Ana sayfa Haber Audi E-Tron GT Concept 590 beygir gücünde ve 20 dakikada şarj oluyor!

Audi E-Tron GT Concept 590 beygir gücünde ve 20 dakikada şarj oluyor!

0
audi e-tron gt concept

İlk elektrikli otomobili E-Tron SUV’yi tanıttıktan sonra Audi yeni bir EV konsepti ortaya çıkardı. E-Tron GT Consept, zarif tasarımlı bir sedan olarak karşımızda ve elektrik altyapısını Porsche’nin Taycan modelinden alıyor.

Geçen haftaki LA Auto Show’da sergilenen otomobil, 2021 yılında satışa sunulacak. Fiyat konusu henüz açıklanmış değil.

22 inçlik tekerleklere sahip E-Tron GT, 90 kWh’lik bir pil paketinden gücünü alıyor ve iki elektrikli motora sahip. Toplamda 434 kilowatt, ya da 590 HP güç üreten sistem, 0-100km/s’i de 3,4 saniyede yapıyor.

400 km’lik bir menzile sahip olduğu açıklanan araç, Avrupa’nın yeni WLTP standartlarında test edilmiş durumda. Bu standartlar gerçek hayata yakın olsa da tam olarak aynı denilemez. Bu konuda EPA standartları daha gerçekçi değerleri sunduğundan aracın menzilini 350 km olarak düşünmekte fayda var.

Audi E-Tron GT’deki 800 Voltluk pil paketi 20 dakikada %80’e kadar doluyor

Porsche’nin Taycan modelinde tanıttığı teknolojiyi kullanan E-Tron GT, çok hızlı şarj özelliğine sahip. Batarya paketi 800 Volt seviyesinde olan araç, sıfır şarjdan %80 seviyesine sadece 20 dakikada ulaşabiliyor. Şuan piyasadaki -Tesla Supercharger dahil- hiçbir teknoloji bu kadar hızlı şarja imkan sağlamıyor.

İlgili Haber: Porsche ve Audi ortak bir elektrikli otomobil platformu kullanacak

Daha şimdiden bir otomobili Tesla katili olarak adlandıramasak da geleneksel otomobil üreticilerinin yakın zamanda elektrikli otomobillerini yollarda görmeye başlayacağımız kesin. Bu markalardan ortaya çıkacak araçlar sayesinde belki ülkemiz de elektrikli otomobil devrimine giriş yaparak daha çevreci ve konforlu hale gelir.


Aracı: Sean O’Kane / The Verge
Görseller: Audi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here