Ana sayfa Haber Audi”den 3D Müzik sistemi!

Audi”den 3D Müzik sistemi!

0

 

 

Sürücüsüz otomobiller geliştirmeye Audi, Bang & Olufsen ve Bose ile ortak ürettiği ve halen geliştirmekte olduğu 3 boyutlu ses sistemi Audi Q7‘leri birer festival alanına çeviriyor. Yeni model Q7’lerde kullanılan Gelişmiş Ses Sistemi, müziğe üçüncü boyutu ekleyerek bir Interstellar deneyimi yaşatıyor. 

En etkili versiyonunun Pink Floyd Live 8 konserinde kullanılan 3D ses sistemi, özellikle Metallica’nın da Meyer Ses Sistemleri ile vazgeçemediği bir sistem olarak dikkat çekiyor. Sistemdeki yazılım, müzik kaynağından gelen sesleri boyutlara göre sıraya koyuyor. Müzik, bir konser sırasında kaydedildiyse, ses dalgaları tavan, taban ve duvarlardan yansıyarak kayıt kaynağına farklı zamanlarda ulaşıyor. Bu sistem ayrıca eko gibi ses bozulmalarını engelliyor. Sözkonusu bozulmalar milisaniyelerle ölçülürken, Audi Q7‘de bulunan 3D müzik sistemi, tüm gecikmeleri anlayarak bir ses stüdyosu berraklığında ve canlılığında araç içine kilitliyor.

Bu ses donanımı için, Q7 modellerinde 11 dijital kanal ve araç içindeki 23 hoparlörle dağıtıyor. Rock grupları bu sistemi ses bozulmalarını önlemek için ve sahnedeki sanatçıların sesi daha rahat almaları için kullanılır.

3D ses ssiteminden bir örnek. En etkilisi filmi çekilen Metallica’nın Through The Never konserinde kullanılmıştı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here