Ana sayfa Donanım AVID Mbox 3

AVID Mbox 3

0

Home studio ekipmanımız Mbox 3. AVID herkesin bildiği audio dünyasında kendisine çok sağlam yer edinmiş bir firma. Yeni güncelledikleri Mbox 3 ile şimdi merceğimiz altında. Bakalım AVID, Mbox 3 ile nasıl bir iş çıkarmış?
 

Bildiğiniz gibi Mbox serisi 3 modelden oluşuyor . Bizim test ettiğimiz ortanca modeli . Bu modelinde 4×4 giriş / çıkış imkanı sunuyor . Teknik detaylardan bahsetmeden önce ses kartının gerçekten şok şık olduğunu söylemem gerekli . Kartı incelemeye başladığınızda kalitesi hemen belli oluyor. Alüminyum olan dış kasa, ses kartını hem çok yakışıklı göstermiş, hem de çok sağlam bir görüntü oluşturmuş .

Kartın ön tarafında 2 adet TRS giriş bulunuyor . Her iki girişinde kendine ait gain , soft-clip limiter ve input selector’ı var . Bunun dışında hemen yan tarafında multi butonu ve +48V butonu bulunuyor . Bunlarının hemen yanında ise kulaklık giriş ve volume ayarı ile master çıkışı kontrol eden volume potansiyometresi ve dim, mono düğmeleri bulunuyor . Kartı üstündeki bu düğmeler ile kontrol etmek gerçekten kolay.
 


 
Arka tarafına baktığımızda 2 adet combo XLR giriş görüyoruz. Burdaki girişlere ister TRS isterseniz de XLR bağlantı yapmak mümkün . Hemen yanında balance’lı monitör çıkışı bulunuyor . Monitör çıkışının yanında ise MIDI in out ile S/PDIF dijital giriş, çıkışları mevcut ki bu sayede ses kartını convertor olarak kullanarak bir dijital kaynak bağlamak mümkün. Bunun yanında out sayesinde de dijital olarak çıkış mümkün .

 

Teste geçtiğimizde ilk önce preamp’lardan bahsedecek olursak , beğendiğimizi söyleyebiliriz. Böyle bir ses kartında olması gereken preamp olduğunu düşünüyorum . Bunun dışında ön taraftaki enstrüman girişlerinden aldığımız kayıtlarda , enstrümanların gövdelerinin güçlü ve açık geldiğini söyleyebiliriz. Tabi ki bu durum vokal kayıtları için de geçerli . Soft –clip limit, özellikle vokallerde ani yükselişlerde devreye girerek sinyalin bozulmasını engelliyor ki bu da sizin daha yüksek bir seviyede kayıt almanıza olanak sağlıyor . AD konusunda başarılı olan Mbox 3 “ün DA kısmına geldiğimiz zaman ise , açıkçası DA”ini AD”si kadar beğenmediğimi söylemek durumundayım. Dinleme esnasında altların biraz dağınık ve karışık olması özellikle altlarda problem yaşatabilir . Bunun dışında ses kartının altları biraz fazla çaldığını söyleyebilirim . Fakat genel olarak sinyal dengesi başarılı. Flat’e yakın bir sesi var desek yanlış olmayız . Bu arada ses kartının çıkışları gerçekten kuvvetli. Bu konuda şaşırdığımı söylemem lazım çünkü böylesine bir güç beklemiyordum. Kulaklık çıkışı ise bana biraz zayıf geldi özellikle volum’e yüklendiğiniz zaman seste bir bozulma söz konusu ama tabi o kadar yüksek volume ile çalışmak bir hayli zor olacağından bu bozulma çokta önemli olamayacaktır .
 

 
Genel olarak Mbox 3 güzel bir ses kartı. Eğer bu fiyat aralığında bir model seçecekseniz kesinlikle denemenizde fayda var . DA kısmı biraz daha başarılı olsa tadından yenmez bir durum olacaktı ama özellikle AD kalitesinin başarısı bu açığı kapatıyor gibi . Görünüş ve malzeme kalitesi ile de çok yakışıklı olduğunu söylemek gerekiyor . Bence ses kartının dış görünüşü fazlası ile cezbedici . Genel olarak bir problemle karşılaşmadığımız Mbox 3 ses kartını ülkemize Compel getiriyor. Fiyatı ise 549 $+ KDV

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here