Ana sayfa Donanım Avalon VT 747

Avalon VT 747

0

Testimize Avalon şirketi”nin VT 747 stereo Compressor/EQ ile devam ediyoruz

Avalon A klas ürünler üreten ve ülkemizde çok sevilen ekipmanlardan. Kompresörlerinde Opto teknolojisini kullanıyor. Bu testini gerçekleştirdiğimiz 747 ise stereo bir yapıya sahip ve kompakt uygulamalar için tasarlanmış. İsterseniz 747″yi tanımakla işe başlayalım…
 
avalon vt 747
 
Tube yapıya sahip olan 747′ de Electro Harmonics marka lamba kullanılmış. ön kısımda ise meşhur Avalon Vu metresi bulunuyor. Sağ tarafta ise değerleri sabit -3/+3 db hareket edebilen EQ kısmı bulunuyor. Hemen yan kısmında çıkış seviyenizi belirleyen bir adet led”li dB meter bulunuyor. Onun da yanında çıkış seviyenizi belirlemeniz için -20db +6db kazanca sahip knob bulunuyor. Sol kısımda ise -20db +8 db kazanç seviyesine sahip giriş knob ayarı bulunuyor. Hemen altında ise girişte size ekstra +10db kazanç sağlayan bir adet buton bulunuyor. Bu bölümde ayrıca compressor ayarları ve TPS butonu bulunuyor. Bu buton sayesinde tube”ler devre dışı kalabiliyor. Ayrıca compressor’un mu önce yoksa EQ”yu mu önceye almak istiyorsanız diye bir adet PRE butonu da düşünülmüş. Hemen yan kısmında ise; Side Chain Threshold ayarları yer alıyor. Bu noktada siz ayarlamış olduğunuz frekansı ve Q noktasını dinleyerek compressor hareketini yapıyor. Ayrıca bu ayarları devreye alabileceğiniz ve dinleme yapmanız içinde butonlar emrinize amade. Compresyon oranını belirleme ve kaybettiğiniz seviyeyi geri kazanabilme knob’ları da bu bölümde yer alıyor. Arka kısımda ise transistör”lerin soğumaları için petek soğutma ızgaraları ve yanında ise voltaj topraklamasını devreye alıp veya almamanız için pinler bulunuyor. Hemen altında sizden 220volt toprak beslemeli güç giriş kaynağı bulunuyor. Diğer tarafta ise XLR balance giriş ve çıkışlar bulunuyor.

 

Gelelim bu civanmerdin kabiliyetlerine: çıkış katları tamimiyle ayrık olması sayesinde çok temiz ve tube gürültüsü olmayan bir duyum sağladığını söyleyebilirim. Bunun yanısıra çok affetmeyen bir compressore sahip. Opto teknolojisiyle çalıştığından en ufak sinyale bile müdahale ediyor. EQ katının frekanslarının sabit olması bir dezavantaj vef akat dominant bir yapıya sahip değil. çok fazla sıkıntı yoksa yeterli EQ”lama yapabiliyorsunuz. Fakat pro Mastering için yeterli olduğunu söyleyemem. Daha çok Proje bazlı demo veya sahne için yeterli. Diğer taraftan ise sidechain kısmında dikkatli ve minimal olmanızda fayda var zira en ufak kaçırdığınız nokta, totalde karşınıza büyük bir hata olarak çıkabilir. Compressyon kısmı çok hassas ve gain reduction bazen aşırıya kaçabiliyor. Bu nedenle ezberinizdeki compressor ayarlarını unutup,çok iyi dinlemeyle ayarlamalısınız. Yoksa sound da dalgalanma kaçınılmaz olacaktır.
 
avalon
 
Bu kısma kadar bir mixdown sonucunu anlattım. Şimdi ise bireysel enstrümanlardaki etkisine bakalım. öncelikle bu cihazın vokal kabiliyeti inanılmaz diyebilirim. özellikle altları zayıf kadın vokallerdeki hacim kabiliyeti çok güzel. Elektro gitar da ise distorsiyonu kabul edilebilir bir duyum haline getiriyor. Akustik gitarda pek başarılı diyemeyeceğim zira compressor etkisi tuşeleri müthiş etkilemekte. Bas gitarda ve davul gurubunda side chain”i gerekli düzeyde ayarlarsanız;çok iyi netice alıyorsunuz. Piyano ve synth gurubunda çok minimal kompresyon ve arkasına EQ ile şekil verirseniz sonucu harika oluyor. Ama tam tersi bir guruplama uygularsanız sonuç kaçınılmaz şekilde kötü oluyor. Yaylı grubunda ise tavsiyem sadece EQ katını ve tube çıkışlarını kullanmanızdır.

Sonuç olarak gürültü seviyesinin az olması bizden tam puan aldı. Fakat bir albüm projesinde master’da tek başına sonuç çıkartabilecek bir cihaz değil. Yanında diğer mastering ekipmanlarla iyi sonuçlar elde edilebilir. Enstrümanlarda bizce daha başarılı sonuç çıkardı. Tube ve Transistor katının ayrı ayrı kullanılabilmesi bir artı. Bizce kayıt sırasında eğer durduramadığınız bir enstrümanist veya vokal varsa compression katını minimal kullanın. Ama gerekli değilse miks sırasında şekil vermek adına hem eğlenceli hemde kabiliyetli. Cihazın Türkiye Distirbütör”ü Compel
Satış fiyatı ise;2350 Euro artı KDV”dir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here