Ana sayfa Haber Autodesk ile İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği içerisinde

Autodesk ile İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği içerisinde

0

 

üç boyutlu tasarım yazılımı alanında hatırı sayılır firma Autodesk ve İstanbul Teknik üniversitesi işbirliğiyle, İTü Sürekli Eğitim Merkezi”nde (İTüSEM) hayata geçirilen Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) Uzmanlık Sertifika Programı, 2016 eğitim döneminde yıl ikinci yılına giriyor. Dünyada ve ülkemizde hızla gelişmekte olan BIM hakkında temel bilgilerin verilmesini, BIM süreçlerinin uygulamalar üzerinden incelenmesini ve BIM uygulamasına giriş yapılarak katılımcıların BIM hakkında detaylı bilgi sahibi olmalarını hedefleyen “BIM Uzmanlık Sertifika Programı”; bu yıl 13 Şubat – 9 Nisan 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Programın hedef kitlesi inşaat sektörü profesyonelleri olmakla birlikte, mimarlık ve mühendislik öğrencilerinin katılımı da mümkün. Bu programdan sertifika alan kişilerin sektörde BIM uzmanı ve ileride BIM yöneticisi olarak görev yapması amaçlanıyor.

İnşaat projelerinde taraflar arasındaki bilgi alışverişini ve koordinasyonu kolaylaştırmak için bir yapının yaşam döngüsü boyunca kullanılacak bilgilerinin üç boyutlu ve dijital olarak temsil edilmesi sürecini ifade eden Yapı Bilgi Modellemesi (BIM), bugün dünyada yaygın olarak kullanılıyor. BIM uygulamalarını en yaygın kullanan ülkelerin başında ABD, İngiltere ve Kuzey Avrupa ülkeleri geliyor. Bu ülkelerin çoğunda BIM’in yaygınlaştırılması yönünde devlet teşvikleri ve zorunlulukları bulunuyor. Türkiye”de ise firmalar iki boyutlu çizimlerden BIM modeline geçebilmek için ihtiyaç duydukları birlikte çalışma modeline henüz tam anlamıyla geçebilmiş değil. 3. Havalimanı, Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı gibi projelerde BIM kullanılmaya başlansa da Türkiye”de BIM yetişmiş eleman eksikliği duyulan henüz yeni bir kavram. Sektörde Autodesk Revit, Autodesk Navisworks gibi BIM araçlarının kullanımı ile ilgili eğitimler olmasına rağmen; BIM Uzmanlık Sertifika Programı BIM konseptini açıklayan, farklı aşamalardaki kullanımını tarif eden ve BIM”in pratikteki uygulamasını adım adım gerçekleştiren ilk program olma özelliğini taşıyor.

BIM uzmanlık sertifika programı toplam üç modülden oluşuyor. İlk modülde katılımcılara BIM hakkında genel bilgiler verilerek BIM”in nasıl bir çalışma ortamına ihtiyaç duyduğu, dünyada ve Türkiye”de BIM kullanımı, BIM”in faydaları, karşılaşılan zorluklar ana hatları ile sunuluyor. İkinci modülde BIM uygulaması yapmak isteyen firmalar için belirlenen genel adımlar detaylı bir uygulama üzerinden adım adım açıklanıyor. üçüncü modülde ise bir önceki modülde gerçekleştirilen uygulamanın bir benzerinin katılımcılar tarafından gerçekleştirilmesi isteniyor ve sonuçlar değerlendirilerek başarılı olanlara uzmanlık sertifikası veriliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here