Ana sayfa Donanım Atom”a çift çekirdek

Atom”a çift çekirdek

0

Intel’in netbook pazarındaki gücünü artırıyor
 

Intel global krizde, netbook satışlarıyla yani ürettiği Atom işlemcilerle süreci kayıpsız atlattı diyebiliriz. Netbook satışlarına olan rağbetin artarak devam etmesi, donanım devinin  Atom’u güncelleme çalışmalarını beraberinde getirdi.

Yeni işlemcinin kod adı: N550… Yine netbooklar için üretilecek ancak bu kez çift çekirdek mimarisi üzerine kurulacak. Dolayısı ile daha fazla saat hızı vererek enerji tüketimini arttırmadan performansı yükleltecek. Yeni Atomlu ilk netbook ilk planlamalara göre 2010 yılının 3. çeyreğinde aramızda olacak.

Bunun yanında firma tek çekirdekli işlemcilere de yakın durabilmek için ikinci bir Netbook platfomunu piyasaya sürecek. Tek çekirdekli Atom N455 veya N475 tabanlı olacak olan cihazlar, 512MB – 1GB arası belleğe, 16 – 32GB SSD ya da 160 – 250GB HDD depolama alanına, Linux ya da Windows 7 Starter işletim sistemine sahip olacak.

çift çekirdekli Netbook’lar 7 – 10.2″ ekranlara sahip olacak. Tabii biraz daha büyüğünü görmemiz de olası. Netbook bazında baktığımızda kullanıcıları daha “rahat” kullanım deneyimi bekliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here