Ana sayfa Donanım Asus Zenbook UX31

Asus Zenbook UX31

0

Zen felsefesinden izler taşıyan Asus’un yeni Ultrabook’u Zenbook UX31, bizlerden tam not aldı…

Mekanik cihazlara ilgi duymanın nasıl cazip bir hobi olduğunu eminiz birçoğunuz anlayacaktır. Zira teknolojiyi ve teknolojik gadget’ları takip edenlerin birçoğunda görülen bu hobi, iki hobi arasında bir paralellik de kurmamıza olanak sağlıyor. çocukluğunu bundan yıllar önce yaşayan (80’ler ve 90’lar) insanlar, çocukluk dönemlerinde illa ki bir dönemlerini Transformers izleyerek geçirmişlerdir. Transformers ile başladığını düşündüğümüz bu mekanik ilgi, zamanla benzer konseptlerdeki çizgi dizi, çizgi film ve çeşitli materyallerle bir çocukluk hobisi olmaktan çıkıp, genel bir hobi haline gelmiştir. Michael Bay, 2007 yılında Transformers serisinin ilk filmini beyazperdeye taşırken, bilhassa erkeklerin bu mekanik ilgisinin ne denli “tüketim” meyiline yol açtığını ön görmeyi başarmıştı.
 
ultrabook
 
Gerçekten de Transformers sinema filmi serisini izleyenler, Autobot veya Deception’ların her dönüşümünde kendinden geçmiştir. İşte tüm bu mekanik cazibe, bizleri her zaman kendisine çekmeyi başarmıştır. Teknolojik cihazlarıyla adını duyuran Asus, bu mekanik ilgimizi teknolojiyle birleştirmeyi amaçladı ve ortaya ele avuca sığmaz (aslında tam tersi; gayet de sığıyor!) bir ultrabook piyasaya sürdü. Bir de işin içine bir uzakdoğu felsefesi olan Zen’i de kattı ki, bizim halen daha çözümleyemediğimiz harika bir uyum yakaladı. Evet, dünya tarihinde belki de ilk defa mekanik cazibe ile bir uzakdoğu felsefesi ortak bir noktada buluştu (1984 yılında başlayan ABD-Japonya-Güney Kore ortak yapımı Transformers çizgi serisi de mekanik cazibeyle uzakdoğuyu bir noktada birleştiriyordu, fakat işin uzakdoğu kısmı yine teknikte kalıyordu). Ortaya çıkan sonuç ise tek kelimeyle muhteşem: Asus Zenbook…

 

Teknik Mekanik

Asus’un ultrabook serüvenindeki amiral gemisi Zenbook, UX31 modeliyle Newtech test merkezimize konuk oldu. Asus’un ultrabook konseptini en iyi yorumlayan firmaların başında geldiğini, gerek önceki aylarda gerek bu ayki dosya konularımızda altını çize çize söylemiştik. Gerçekten de Zenbook, ultrabook konseptini başarıyla yansıtıyor. Dayanıklı bir yapısı var, fakat hafif. İnceliği göz dolduruyor. En ince noktası 3 mm, en kalın noktası ise 9 mm. Bu ultrabook için “mekanik cazibe” betimlemesini yapmaktan kendimizi alamıyoruz. Görünüşüyle olsun, inceliği ve şıklığıyla olsun Zenbook, gerçek anlamda ultrabook açlığımızı doyurmaya yetecek bir ürün.

 

zenbook
 
Zenbook UX31 görünüm itibariyle bizleri hayli etkiledi. Peki ya performans olarak? İşte bu noktada Zenbook UX31’e bir kere daha hayran kaldık. 13.3 inç ekran boyutuna sahip UX31’de Core i7 işlemci bulunuyor. Ayrıca i5 işlemci bulunan modelleri de mevcut. Zenbook bu işlemcinin hakkını veriyor. Ultra güçlü yapısı, hızlı bir şekilde Windows’u açıyor. Ayrıca ultra hızlı açılış modu sayesinde, 7 saniye gibi bir sürede bilgisayar tamamen kullanıma geçmiş oluyor. Görünen o ki Asus, Zenbook ile bilgisayarı açıp kapama derdini sonlandırmayı, Zenbook’u tıpkı bir tablet bilgisayar gibi sürekli açık halde tutup, ihtiyaç duyulduğunda tek tuşla açabilmemizi sağlamayı amaçlamış. Açıkçası bunu başarmış da. Cihaz tüm gün açık ve uyku modunda olmasına rağmen pil kullanımının minimumda olması ve şarjı bitirmemesi ve üstelik hiç ısınmaması önemli detaylar.

 

Derin bir nefes

Zen felsefesinden izler taşıyan bir ultrabook olan Zenbook UX31, ses kalitesiyle kulaklarımızın pasını silmeyi başardı. Nasıl başarmasın ki? Zenbook ile duyduğumuz sesler, Bang & Olufsen ICEpower SonicMaster ile bizlere ulaştırılıyor. Kısacası Zenbook ile, bir ses kalite dehası olan Bang & Olufsen de evlerimize konuk oluyor.

Zenbook UX31’in üzerinde USB 2.0 ve 3.0, miniHDMI ve MMC/SD kart girişi bulunuyor. İncelik ve şıklık ön planda tutulduğu için herhangi bir CD/DVD okuyucu bulunmuyor. Gerçi günümüz şartlarında veriyi okumak için bu optik sürücülere olan bağlılık artık kalmadı denilebilir. USB ve MMC/SD kart girişleri, bu açığı fazlasıyla kapamayı başarıyor. Zenbook UX31, pil performansıyla da bizleri memnun etmeyi başardı. Uzun süreli pil süresi, kullanıcıyı kesinlikle yolda bırakmayacaktır.

 

zenbook ux31
 
Zenbook UX31 ile Street Fighter IV oynamayı ihmal etmedik. Bu oyun esnasında güç tasarrufu modunda beklediğimiz gibi düşük FPS (saniye başına kare) aldık. Fakat önemli olan yüksek performans moduydu. İşte bu moda geçtiğimiz anda FPS sayısı 60’lı mertebelere fırladı. Bu da, akıcı bir oyun deneyimi anlamına geliyor. üstelik bir ultrabook üzerinde! Asus Zenbook UX31, bir ultrabook olmasına rağmen, ekstrem grafik kartı isteyen oyunları denemediğiniz sürece birçok oyunu başarıyla çalıştırabilecek potansiyele sahip. Tekrarlayalım; üstelik bunu görevi olmadığı halde başarıyor!

 

Sonuç

Asus, Zen felsefesi konseptini şıklık ve cazibeyle birleştirerek stilize ettiği yeni ultrabook’u Zenbook UX31 ile hedefi tam 12’den vurmayı başarıyor. Güçlü, dayanıklı ve hızlı bir ultrabook olan 13.3 inç’lik ultrabook, hem kolay taşınabilir, hem hafif, hem de işlevsel. Bu özelliklerin hepsini bir yana topladığımızda açıkçası buradan sizlere belirtecek bir eksi özellik bulamıyoruz. Belki optik sürücü eksikliği bir eksi olarak değerlendirilebilir. Fakat Asus bunun da önüne geçmeyi başarmış durumda. öte yandan, USB aracılığıyla sisteme bağlanabilen optik okuyucular ile de bu sorunu harici yöntemlerle aşmak mümkün. Zenbook UX31, 2012’de adından sıkça söz ettirmeyi başaracak gibi görünüyor.
 

asus
 

http://www.asus.com.tr/
 

Fiyatı: 1.099$ + KDV

Genel Puan: 95

Tasarım: 5
Kullanım: 4
Performans: 5
 

Artıları:

• İnce ve Şık
• Bağlanılabilirlik
• Ses kalitesi
• Güçlü performans

Eksileri:

• Optik sürücü eksikliği

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here