Ana sayfa Donanım Avalon AD 2044

Avalon AD 2044

0

Avalon”la devam ediyoruz. Opto dual bir compressor olan AD 2044 transistörlü çıkışlara sahip. Tüm A klas ekipmanlar gibi sağlam bir ambalajı var.
 

Avalon dünyada olduğu kadar ülkemizde de çok tercih edilen ekipmanlardan. Bir çok kanı olmasına rağmen, çok transparan hareket ettiğinden bazı taraflarca “sound’unu anlayamadık “gibi yorumlar duymuş olabilirsiniz. Ama bu tip eleştiriler aslen doğru değildir. Her üretici firmanın natürellik hedefi olsa da,mühendisliğinden kaynaklanan bir sound söz konusudur. Günümüzde natürellik tartışılsa da, sound dizayn eden mühendisler, kendi duyum yeteneklerine göre ekipman tercih etmekteler. Unutmamak lazım ki her insan kulağı aynı duyum aralığına sahip olsa bile, algı farklıdır ve beyin cevabı farklıdır. Bu konuya değinmemin sebebi bir çok yanlış ekipman tercihine rastladığımdan olsa gerek.
 
avalon ad 2044
 
Gelelim açık tenli audio neferine. Opto dual bir compressor olan AD 2044 transistörlü çıkışlara sahip. Tüm A klas ekipmanlar gibi sağlam bir ambalajı var. Tabi ki besleme ünitesi de yine devre elemanlarını olumsuz etkilememesi için kasa dışına alınmış. Opto teknolojisi hakkında bilgi vermek gerekirse; tamamen ışık teknolojisine dayalı bir sistem. Yani gelen giriş sinyali bir ışık vasıtasıyla algılayıcı sensöre yönlendiriliyor. Tüm ayarlarınız bu ışık ve sensör sayesinde işlemleniyor .Tabi bu teknoloji”nin iyi yanı sensör en küçük ışık birimini algıladığından,en ufak sinyal seviyesi bile işlemlenebiliyor. Ama bu teknolojinin dezavantajı ise eğer çok stratejik bir sinyal zincirinde kullanıyorsanız, hiç bir hatayı affetmemesidir. Bu durum da zaman zaman kötü kayıtlarda veya kontrol altına almakta zorlandığınız akustik oda kayıtlarında size olumsuz bir yol izletecektir. AD 2044 şık bir tasarıma sahip. Ama knob”ların kalitesi biraz daha yüksek olabilirdi. Arka kısımda her kanalın giriş ve çıkışları mevcut,hemen yanlarında sidechain girişleri bulunuyor. Giriş seviyesini 20k ohm +30db balanced olarak belirlenmiş. çıkış katları ise 600ohm +30 db balanced olarak ayarlanmış. ön kısımda bir compressorde bulunması gereken hemen hemen tüm özellikler mevcut. Ortada bulunan vu meter”lar inanılmaz hassas ve harika çalışıyorlar. Bu da sizde güven teşkil ediyor. Fakat Attack ve release zamanlarını yazılmamış olması sizi cihazı biraz daha dikkatli kullanmaya mecbur ediyor.

 

Sıra duyum ve hareket kabiliyetine geldi. Davul gurubunda side”ları çok güzel toparlıyor. Kick”e olması gereken yeri ve karakteri kazandırıyor. Duyum gayet olması gerektiği kadar yumuşak. Bass gitarda ise low mid”leri harika toparlıyor,nota velocity”leri daha anlaşılabilir. Yani bass gitar mix”te sadece çalan müzisyenin duyduğu enstrüman olmuyor. Yaylı gurubunda isterseniz etkisini belli ediyor, istenilmediği taktirde tam bir gizli koruma edasında… Vurmalı enstrümanlarda compressor kullanımına hakim değilseniz kesinlikle treshold ve compressor değerlerini minimal tutun çünkü kayıt ambiyansını ve vuruş tuşelerini yok edebiliyor. Vokalde ise doğru attack ve relase zamanları ayarlarsanız bir çok noktada EQ yapmanıza gerek kalmıyor. Bu da daha soft bir mix için güzel bir özellik. Orkestral kayıtlarda ise üst frekansları yumuşatıp, gerek duyuyorsanız daha minimal filtre EQ uygulamasıyla doğru sonuca gitmenize imkan tanıyor. Dance ve benzeri elektronik türlerde pek kullanılmamasında fayda var. Optic olduğu ve her hareketi algılayıp işlemlediğinden, dalgalanma etkisi sizi rahatsız edebilir. Cihazın konumu itibariyle çok aşırı ısınmayan bir yerde kullanmanızı tavsiye ederim. özellikle tüplü ekipmanlarınız varsa aralarında bir U boşluk bırakmanızda fayda var. Sebebi hem ısı hemde tüplü ekipmanların ürettiği elektrostatikten etkilenip olumsuz çalışmasıdır. Tarz olarak jazz, rock, Türk sanat, Türkçe akustik kayıtlarda ve mikste gayet başarılı.
 
ad 2044 transistör
 
Sonuç olarak A klass tube etkisi olmayan bir kompressore ihtiyacınız varsa ve hassas olması sizin için avantaj ise aradığınız kan bulunmuştur. Audio sektoründe opto çalışan dual kompressor sayısı fazla değil. En yakın rakibi ise Millennia TCL 2. Avalon AD 2044″ün Türkiye distrübütörü Compel . Satış fiyatı ise 2635EURO+KDV.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here