Ana sayfa Haber Ay Yüzeyinde Yaşam Çiçekler ve İpek Böcekleriyle Başlayacak!

Ay Yüzeyinde Yaşam Çiçekler ve İpek Böcekleriyle Başlayacak!

0

çin, Ay”da küçük biyosferini yaratma çalışmalarına başladı. çiçek ve ipek böceğinin birbirini beslemesinden yararlanarak Ay yüzeyinde hayat başlatılabilecek.

Dünya dışında yaşama dair benzersiz plan çin”in bu yılki Ay araştırmalarının en heyecan verici kısmı olmakla birlikte, uydumuzda insanoğlunun bir gün yaşayabileceğine dair umutları güçlendirici nitelikte.

Böcekler, patates tohumları ve turpgiller familyasından birkaç çeşit bitki, Aralık”ta çin”in Chang”e-4 isimli uzay aracına yerleştirilecek.

Uzay aracındaki depolamaya dahil olan bir tüp doğal güneş ışığını canlıların bulunduğu alaşım tüpe iletecek. Mini-ekomantıksal sistemin sonraki aşaması bitkilerin ürettiği oksijenle ipek böceklerinin kozalarından çıkmasını sağlaması olacak.

İpek böceklerinin ürettiği karbondioksit ve bitkilerin besleneceği atıklarla sistem kendi içindeki çemberi tamamlamış olacak. çinli bilim insanlarının açıklamasına göre Ay”da bitki yetiştirmek NASA ve çin”in üslerinde başarıyla sonuçlandığı halde, Ay”ın Dünya”ya uzak karanlık yüzeylerinde daha önce benzer bir çalışma olmamıştı. Elde edilecek sonuçlar uzun vadede uydumuzda kurulabilecek yaşama dair önemli ipuçları sağlayabilir.

Kaynak: Züğürt.net

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here