Ana sayfa Yazılım Audio Editing ve Audio Clip Özelliklerini Değiştirme

Audio Editing ve Audio Clip Özelliklerini Değiştirme

0

Audio Editing

Daha önceki yazılarda “audio clips” ve “track view” konularına genel olarak değinmiştik. “Track view” sizlere, “cut, paste, copy, delete, drag-and-drop, split ve bounce” gibi temel audio kurgulama “audio editing” görevlerini uygulamanızı sağlar. Seçtiğiniz bir “audio clip” üzerinde yapmış olduğunuz “fade-in” ve “fade-out” “envelope”larını fare yardımıyla başka bir “audio clip” üzerine sürükleyebilir ya da geçen sayılarda bahsettiğimiz karmaşık “fade-in” ve “fade-out” “envelope”ları oluşturabilirsiniz.
 


 
“Audio editing” işleminde ihtiyaç duyabileceğiniz bir başka araç “Scrub Tool”(Resim 1) ise, işlem yaptığınız “audio clip” üzerinde sadece duymak istediğiniz bölümün üzerine farenizi sürükleyerek, sadece sürüklediğiniz bölümü “play” tuşunu kullanmadan duymanızı sağlar. Kısa yoldan aktive etmek için (B) harfine basmanız yeterli.

“Select tool” sekmesi (Resim 2) “audio editing” işleminde sürekli ihtiyaç duyabileceğiniz bir özelik. Toolbar”ın sol üst köşesinde bulunan “OK” şeklindeki ikona tıklayarak bu sekmeye ulaşabilir, seçeceğiniz “envelope” ve “audio clip”leri nasıl işaretleyeceğinizi belirleyebilirsiniz.
 

 

Kısa yol için (T) harfine basmanız yeterli olacaktır. Aşağıdaki tabloda “audio clip” dosyalarını seçebileceğiniz yollara bir göz atalım.

Tek bir clip seçmek için (Select a single clip), clip üzerine tıklayın.

Bir defada çoklu clip seçmek için (Select several clips at once), clip”ler üzerinde dörtgen çizin. 
Clip”in belirli bir bölümünü seçmek için (Select part of a clip), “Alt” tuşuna basıp clip üzerinden işaretlemek istediğiniz yeri seçin.
‹şaretli/seçilmiş yere clip ekleme (Add clips to the selection), Shift tuşuna basıp clip”i tıklayın ya da clip etrafında dörtgen çizin.
‹şaretli/seçilmiş olan bölgeye clip ekleme ya da çıkartma (Add or remove clips from the selection) opsiyonu için, “Ctrl tuşuna basıp clip”i tıklayın ya da clip etrafında dörtgen çizin.
 


 
Tüm işaretli bölgeleri kaldırma (Remove all selections), Clip dışında bulunan herhangi boş bir alana tıklayın.

Audio Clip özelliklerini Değiştirme

Audio clip üzerinde değiştirebileceğiniz “name, start, length, snap offset, display color” gibi özellikler mevcuttur. Bunları nasıl değiştirebileceğinize bir göz atalım.

Audıo Clip Adlandırma

Clip üzerine gelip sağ tuş ile “Clip properties”i işaretleyin (Resim 3),
“Name” kutucuğuna yeni ismi girin,
“OK” sekmesine basın. Clip üzerinde yeni isim belirecektir.
 


 

 

 

Audio Clip”lerini Ayırma

Cakewalk Sonar 8.5 Producer Edition, audio kurgulamada kullanıcıya uzun audio clip”leri istedikleri ölçüde parçalama ve ayırmaya olanak tanıyor. Bu sık kullanılan önemli özellik, uzun bir audio clip”i birbirinden ayırmaya, ayırmış olduğunuz clip”ler üzerinde farklı efektler kullanmanıza ve zamanlamalarını değiştirmenize yardımcı olur.
 


 
“Splitting audio clips” özelliği “Track view” da bulunan “makas” ikonundan ya da audio clip üzerine sağ tuş ile “Split” sekmesine tıklayarak kullanılabilir. Ayırmış olduğunuz her bir audio clip tek parça halindeki aynı isimle ayrılmış olur. Dolayısıyla clip”leri tekrar adlandırmanız yerinde olur.

Gelecek sayıda, yine bu köşede Sonar 8.5″in yeniliklerini incelemeye devam edeceğiz. Soru ve görüşleriniz için o zamana kadar bana  Haliinceoglu@myspace.com veya aliinceoglu@gmail.com adreslerinden ulaşabilirsiniz. Görüşmek dileğiyle!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here