Ana sayfa Foto Galeri Ayıya el sallayın

Ayıya el sallayın

0

Dünya çapında daha da fazla etkili olmaya başlayan hayvan hakları, hayvanat bahçeleri tasarımlarını da tekrar gözden geçirilmesine neden oldu. Klasik hayvanat bahçesi tasarımında, vahşi hayvanlar kafes içerisinde “sergilenir”, çocuklu aileler de onları günlük hayatlarını yaşadıklarını düşünerek onları gözlemlerler. Ancak bu durum, hayvan hakları savunucuları tarafından tartışılır olup, durumun pek de iç açıcı olmadığı kanıtlandı. 

Hayvan hakları konusunda ileri bir adım atmak isteyen Danimarkalı mimarlar ve tasarımcılar, hayvan haklarını da yok saymayacak bir hayvanat bahçesi tasarladılar. Artık hem hayvanlar hem de insanlar, hayvanat bahçelerinde daha özgür dolaşabilecekler. Bununla birlikte çocuklar vahşi hayvanların daha gerçeğe yakın günlük yaşamlarını gözlemleyebilecekler.

 

Gördüğünüz cam kafesler, insanlar için tasarlanmış birer oda. Dışarıdan görünmeyip iç mekanından rahatlıkla dışarısı gözetlenmesi üzere tasarlandı. Hayvanat bahçesindeki bütün kafe, restaurant, tuvalet gibi mekanlar bu şekilde tasarlandı.

 

 

 

 

Kafeslerin içinden bir modelleme.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here