Ana sayfa Donanım Avantone Mixcube

Avantone Mixcube

0

Her profesyonel stüdyoya lazım, olmazsa olmaz bir yakın dinleme hoparlörü: Avantone Mixcube…
 

Mixcube, stüdyo işiyle uğraşmayan bir çok insanın “Böyle stüdyo monitörü olur mu? Bu nasıl mat bir duyumdur?” diyeceği tarzda bir ses üretiyor. Zaten amacı tam da bu!

Hem düşük kalitedeki ses sistemlerinin simülasyonunu yapmak için üretilmiş, hem de orta frekanslı seslerin stüdyo monitörlerinde tam da crossover kesme noktasına denk düşmesi muhtemel frekanslarına en doğru yanıtı verebilmesi için… Hiçbir crossover devresine uğramadan direkt olarak hoparlöre yönlendirilen sinyalin kayıpsız olarak duyurulması için üretilmiş çok kaliteli bir monitör Mixcube…

avantone
 
Mixcube’un tamamen kapalı olan kasasının her bir kenara uzunluğu(165mm) birbirine eş olduğu için tam bir küp şeklinde. Kasanın dizayn ve imal sürecinde oldukça titiz bir çalışma söz konusu. Kullanılan MDF oldukça özel. Ahşabın bağlantı noktaları aliminyum-nikel alaşımlı, köşeleri yuvarlatılmış, bağlantı terminalleri özel alaşımlı metallerden, dış kaplaması özel bir lake boyadan. iki farklı modeli olsa da bunların tek farkı aktif ve pasif oluşları. Akif olanda kullanılan amfi oldukça kaliteli ve güçlü. Eğer elinizde kaliteli bir amfiniz yok ise mutlaka aktif olanını tercih etmenizi öneririm. Ben kendi mix stüdyomda her bir MixCube için 125W gücünde Marantz Monoblock hi-fi amfi kullanıyorum ve çok verimli bir sonuç alıyorum.

Avantone Mix Cube ‘un 5.25 inç çapındaki hoparlörü full range olarak tek sürücü ile ses üretiyor. Diyafram olarak kullanılan kağıt Yeni Zelanda’da yetişen özel bir ağaçtan elde edilen hamura mika fiber karıştırılarak üretilmiş ve müzikal tonu en verimli hale getirilmiş. özellikle low mid , mid, high mid frekans aralığındaki sesleri doğru seviyede üretiyor olmasıyla tam bir natürel sound üreticisi…

 

Yıllar öncesinde ” Auratone C5 Sound Cube” ismi ile üretilmiş ağabeyine göre bu ürünün geliştirilmesi ve bugünkü haline gelmesi için oldukça uzun bir süreçten geçilmiş ve sonunda mix aşamasına gelinmiş. ?imdi Mixcuba, her projede mix mühendisinin eli ayağı olup en önemli noktalarda hayat kurtarıyor, Mixcube ismine tam olarak yakışır bir iş yapıyor ancak mastering mühendisleri tarafından da mastering stüdyolarında ana referans monitörüne ek olarak yardımcı olarak kullanılıyor.
 
avantone
 
Yapmış olduğunuz mixi Avantone MixCube ile dinlediğinizde, en kaliteli referans monitöründe yapılmış bir mixde bile kaçırılan, duyulmakta zorlanmış olduğunuz veya kaynaştırmış olduğunuz ne var ne yok ise her şeyi yalın olarak duyma şansınız oluyor. Oturup tüm mixinizi bu monitörü kullanarak yapmanızı kesinlikle önermem ancak orta frekansları kullandığınız her referans monitöründen daha keskin ve detaylı duyabileceğinize emin olun… özellikle vokal, lead guitar, üflemeliler, bas gitarın ve vurmalıların üst tonlarını duyarken çok rahat ve detaylı bir duyum alabildim. Dinlerken hiç rahatsız olmuyorsunuz…

 

Orta gövdede duyurmak isteyip de dozunu kaçırdığınIz veya dozunu eksik bıraktığınız tüm enstrümanları resmen gözünüzün içine sokarcasına size dinletiyor. Dengelemeyi Mixcube duyumuna dayanarak yeniden ayarlayıp sonrasında tekrar ana referans monitöründe dinleme yaptığınızda çok daha dengeli bir mix duyumuna ulaşmış olduğunuzu hemen anlıyorsunuz.
 
mixcube
 
Ayrıca en önemli özelliği olan fullrange sistemleri simule etmesi size şu şekilde fayda sağlıyor. Televizyon hoparlörleri, toplu ulaşım araçlarının ses sistemleri, mağaza ve marketlerin anons sistemlerinde kullanılan hoparlörleri, otel ve tatil köylerinde genel yayın sistemlerinde kullanılan hoparlörlerin duyumlarının genel bir simülasyonunu duyabilme şansınız oluyor. Bu sayede mixini veya mastering’ini yapmış olduğunuz projelerinizin bu tip sistemlerde yayınlandığında oluşacak duyum hakkında genel bir fikre sahip oluyorsunuz.

Malum herkes kaliteli bir duyuma sahip hi-fi ya da high-end sistemlerde müzik dinleyemeyebiliyor. Mühim olan yaptığınız işi her ses sisteminde en yüksek verimle dinleyiciye ulaştırabilmek. Bunun içinde yapabileceğiniz en doğru iş bir çift Mixcube edinip yaptığınız işi bu hoparlör ile dinleyip sonuca bakmak. ürünün Türkiye Distrbütörü BL Müzik.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here