

Su ve tuza dirençli

iPhone X, mikroskobik olarak suya ve toza karşı direnç sertifikasına sahip.

Animoji

Mesajlaşma esnasında kullanabileceğiniz eğlenceli bir özellik olan animoji ile seçeceğiniz bir emojiye yüz hareketlerinizi yansıtarak, hareketli emojiler oluşturabiliyorsunuz.

Batarya

iPhone X”in batarya ömrü, iPhone 7″ye oranla 2 saat daha uzun.

Fiyat

Daha önceki sızıntılarla örtüşen fiyat, 999$ olarak açıklandı. Türkiye fiyatının ise ortalama 5.000 – 5.500 TL aralığında olması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here