Ana sayfa Makale Aydınlatmada teknik amaç

Aydınlatmada teknik amaç

0

Başarılı aydınlatma, olası tüm durumlara uygun ışıklandırma tekniğini bilmeyi gerektirir. Amaç fotoğrafta en iyi etkiyi oluşturabilmektir. Aydınlanmanın yapılabilmesi, bireysel düzeyde sezgilere ve bilgilere dayanırken, uygulaması ise ekip çalışmasına ve kullanılan malzemeyi iyi tanımaya bağlıdır
 

Aydınlatma, fotoğraf oluşturmada yaşamsal öğelerden biridir. Fotoğraf makineleri de göz gibi, görüntü algısını oluşturabilmek için öncelikle belirli bir miktarda ışığa gereksinim duyarlar. Yani ışık, estetik ve teknik açıdan gereklidir. Etkili bir aydınlatma, bir fotoğrafa önemli katkılarda bulunur. Etkili aydınlatma kavramı, gerçekleştirilecek fotoğraf çekiminin gerektirdiği atmosfer koşullarıyla ilgilidir. Bu süreç salt temel aydınlatmayı içeren bir aydınlatma olabileceği gibi var olan ortamın gerçek ışık değerlerini oluşturmaya yönelikte olabilir.
 
fotoğrafta aydınlatma
 

Bir fotoğraf çekimi esnasında çevremizi, çekimini yapmakta olduğumuz objeleri veya nesneleri görebilmemiz için belli yoğunlukta ışık gereklidir. Fotoğrafta aydınlatmadan bahsederken sadece nesnelerin görünebilir olmasından bahsetmiyoruz. Aydınlatma bir görüntü içinde yer alan malzemeyi işleyen, giderek yerinde bir deyimle yoğuran çok etkili bir yapım öğesidir. Aydınlatma birbiriyle çatışan sayısız hedefi tahmin etmelidir. Bu hedeflerin belli başlıları şunlardır: Aydınlatmanın öncelikle amacı, en yüksek kalitede görüntü üretilmesini sağlamaktır.

Fotoğraf makinesinde yüksek kalitenin önemi

çalışma esnasında, fotoğraf makinesinin en yüksek kalitede görüntü üretmesi gerekir. Yetersiz veya fazla yapılan aydınlatma fotoğrafın bilgisayar başında ya da laboratuar işlemleri esnasında, istenilen sonucu ortaya çıkaramamasına neden olabilir. Bunun anlamı ise, ışık seviyesinin (ışık yoğunluğu) kullanılan fotoğraf makinesinin objektifinin diyafram açıklığına uygun olması gerektiğidir. Bu uygunluk görüntünün doğru poz değerlerini taşıması için gereklidir.

 

Tutarlı Aydınlatma
Aydınlatmanın tutarlı olması gereklidir. Bu durum, tüm çekim pozisyonları için
uygun olmalıdır. Işık uygulaması sırasında, stüdyodaki ya da dış mekândaki fiziki unsurları da dikkate almak zorunludur. Aydınlatma, ekipmanların pozisyonlarına, ses uymak zorundadır. örneğin uygun yerleştirilmemiş refşlektörlerle, yansıtıcılarla yapılan fotoğraf çekimlerinde sunucuların okumasını güçleştirir. Objektiflerde parlamalara neden olur.

Yansıtıcılar, gölgeler oluşturabilir. Makyajın etkisini bozabilir, kısaca ustalıkla düzenlenmiş bir çekim ortamında ciddi ve zamansal çözümü zor olacak olan problemler yaratabilir. İyi bir aydınlatmayla görsel etki güçlendirilebilir. Bilindiği gibi en son teknolojik gelişmelerle birlikte meydana gelen üç boyutlu fotoğraf mantığının kullanım alanının henüz 2 boyutlu kullanımın yaygınlığına ulaşmadığı düşünülürse fotoğraflar iki boyutlu görüntü yaratırlar önermesi aydınlatma konusu için gerekli bir tanım olacaktır. Aydınlatmanın başarısı iki boyutlu bir fotoğrafa üçüncü boyutu kazandırmaktır. Aydınlatma konuya derinlik ve sağlam bir görünüş verir. Konuya bağlı olarak çarpıcı bir görsel etki yaratır.
 

fotoğrafta aydınlatmanın önemi
 
Aydınlatma- atmosfer ilişkisi

Aydınlatma, olay için uygun atmosferi yaratabilmelidir. Gerçekçi etki yaratılmak istenen dekorlarda, aydınlatma doğal görünmeli, yapay kalmamalıdır. Aydınlatma, ayrıca bize zaman hakkında da bilgi verir, günün saatini ve hava durumunu bu sayede tahmin edebiliriz. Başarılı aydınlatmayla izleyicilerin ilgisi yönlendirilebilir. Aydınlatma, fotoğrafta algısal dikkati önemli özelliklere veya konulara yönlendirir. Fotoğrafçıya, kompozisyon düzenlemesine ilişkin fırsatlar yaratır. Sağlıklı bir görüntü oluşturmada ve görüntüde istenilen atmosferin yaratılmasında en önemli öğe aydınlatmadır.

 

Aydınlatmanın amaç ve işlevleri şunlardır:

*Fotoğraf makinesinin çalışabileceği yeterli ışık seviyesini sağlamak ve renkleri bozmayacak ışığı elde etmek.
*Biçimi ve boyutu ortaya çıkarmak.
*Gerçeği ya da gerçek dışını belirtmek.
*Atmosfer yaratmak.
*Fotoğrafta aydınlatma bir yönüyle bilim ve sanat olarak kabuledilebilir.
*Aydınlatma, görüntüye duygusallık katmak ve görüntüdeki estetik öğeleri düzenlemek amacıyla da yapılır.
 

fotoğraf makinesinin önemi
 
“En iyi etki için aydınlatma”

Başarılı aydınlatma, olası tüm durumlara uygun ışıklandırma tekniğini bilmeyi gerektirir. Amaç en iyi etkiyi oluşturabilmektir. Aydınlanmanın yapılabilmesi, bireysel düzeyde sezgilere ve bilgilere dayanırken, uygulaması ise ekip çalışmasına ve kullanılan malzemeyi iyi tanımaya bağlıdır.

Bir fotoğraf çekiminde aydınlatma yaparken ilk ve temel amaç fotoğraf makinesinin
gördüklerinin yeterli ışık seviyesinde aydınlanmış olmasını sağlamaktır. Fotoğraf makinesinin cisimleri görebilmesi için belirli ölçüde ışık gereklidir. Teknik aydınlatmanın amacı, fotoğraf makinesin ve makineye bağlı elektronik donanımın, ölçülü, uygun, net ve belirli bir görüntü verebilmesi için yeterli yoğunlukta temel ışığın sağlanmasıdır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here