Ana sayfa Donanım ASUS UX50

ASUS UX50

0

Sade, şık ve işlevsel

ASUS UX50
Netbook kavramını yaratan markanın, dizüstü bilgisayar dünyasına böyle ürünler sunması şaşılacak bir durum değil. Ama bir şekilde UX50 bizi yine de şaşırtmayı başardı.

Kapağını kaldırdığınızda 25 metre yarıçapında bir alanda tüm dikkatleri üzerine çeken, canlı ve parlak renklerde bir bilgisayar arıyorsanız, şu an arkanıza bakmadan kaçmalısınız. çünkü Asus UX50, oldukça sade bir tasarıma sahip. Hatta cihazın dışından görebilecekleriniz metalik Asus yazısı ve cihazın parlak kasası ile sınırlı. Bilgisayarın en dikkat çekici özelliği harika bir minimalist yaklaşım sonucu üretilmiş olması. Genelde mavi olan VGA girişi bile bu cihazda koyu tonlarda. Hatta cihazın alt bölümünde bile sade bir model numarası dışında başka bir şey bulunmuyor.

Gelelim kapağı kaldırdığımızda karşılaştıklarımıza. İlk bakışta Sony Vaio serisini hatırlatan, yazı yazmayı son derece keyifli hale getiren aralıklı klavye tasarımı, numerik tuş takımı ve parlak zemine oturtulmuş göz alıcı Touchpad bölümü… Firma, genel olarak dizüstü bilgisayarlarda bulunan, donanımını ve öne çıkan özellikleri gösteren, sevimsiz etiket ve parlak logoları kullanmaktan kaçınmış. Hatta klavyenin dışında cihazda sadece 2 ekstra tuş var. Birisi açıp kapatmak için, diğeri ise performansı değiştiren modlar arasında geçiş yapıyor. Kısa yol tuşlarının azlığı ne kadar iyi bir şey tartışılır ama UX50″nin tarzının bu olduğunu kabul etmeliyiz.

Asus performans canavarı bir dizüstü bilgisayar yaratmak yerine 1.4 GHz Intel Core 2 Solo U3500 işlemci kullanarak batarya ömrüne öncelik tanımış. Neyse ki firma 4 GB bellek kullanarak programların ve sistemin hızlı çalışmasını sağlamış. Cihazın batarya ömrüne öncelik tanınan tek kısmı işlemcisi değil. Cihazda bulunan GeForce G150M grafik kartı görevini gerektiğinde entegre Intel grafik çipine devrederek enerji tasarrufu yapabiliyor. Cihazın işlemci ve grafik kartı hızlı harikalar yaratmıyor ama 5 saate yakın pil ömrü bu boyda bir cihaz için gayet başarılı. Daha basit işler yaparsanız bu süre 7 saate kadar uzayabiliyor.
Bilgisayarın 320 GB”lık sabit diski normal kullanıcılara yetecektir.

1533 Dolar
Asus, www.asus.com.tr 
ARTILAR: Zevk sahibi, sade ve harika tasarımı. Aydınlatmalı klavye. Maratonlara uygun pil ömrü
EKSİLER: Yansıma yapan ekranı bazen sinir bozucu olabiliyor. Performans daha iyi olabilirmiş.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here