Ana sayfa Haber Autodesk University 2015 etkinliğinde tasarımın geleceğine ışık tutuldu

Autodesk University 2015 etkinliğinde tasarımın geleceğine ışık tutuldu

0

Autodesk’in Güzel Sanatlar öğrencilerine verdiği destek zaten bilinir. Maya programı bugüne kadar kullanılan en önemli ve en popüler program olmasıyla birlikte öğrencilik dışında profesyonel kullanıcılara da kullanılan işletim sistemlerine ve cihazlara özel yazılımlarla da destek veriyorlar. 

Her yıl gerçekleştirilen Autodesk University etkinliği  yine Las Vegas’ta gerçekleştirildi ve akıllı binalar, bağlantılı ürünler (IoT) ve birçok konuda beyin fırtınaları gerçekleştirildi, tartışmalar yapıldı, kısacası üretimin ve tasarımın geleceğine ışık tutuldu. İşte Autodesk University 2015 etkinliğinden satır başları:

 Airbus ve Autodesk, Autodesk University“de birlikte geliştirdikleri dünyanın en büyük 3D baskı ile basılmış uçak kabini bileşenini tanıttı. İki şirket, uçakta oturma alanı ile yemeklerin hazırlandığı bölümü birbirinden ayıran ve kabin memurlarının oturduğu açılır-kapanır koltukları taşıyan bir duvarı “Generative design” yaklaşımıyla yeniden yarattı ve 3D baskı ile üretti. “Bionik Bölme” (Bionic partition) adı verilen duvar, hücresel yapı ve kemik büyümesini taklit eden bir tasarım yaratan özel algoritmalarla yaratıldı, katkılı üretim teknikleri kullanılarak üretildi.

Havayolu ulaşımında yükü azaltmak, yakıt kullanımını düşürmek anlamına geliyor. Yapısal olarak güçlü ama hafif mikro kafes biçiminde tasarlanan yeni “Biyonik bölme”, mevcut tasarımlara oranla yüzde 45 oranında, yani 30 kilo daha hafif. Airbus, yeni tasarım yaklaşımı tüm kabine ve A320 uçakların mevcut backlog”larına uygulandığında karbondiyoksit emisyonunda yılda 465.000 metrik tona kadar tasarruf sağlanmasını öngörüyor. Bu da yılda 96.000 otomobilin trafikten çekilmesine eşdeğer bir rakam.

 

Autodesk”in 2013″te yayınlanan “Making the Grade” adlı sektör raporuna göre inşaat işlerinin 4″te 1″i yeniden yapılıyor ve malzemelerin yüzde 10″u çöpe gidiyor. Bu harcanan malzemelerin büyük bölümü sayısı yüzlerle binlerle ölçülen proje dokümanlarının yönetim sürecinin sağlıksız yürümesinden kaynaklanıyor. Günümüzde inşaat sektörünün birçok doküman yönetimi çözüm sağlayıcıdan oluşan karmaşık bir ağla uğraşması gerekiyor. Bu da inşaat proje alanlarında birtakım verimsiz durumlara ya da risklere yol açabiliyor.

Autodesk University”de inşaat sektörü için 2D ve 3D proje doküman, plan ve modellerinin yaratılmasını, erişimini, sağlanmasını ve paylaşılmasını sağlayan sanal bir çalışma ortamı sunan Autodesk BIM 360 Docs adlı kapsamlı bulut tabanlı hizmeti de duyuruldu. Daha önce “Project Alexandria” olarak bilinen Autodesk BIM 360 Docs çözümü, tüm proje ekibinin doküman ve planların doğru versiyonları üzerinden çalışarak ilerlemesini sağlamak üzere tasarlandı. çözüm inşaat projelerinde zaman tasarrufu sağlıyor, risklerin ve hataların en aza indirilmesine yardımcı oluyor.

Azınlık Raporu, Star Wars, Geleceğe Dönüş gibi filmlerde gördüğümüz artırılmış gerçeklik ve karma gerçeklik hayatımıza hızla girmeye başlıyor. Microsoft”un Ocak ayında duyurduğu, gerçek ortam ve iş ortamındaki 2 boyutlu ve 3 boyutlu cisimleri üst üste getirmeye olanak tanıyan Microsoft HoloLens, 3D mühendislik ve endüstriyel tasarım dünyasında büyük fırsatları beraberinde getiriyor. Ancak 3 boyutlu cisimleri gerçek çalışma ortamına göre daha küçük, yassı bir ekranda görüntülemek şu an için oldukça sınırlayıcı oluyor. Autodesk HoloLens”le gerçekleştirilebilecekleri anlamak için düzinelerce prototip inşa etti ve kurumlara en iyi karma gerçeklik ortamından yararlanma olanağı sunmak için birçok senaryoyu test etti. Holografik nesnelerle üst üste gelen duvarlar ve açık alanlar kullanarak çalışma ortamlarının sonsuz alana sahip olması için yollar aradı. Kullanıcılar Autodesk Fusion 360 sayesinde aynı holografik modele bakarak, o nesnenin etrafında gezerek, sanki o model kendi masalarındaymış gibi birlikte çalışabilek ve tasarımın farklı açılarını tartışabilecekler. Holografik bir modelden doğrudan ürün yaratma ve düzeltmenin yanı sıra yönetime ya da müşteriye son bir tasarımı gönderme olanaklarına sahip olacaklar.

 

Autodesk“in Eylül ayında satın aldığı San Francisco merkezli kurumsal “Nesnelerin İnterneti” servis platformu geliştiricisi SeeControl da Autodesk University“de bir kez daha görücüye çıktı. Autodesk, SeeControl”ün eklenmesi ile Fusion 360 ve PLM 360 gibi Autodesk bulut çözümlerinin de yer aldığı bulut tabanlı ürün İnovasyon Platformu”nu kurumların daha akıllı, daha öngörülebilir kontrole sahip olmalarını sağlayan, böylece ciddi rekabet avantajı sunan bir analitikle güçlendiriyor.

Autodesk SeeControl; kurumlara uzaktan yönetilen ürün ve nesnelerin verilerini analiz ve kontrol etme ve yönetme imkanı sağlıyor. Şirketler böylece mevcut ürünlerini iyileştirip bu ürünlere gerekli zekayı katarak müşterilerine daha yaratıcı yeni servisler sunabiliyorlar. çözüm, üreticilerin geliştirdikleri ürünün gerçek dünyada nasıl performans göstereceğini kontrol etmelerini ve ürünün gelecek versiyonlarını iyileştirirken canlı veriyi kullanmalarını sağlıyor. üreticiler olası bir arızayı gerçekleşmeden önce tespit edebiliyor, en az zarar verecek şekilde bakım zamanı belirleyip bakımı yapabiliyor, müşterilerine ürünlerin gerçek dünyadaki performans ve tüketimine dair bilgiye dayalı gelişmiş servisler sunabiliyorlar.

Autodesk Inventor 2016″ya Nisan ayında duyurulmasından bu yana eklenen birçok gelişmiş özelliğe ek olarak Autodesk, Inventor aboneleri için “Inventor Connect Design” adlı yeni işbirliği aracını da duyurdu. Gücünü Autodesk 360 bulut platformundan alan yeni servis, ekip üyelerine dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar her cihaz üzerinden erişerek hızlı ve kolay 3D tasarım incelemeleri yapmalarını sağlıyor.

Inventor 2016 kullanıcıları Autodesk A360″ı kullanarak Inventor içinden kolaylıkla bir Design Share işbirliği oturumu açabiliyor, notlar alabiliyor, kararlar arkasındaki eğilimi kaydedebiliyor, kendi fikri mülkiyetlerinin kontrolünü sağlayabiliyorlar. Bulut tabanlı işbirliği çok sayıda mühendisten oluşan ekiplerin ürün geliştirme iş akış sürecinde eş amanlı işbirliği yapmalarına olanak veriyor ve karar alma süreçlerini hızlandırıyor. Yeni güncelleme; üretim, mimarlık ve inşaat sektörlerinde bilgi paylaşımı için bir açık standart olan Industry Foundation Classes (IFC) dosya formatını inşaat uygulamaları için 3D mekanik tasarımların sunulmasını kolaylaştırmak üzere dışa aktarma (export) seçeneği olarak sunuyor. Inventor artık RFA ve ADSK dışa aktarma formatlarına ek olarak IFC”i de destekliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here