Ana sayfa Donanım AV2000 Gigabit Powerline ac Wi-Fi Kit inceleme

AV2000 Gigabit Powerline ac Wi-Fi Kit inceleme

0

Ağ konusunda uzmanlaşmış TP-LINK firması AV2000 (TL-WPA9610 Kit) internet ürünü ile karşımızda. Veri aktarımının kablosuz olarak yapılmasının mesafeden veya aradaki katmanlardan dolayı zor olduğu ev ve iş yerleri için stabil ve hızlı internet vaadeden AV2000, elektrik şebekenizin hattını kullanarak internetinizi paylaştırmaya yarıyor. Bunu yaparken de ister adaptör üzerindeki hızlı bağlantı gerektiren ethernet bağlantısını, isterseniz de yine adaptörün sağladığı kablosuz ağ bağlantısını kullanabiliyorsunuz.

Kutudan biri güç hattı adaptörü, diğeri ise güç hattı alıcısı ve dağıtıcısı olmak üzere 2 adet adaptör ve bu adaptörlerle kullanmak üzere kaliteli iki adet ethernet kablosu çıkıyor. Diğer bir çok ürününde gördüğümüz üzere bu ürününde de 3 yıl garanti sunan TP-LINK, başlangıç kiti adını verdiği bu ürünü tasarlarken, genişletilebilir bir gelecek düşünmüş. İlk olarak güç hattı adaptörünü bir ethernet kablosu ile modeminizdeki LAN çıkışına bağlıyorsunuz ve hemen yakınındaki duvar prizinize takıyorsunuz.

Şirket, düzgün bir bağlantı için direkt olarak duvar prizinize takmanızı öneriyor. İkinci adaptörünüzü de elektrik şebekenizdeki internet taşımak istediğinizi ikinci noktaya takıyorsunuz. Mesela çok katlı bir evinizin 3. katına, ya da kablosuz sinyalinizin ulaşmadığı kör bir noktaya takabilirsiniz. Sonrasında ilk olarak modemin yakınındaki adaptörün yanın bulunan Pair yani eşleştir düğmesine, ikinci olarak da (2 dakika içerisinde) diğer adaptörün düğmesine basarak adaptörlerin birbirleriyle eşleşmesini sağlıyorsunuz (bu işlemi ilk sefer için aynı odadaki iki duvar prizine takarak yapmanız tavsiye ediliyor). Güç hattı alıcısında 5 adet aydınlatma ışığı bulunuyor.

Bunlardan ilki güç ışığı; devamlı yandığında güç hattına düzgün bağlandığını gösteren ışık, yanıp söndüğünde ise eşleştirme özelliğinin o anda aktif olduğunu gösteriyor. İkinci ışık olan güç hattı ışığının sarı olması durumunda hattın düzgün bir şekilde kullanıldığını ve sinyalin iyi olduğunu gösterirken kırmızı yanması ise sinyal şiddetinin az olduğunu söylüyor. Yanmaması ise kurulumun data taşımadığını söylüyor. üçüncü ışık ise ethernet kablosunun takılı olup olmadığını gösteriyor. Son iki ışık 2.4GHz ve 5GHz kablosuz standartlarını temsil ediyor. Bu ışıklar yavaş yanıp söndüğünde ana modemin ayarlarını taklit ettiklerini ifade ederken, hızlı yanıp söndüğünde ana modemle senkronize olduklarını ifade ediyor. 

Teknik özellik olarak bakıldığında son dönemde tekrar yaygın hale gelen 2.4GHz ve 5GHz bantlarının aynı anda kullanımını bünyesinde barındıran AV2000, bu vesile ile evdeki farklı hız gerektiren bağlantı ihtiyaçlarını karşılıyor. 2×2 MIMO (multiple in, multiple out) adını verdiği önceliklendirme teknolojisi ile ise, farklı hızlar için çoklu “otoban şeritleri” oluşturan TP-LINK AV2000, yüksek çözünürlüklü videolar ile görece daha az öncelik gerektiren mail vs. gibi işleri birbirinden ayırıyor.

Teorik olarak 2000Mbps hız vaat eden AV2000, data hattının kullanılmadığı anlarda güç tasarruf moduna geçerek %85 güç tasarrufu sağlıyor.  Aktif kullanımda 5.8W elektrik tüketirken, güç tasarruf modunda 0,5W tüketiyor. 300 metre elektrik hattına kadar menzili olduğu belirtilen AV2000, bulunduğu yerde internet erişiminin kablosuz veya kablolu olarak sağlanamadığı durumlarda, başlangıç kitine eklenerek arttırabildiğiniz basit bir adaptör seti. Bunu da ister ethernet ile, isterseniz de kablosuz ağ ile yapmanız mümkün.

TP-Link AV2000 Fiyatı: 700 TL

TP-Link AV2000 Artılar:
–    Güç tasarrufu
–    Kör noktalara kablo çekmeden sinyal götürme
–    çift bant Wi-Fi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here