Ana sayfa Donanım Audient CENTRO Monitör Kontrol

Audient CENTRO Monitör Kontrol

0

Sizin için özel olarak seçtiğimiz stüdyo ekipmanlarını, ülkemizin mix yanında analog mastering imkanı da sunan önemli stüdyolarından Mobaseri Sound’da Ali Mobaseri ve çağatay Zımba test ediyor. Test sürüşlerimizin yapıldığı yeri merak ediyorsanız, “www.mobaserisound.com” adresine tıklamanız yeterli!
 

Sizler için dört ekipman seçtik. Bunlardan ilki Audient şirketinin monitör kontrol ünitesi olan CENTRO. İkinci ekipmanımız ise Apogee şirketinin 2 kanal AD/DA çeviricisi olan Rosetta 200. üçüncü ekipmanımız ise Rupert Neve”in Ekolayzer”ı. Dördüncü ekipmanımız ise piyasaya yeni giren İ Con şirketinin MIDI 49 tuş klavyesi. Testimize Audient”le başlıyoruz.
 
centro
 
Piyasada analog mixer devri yerini DAW”a bırakınca bu devrimle beraber bir çok ekipman gereksinimine ihtiyaç duyuldu. Monitor kontrol ünitesi de bunlardan biri. Bir çok ses kartı bu ihtiyacı gidermek üzere monitör çıkışı kontrol etmek için üniteler koysa da iki vaya daha fazla monitörle çalışan kişileri pek tatmin edemediler. ülkemiz önce bir iki markayla tanışsa da,ürün gamının gelişimi bu marka ve model gamını çoğalttı. Tabi her audio ekipmanda olduğu gibi bu gamda da pahalı A klas ve orta klas,daha uygun bütçeli ev kullanımı klasında ekipmanlar üretilmekte. Biz ilk monitör kontroller olarak Audient Centro”yu test edeceğiz. İlerleyen sayılarda ise daha çeşitli kontrol ünitelerini de sizin adınıza test edip, eKipman alışverişlerinde yardımcı olacağız.

 

Centro, İngiliz kökenli bir kontroller. İki üniteden oluşan bu kontroller bize çok çeşitli imkanlar sağlıyor çünkü üzerinde AD bir converter olması size monitör kontroller dışında kayıt merkezi olma şansı da tanıyor. Cihazın ana ünitesi 2 U rackmount ölçülerinde. Ana gövdesi ise üstü galvanizli ham demir. Bunun sebebi ise oluşan elektro statik enerjiyi üzerine alıp, topraklama ile cihazdan uzaklaştırmasıdır. Arka kısımda genelde XLR bağlantı şekli kullanılmış. Tabi iki adet unbalance RCA connector de bulunuyor (DvD,Dat,CD player bağlantıları için).Dört adet Aes , bir adet Coaxial, bir adet Spdif bağlantısı mevcut. B ir adet Aes Out, bir Adet Spdif out ve üzerindeki Mic dışında bir adet de XLR Mic input bulunmakta. Analog giriş ve çıkışlar ise şöyle: Dört adet input, üç adet audio monitör çıkışı, iki adet cue bağımsız çıkışlar. Bir adet Control Box için RS 232 bağlantısı bulunuyor. Control box”ı size kullanım sırasında anlatmayı tercih ettim.
 
mikser
 
Gelelim bu beyaz tenli İngiliz’in kullanımına. Tüm bağlantıları, 2 u”luk üniteden yaptıktan sonra önünüzde her şeye hakim olduğunuz, pek de yer kaplamayan control box”ı kullanmaya başlayalım. İlk olarak DAC bölümünden bahsetmeden analog olarak cihazla ilgili izlenimimi paylaşayım: Sesteki gövde baya tatmin edici. Baslar gayet okunabilir, yüksek ferkanslar ise gayet anlaşılabilir ve hatayı direkt duyabiliyorsunuz. DAC duyumuna gelince yüksek frekanslar ve orta gövdede çözünürlük baya iyi, fakat bas frekanslar daha tatmin edici olabilirdi. Bu duyum akustik kayıt ve işlem yapanları baya memnun edebilir. ?imdi de control box”ı inceleyelim. üç adet monitör bağlantısı; MAIN, ALT 1, ALT2 oluşuyor. ALT 1 ve ALT2 çıkışları extra yardımcı volume knob’larına sahip. Bu özellik size monitörlerinizi ses seviyesi olarak birbirine yaklaştırmanıza imkan sağlıyor. ALT2 Bağlantısı ise bir tuşla SUB WOOFER bağlanmak için pozisyon alabiliyor ve sistemden harici olarak mono sinyal üretebiliyor. Sistem ayrıca kendisi monoya geçebiliyor. En önemli özelliklerinden biri ise L veya R mute edebiliyorsunuz.

 

Bu özellikler size side ve mid ‘de neler olup bittiğini dinletebiliyor. Left”e phase uygulaması için bir buton mevcut. Dim özelliğinde ise size belirli bir db’ de sesi düşürme imkanı sağlanıyor. Control box”ın hemen arka kısmında bir adet kulaklık çıkışı bulunuyor. Bir adet butona bastığınızda tüm monitör çıkışları mute oluyor ve sadece kulaklık devrede oluyor. Kayıt aşamasında ise kontrol odası ve kayıt odasının iletişimini sağlayan bir adet Talkback bulunuyor. üzerinde küçük condenser mic bulunuyor. Butona bastığınızda devreye giren ve mic algı gücünü kısıp açabileceğiniz bir knob bulunuyor. Dijital ve analog girişlerini kontrol etmeniz için ışıklı butonlar bulunuyor. Hemen yanında ise iki adet bağımsız çıkış bulunuyor. Bu çıkışların dB ayarları sistemden bağımsız olarak ayarlanabiliyor. Tabi tek bir sinyali her ikisine de yönlendirmek mümkün. Bu çıkışları kayıt veya kulaklık preamfisinde kullanabiliyorsunuz. Sıkı durun CUE”ları isterseniz sistemden ayrı olarak mono yapabilme imkanı sağlıyor. Ancak, bir çok imkan sağlayan centro, benim görmekten hoşnut olacağım bir özellikten mahrum oda yüksek hassasiyetli VU metre. Ama olmaması pek de sorun teşkil etmeyen özelliklerden.
 
mix
 
Centro’nun size bir istasyon görevi izlenimi vermesi gayet normal çünkü monitör controller dışında bir çok avantajı mevcut. Bu tip controller’lar yapan şirketler artık birçok farklı fonksiyonları bir arada sunma teknolojisine sahipler. Bir çok rakipleri arasında yüksek avantajlara sahip olan Centro, stereo çalışan aranje, mix, mastering studio”larında tercih edilen bir ürün. Diğer rakipleri ise; Crane Song Avocet, Dangerous Audio Monitor ST, Grace Design m904B. Tüm bu rakiplerine nazaran hem fiyat hem de kullanım rahatlığı, ekstra özel kablo yaptırmadan kullanım olanağı, özelliklerinin genişliği ile Mobaseri Sound test ekibinden yüksek puanlar aldı. Türkiye distribütörü Akalın Müzik olan Audient Centro’nun surround özelliğine sahip bir de kardeşi bulunuyor. Türkiye satış fiyatı ise 1045 GBP artı KDV.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here