Ana sayfa Haber Audi yeni tam elektrikli süper araba prototipini tanıttı: 570 kW güç ile...

Audi yeni tam elektrikli süper araba prototipini tanıttı: 570 kW güç ile 2 saniyede 100 km/s

0

Audi’nin yeni nesil tam elektrikli e-tron quattro modelinin piyasaya sunulan sürümü için hâlâ en az bir ay daha beklememiz gerekse de Alman üretici elektrikli gelecekten ürünler sergilemeye devam ediyor.

Yeni tam elektrikli süper araba prototipi, katı hal pillere, 570 kW güce ve 800 Volt şarj sistemine sahip.

Audi PB18 e-tron adlı araç, geleceğin yüksek performanslı spor arabasına bir bakış olarak nitelendiriliyor.

Üretici yaptığı açıklamada bu aracın Le Mans yarış serisinde elde ettikleri tecrübeler kullanılarak ortaya çıkarıldığını ve sürücü odaklı geliştirildiğini belirtiyor.

Sürücü odaklı sözleri, aracın özellikleri tarafından da destekleniyor. Otonom sürüş ya da kompleks sürücü destek sistemlerini içermeyen araç ayrıca bir dizi kokpit kişiselleştirme olanağına sahip. Özel bir teknikle bağlanmış olan kontroller ve pedallar, sürücünün koltuğunu ve ekipmanlarını aracın istediği tarafına götürmesine (ya da ortada bırakmasına) olanak sağlıyor.

Aracın performans donanımıyla ilgili olarak her şeyin yeni neslini kullanan Audi, pil paketinin katı hal pillerden oluştuğunu ve toplam kapasitesinin 95 kWh olduğunu belirtti. Bu kapasiteyle söylediklerine göre araç 500 kilometre yol yapabiliyor.

Audi ayrıca Porsche’nin 800 Volt pil mimarisini de ödünç alarak 350 kW şarj imkanı sunuyor.

Üç motora sahip araç bunlardan ilkini önde, ikisini arkada konumlandırıyor. Audi bu sistemi şöyle detaylandırıyor:

Motorlar aracın ortasında konumlandırılmış durumda ve yarım şaftlarla direkt olarak tekerleklere güçlerini aktarıyorlar. Motorlar en fazla 150 kW gücü ön tarafa, 350 kW gücü ise arka tarafa aktarıyor. Bu sebeple Audi PB18 e-tron gerçek bir quattro, doğal olarak. Maksimum çıkış gücü 500 kW olsa da güç aşırtma sayesinde sürücü, geçici olarak 570 kW elde edebiliyor. Toplam tork 830 newton metre ve 0-100 km/h 2 saniyeden küçük bir miktar daha fazla.

Konsept araçlarda ortaya koyulan teknolojilerden bazıları üretim aşamasına geçenlere aktarılıyor. Audi, bu konuda herhangi bir şey söylemedi fakat aracın yakın zamanda seri üretime geçeceğini sanmıyoruz.


Aracı: Fred Lambert / Electrek

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here