Ana sayfa Haber Atık suları içme suyuna çeviren makina

Atık suları içme suyuna çeviren makina

0

ABD, Seattle oturumlu ‘Janicki Bioenergy’ mühendis şirketi , Bill & Melinda Gates Vakfı‘ndan sağladığı mali destek sayesinde Omniprocessor isimli arıtıcıyı üretti.  Proje kapsamında  Milyarlarcadolarlık serveti olan Gates, salı günü internet üzerinden yayınladığı bir videoda beş dakika içerisinde atık suyunu içme suyuna dönüştüren bir makina tanıttı.Deneme projesinin Senegal’in başkenti Dakar’da yapılacağı, daha sonra ise Hindistan ve Afrika ülkelerinde devam edeceği belirtildi.

Omniprocessor nedir?
Bir yandan atık suyu içilebilir hale getirip, öte yandan ise insan atıklarından elektrik üreten ‘Omniprocessor‘ adında makinanın üçüncü Dünya’nın su tedariğini kökünden değiştireceği söyleniyor. üretilen elektriğin hem makinayı çalıştırmak, hem de suyu yöresel komünlere ulaştıracak kadar yeterli olduğu ifade edildi.

Bill Gates, günde 100.000 insanın atıklarından 86.000 litre içme suyu üretmesi halinde insanların daha sağlıklı yetişeceği ve birçok insanın hayatını kurtarabiliriz diye ifade etti. Makinanın devasa potansiyeline dikkat çeken Gates, dünya halkının yüzde 40’ını oluşturan 2,5 milyar insanın duş ve tuvalete erişimi olmadığını ve her yıl 1,5 milyon çocuğun kirli su ve gıdanedeniyle hayatını kaybettiğini kaydetti. Ayrıca gelişen ülkelerde tedavi olan hastaların yarısının kirli su nedeniyle hastaneye başvurduğuna dikkat çeken Gates, Omniprocessor‘un bu sorunlarına çözüm getireceğini belirtti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here