Ana sayfa Haber Avea inTouch 4 merak ettikleriniz

Avea inTouch 4 merak ettikleriniz

0

IFA 2014″ü de kapsayan, fırtına gibi bir sonbahar dönemini geride bırakıyoruz.  Eylül sonundan bu yana herkesin beklediği akıllı telefonlarla beraber, GSM operatörleri de kendi yazılımlarını bulunduran akıllı telefonları duyurarak, alt ve orta segment arayışında olanlara seçenek oluşturuyorlar. Mağazaların geniş ürün yelpazesinin yanısıra, operatörlerin uygun fiyat teklifleriyle, diğerleriyle kıyaslandığında kulağa daha hoş gelir.

Avea”nın yakın tarihte tanıttığı, Avea inTouch 4 işte bu cihazlardan bir tanesi. Kamera donanımının, minimalist tasarımın, pil ömrünü uzatmak için Qualcomm ile geliştirilen yazılımın ön plana çıktığı Avea inTouch 4, Avea tarifelerine 1 TL ek fiyatla veya 619 TL”lik teklifle karşınızda.  Aslında Avea”nın burada ön plana çıkardığı farklı bir yön daha var; Avea inTouch 4, kitle hedefiyle piyasaya sürülen bir akıllı telefon. İş telefonu arayanlar, düşük maliyetli akıllı telefon arayışında olan gezginler ve anne-babalar Avea”nın inTouch 4 ile beraber  kitle hedefi.

İlk olarak, lansmanlarda da ilk olarak akıllara gelen “performansı nasıl?” sorusuna bir değinelim.

Evet, performans nasıl?

1.2 GHZ Dört çekirdek Snapdragon 410 işlemci, Adreno 306 grafik işlemcisi ve 1 GB RAM altyapısı, bu soruya kafa karıştırıcı bir cevap olabilir. Altyapı teknolojisini irdelersek, başarılı bir pil performansı için uygun özellikler olduğunu söyleyebiliriz. Depolama açısından, bulut yazılımı ile beraber 8 GB hafıza + microSD desteği barındırıyor.  Bununla birlikte, inTouch 4″te 4G – LTE desteğini de unutmamak gerekli. 

Altyapısından sonra hepimiz için önemli olan kısım kullanım performansına göz attığımızda, cihaz ilk büyük sınavını uygulama güncellemelerinde verdi. İnternete bağlanır-bağlanmaz,  yaklaşık 12 uygulama güncellemesiyle beraber uygulamaların sebep olduğu “kasmalar” çok fazla kendini hissettirmedi.  Aynı anda iki farklı oyun açıldığında dahi kısmi takılmalar yaşandı, işlemci ısınmasından da bahsedemem.

 

 

 

Kamera donanımı ve yazılımları

13 MP ve 5 MP kamera donanımlarına ek olarak “özçekim” meselesinde oldukça iddialı, çünkü “Gesture Control” olarak bilinen, el hareketleriyle, ekrana dokunmadan fotoğraf çekme özelliği inTouch 4″ün iddialı olduğu teknolojilerden. Kameradan söz ediyorken yaptığımız seri çekim denemelerinde, 10 fotoğrafın 8″i bizim için olumluydu. Stabil çalışma açısından “problem” olarak nitelendirilemez. Kamera özelliklerine, son olarak dijital fotoğraf makinelerinden aşina olduğumuz yüz tanıma yazılımını da eklendi.

Ekran

IPS destekli  5″ ekran,  temel olarak oyunlarda ve uygulamalarda tatmin edici olsa da, film tutkunları için itici gelebilir. Fakat 5″ ekran,  720p ekran çözünürlüğü desteği ile beraber olumlu değerlendirilebilecek performans sergiliyor. Burada Avea, doğru bir matematik ile 5″ ekran ve HD çözünürlük arasında olumlu köprü oluşturdu. Oyunlarda ve filmlerde fiyat performans açısından takdiri hak ediyor.  Ekran teknolojisine sadece kontrast açısından eleştiri getirebilirim. Siyah oranı beklediğimden ve rakiplerine oranla daha az.

 

 

Tasarım

Tasarım olarak, Amazon”un geçtiğimiz yaz tanıttığı ve tatmin etmediği akıllı telefonu FirePhone”a, tasarım olarak oldukça benziyor. Farklılık olarak, şimdilerde moda olan arka kasadaki kavisi, tasarım açısından ince ve hoş bir detay olmasıyla beraber, düşmelerde –arka yüzüne doğru düştüyse- ekstradan sağlamlık sağlıyor. Yani özellikle tank tasarımcılarının dikkat ettiği kavis şekilleri, darbeden gelen yoğunluğu azaltarak kırılmaları ve hasarları önlüyor.  İçbükey bir kavise, parmağınızla baskı uyguladığınızda bunun nasıl olduğunu anlayacaksınız.

özet olarak minimalist bir Avea inTouch 4, sizleri bekliyor. Tasarım konusu içerisinde son olarak, materyaline baktığımızda, plastik bileşenlerin kullanıldığı bir arka gövde bulunuyor. Plastik materyal, kullanıcılara “itici” gelse de durum hiç düşündüğünüz gibi değil.

Plastik materyal, metal materyalden daha dayanıklı bir malzemedir. Kısa süreçlerde ve az düşme oranlarında elbette şıklık ve dokunuş olarak metal daha uygun bir materyal olsa da, metal darbeyi kendi hafızasına alır. Yani metal karışımlı bir yüzeye birden fazla darbe uyguladığınızda, o darbeyi hafızasına alır ve “metal yorgunluğu” ile beraber çürüyüp kullanıcıyı mağdur eder. Plastik materyal, bu konuda metaldan daha üstün bir malzeme çeşididir. Hal böyle olunca, plastik tasarım sağlamlık açısından daha uygun bir materyal haline geliyor.

Bütün başlıkları incelediğimizde, fiyat – performans odaklı kitle cihazı, Avea inTouch 4 akıllı telefonda sadelik arayışı içerisinde olanlar için uygun bir cihaz. özellikle anne ve babaya alınacak hediyeler listesinde kesinlikle olması gereken bir ürün. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here