Ana sayfa Haber Asus ZenFone 2, CES 2015″de duyuruldu. İşte detaylar….

Asus ZenFone 2, CES 2015″de duyuruldu. İşte detaylar….

0

Asus, ağustos’ta Türkiye’de lansman gerçekleştirip bizlere tanıttığı ZenFone’un 2. akımı olan ZenFone 2’yi CES 2015‘te tanıtmıştı. Detaylı bilgiler gelmeye başladıkça, Asus’un ZenFone 2 hakkında bilgilerimiz daha da kesinleşmeye devam ediyor. Ağustos’taki lansmanda Intel yetkilileri, Asus ile oluşturacakları mobil inovasyon servislerinin ve ürünlerinin sadece tek ZenFone ile kısıtlı kalmayacağını ve çok yakında yeni ürünlerle Intel-Asus işbirliğinin meyvelerini vereceklerini söylemişti.

“Yakında” derken, bu kadar yakın bir tarih olacağını tahmin etmiyorduk. Acil değil ama çabuk çabuk gelen Asus ZenFone 2′nin özelliklerine, çok teknik detaylara girip kafanızı karıştırmadan bir göz atalım diyoruz. 

5.5″ Full HD IPS ekranından başlayalım. Mobil yazılım üreticilerinin özellikle üzerinde durduğu ana konu; akıllı telefonların ekran boyutları. Adobe, artık 5″ ekrandan -en azından 4.7″-  düşük ekran boyutlarının yazılım desteği ve donanım desteği açısından yetersiz kalacaklarını söylemişti. Internet sörfü olayının mobilize olmasıyla birlikte ve masaüstü yayıncılığın da akıllı telefonlara geçmesiyle beraber, üreticiler 5.5″ ekran boyutunu standart hale getirmeye başladılar. Ekran boyutunu, önem sırası olarak kamera donanımları takip eder. Mobil cihazlardaki fotoğrafçılık donanımları, özellikle gezginler üzerinde oldukça etkili oluyor. Geliştirilen (selfie çubuğu) aparatlar, artık herkesin seyehati sırasında sıradışı anlar yakalamasında etkili oluyor. Haliyle 5.5 ekran ile uygun çalışabilecek PixelMaster yazılımı geliştirildi Asus tarafından. 13megapiksel kameraları, ekranla uyumlu olarak seyehat anılarında mobil eğlence aracı haline geliyor. 

Henüz ZenFone 2′yi elime alıp incelemediğim için, materyali hakkında ancak resmi açıklamalara dayanarak bilgiler verebilirim. Açıklamalara göre Asus, plastik-metal karışımı bir materyali cihazında kullandı. Bu plastik işi kafanızı karıştırmasın, çünkü darbe emme konusunda plastiğin becerisi hakkında fazlasıyla bilgilendirme yazmıştım. Darbeleri engellemek için ayrıca,  her üreticinin benimsediği kavisli hatlara da sahip ZenFone 2. Sadece estetik için değil, yuvarlak hatların darbeyi kısmi olarak almasından ötürü, akıllı telefonlar darbeye daha az maruz kalıyorlar. Sağlamlığa ek olarak, özelliklerini yakından bildiğimiz Corning Gorilla Glass 3 ile korunuyor. Gorilla Glass’ın materyali sayesinde -daha saydam olduğu için- görüntüler kullanıcıya daha net ulaşıyor. Yani, ZenFone 2’de de uygulanan Gorilla Glass 3, aslında 403 ppi piksel yoğunluğundan daha önemli bir materyal.

 

 

Asus, PixelMaster özelliğini kamera donanımına eklerken akıllı telefona daha canlı ve daha kaliteli fotoğraflar ve videolar çekebilme şansı verildiğini söylüyor. Ancak fotoğraflardaki kalite sadece PixelMaster sayesinde değil, ZenFone ve ZenFone 2′lerin arka kasasındaki matematikten ötürü bir durum. Doğru kamera açısı, uygun materyaller, uygun kavis hareketleri, lensin ışık alma oranını ve diğer kabiliyetlerini geliştirerek, bu “kaliteli” hale getiriyor.

Google Android desteğini esirgemeyeceğine dair söz veren Asus, yazılım konusunda Google’ı yalnız bırakmadı ve nihayet kendi arayüz yazılımını geliştirdi. Bununla birlikte bu ZenUI arayüz tasarımı, ZenFone 2’ye Intel ve Asus teknolojileri desteği açısından önemli, en azından güncel kalması.

En kafa karıştırıcı konu; 64-bit Intel Atom işlemci. Bir kısım der ki; mevcut pil teknolojisi kesinlikle bu altyapıyı kaldıramaz. Bir kısım da; pil tasarruf yazılımları bu teknolojinin kolayca kaldırılabileceğini söylüyor. Arada kaldık, ZenFone 2‘yi görmeden ve kullanmadan bir şey demeyelim. Buna 4GB RAM donanımı da eklendiğinde kusursuz bir altyapılı akıllı telefonla karşı-karşıyayız demektir.

İşlemci hızı, gibi şeyler editörler tarafından ezbere sayılıyorken, ürünün hangi özellikleri sizlere ne getiriyor, onlara bir göz atalım dedik. Elimize ek bilgiler geldikçe (ki gelecektir) sizlerle paylaşacağız.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here