Ana sayfa Donanım Atom işlemcilerin öteki yüzü

Atom işlemcilerin öteki yüzü

0

İntel ‘in Atom yongaları kimlerin işine yarar?

Intel, netbook”lar için Atom Chip”lerini duyurdu ancak herkes 7 Ocak”ta Las Vegas”ta yapılacak tanıtımı bekliyor. Şimdiden akıllarda bazı soru işaretleri bulunuyor. Mevcut Atom işlemcilere göre yüzde 60 daha küçük ve yüzde 20 daha hafif olan N450″lerin, iki sebeple daha hızlı olması bekleniyor: 1.66GHz hızı ve CPU”ya yerleştirilmiş grafik ve hafıza kontrolleri…

Daha anlaşılır bir anlatımla, multimedia uygulamalarında hız anlamına geliyor. örneğin 720p”lik videoların sorun bile olmaması gerekiyor ve Intel de 1080p videonun da kullanıcılar için sorun oluşturmayacağını söylüyor. Ancak PC World editörlerine göre, netbook kullanıcılarını düş kırıklığı bekliyor. çünkü Intel”in kullanıcı patlaması yaşanan netbook”lardan ziyade notebook hedefli yola çıktığı ve küçük ekranlar kadar kısır özellikleri hedeflediği ve böylece pahalı işlemcilerin piyasasını korumayı hedeflediği, N450 ile de bu mantığa hizmet ettiği belirtiliyor.

PC World”e açıklama yapan Netbook Pazarlama Direktörü Anil Nanduri, “Bu, netbook”ların Blu Ray oynatıcı içermesi anlamına gelmiyor. Netbook”lar hali hazırda internet uygulamaları için tercih ediliyor, HD filmler ya da bilgisayar oyunları için değil. Elbette Atom HD videoları daha iyi oynatacaksa bu pek çok kullanıcı için olumlu bir adım olacaktır ama eğer netbook”larda illa ki oyun oynamak isterseniz, Nvidia”nın Ion platformu her zaman tercih edilecektir. Bu da Intel”i epey üzecek.” diyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here