Ana sayfa Haber Avustralya 5G projesi için Huawei ve ZTE ekipmanlarını yasakladı

Avustralya 5G projesi için Huawei ve ZTE ekipmanlarını yasakladı

3
huawei

Avustralya hükümeti dün aldığı kararla Huawei ve ZTE’nin telekomünikasyon ekipmanlarının ülkede yeni kurulan 5G ağında kullanılmasını yasakladı. Yasağın gerekçesi olarak tıpkı ABD gibi bir yanıt verildi: Bu firmalar Çin hükümetinin manipülasyonlarına ve veri hırsızlığına açık.

İlgili Haber: Amerika ve ZTE, Ticaret Yasağının Kaldırılması için Anlaştı

Huawei’nin Avustralya kolu açıklamadan kısa bir süre sonra tweet atarak hükümetin verdiği kararı eleştirdi. Firma, hükümetin hamlelerinin ülkedeki kullanıcıları kötü etkileyeceğini söyledi. Huawei, Avustralya’da yaklaşık olarak 15 yıldır kablosuz teknolojiler sunuyor.

Pekin, açıklamadan doğal olarak hoşnut değil. Yetkililer, Avustralya hükümetinin yapay bahaneler yoluyla Çin firmalarına karşı duvar ördüğünü ifâde ediyor. Çin dışişleri bakanı konuyla ilgili olarak açıklamasında şu sözleri kullandı:

Avustralya hükümetini ideolojik kaygılardan çıkıp ülkede faaliyet gösteren Çin merkezli firmalara âdil bir rekabet ortamı sunmaya dâvet ediyoruz.

Çin yasalarına göre organizasyonlar ve kişiler, ülke bir casusluk operasyonu yürütmek istediğinde destek vermek zorundalar. Tam olarak bu sebeple önce ABD, şimdi de Avustralya, Huawei ve ZTE gibi firmaları ülkelerinde kısıtlamaya başladı.

Ülkeler arasında meydana gelen sürtüşmelerde piyon olarak kullanılan teknoloji firmaları umuyoruz daha büyük bir krize sebebiyet vermez.


Aracı: Ro / GSMArena
Kaynak: Tom Westbrook, Byron Kaye / Reuters

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here