Ana sayfa Donanım Asus UX30

Asus UX30

0

En şık yol arkadaşı

Asus UX30
Son zamanlarda ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarlar oldukça ilgi çekiyor. Sebebi ise çok basit. İnsanlar her zaman yanlarında taşıyabilecekleri fakat bu arada performanstan da ödün vermeyecekleri cihazlara yöneliyorlar. Her zaman yeni trendlerle ve şık tasarımlarla karşımıza çıkan Asus da bu modaya uygun bir seriyle karşımıza çıkıyor. Asus”un ULV işlemci tabanlı yeni serisi UX30, etkileyici görünümü ve yüksek performansıyla test merkezimin gözdelerinden olmayı başardı…

İlk Bakış

Oldukça ince ve kompakt bir yapıya sahip olan UX30, fırçalanmış alümiyum kasası ve 1,6kg ağırlığıyla hem çok şık görünüyor hem de oldukça rahat taşınabiliyor. Bu tasarımıyla şu an piyasada olan 13,3 inç”lik dizüstü bilgisayarlar arasında en şık ve zarif tasarıma sahip olanlardan bir tanesi olduğunu söylemek yanlış olmaz. UX30″un en güzel tasarım özelliklerinden bir tanesi tüm bağlantıların kapaklar altına gizlenmiş olması. Bu sayede cihazın tasarım bütünlüğü hiçbirşekilde bozulmazken girişler de korunmuş oluyor. Sol yanda bulunan kapağın altında; mini VGA, HDMI,ethernet ve bir adet USB girişi bulunuyor. Sağ yandaki kapağın altında ise 2 adet USB ve kulaklık girişini görüyorsunuz.

 

Asus UX30
UX30″da optik bir sürücü bulunmuyor. Bunun yerine bilgisayarın ön alt kısmında ikisibirarada SD/MMC kart yuvası bulunuyor. Bağlantı açısından oldukça sade görünse de; bu boyuttaki bir dizüstü bilgisayarda HDMI bağlantısının unutulmaması hoş bir ayrıntı. UX30 çıkarılabilir bir pile sahip değil. Ayrıca pil ömrü de ortalama 4 saat civarlarında gidiyor. Elbette kullanıma göre bu süre uzalıp kısalabiliyor. Asus, pil performansı açısından kolaylıkla değiştirebileceğiniz modlar da sunmuş. Bu modlara birazdan değineceğiz.

UX30″un kapağını açtığınız zaman karşınıza geniş bir touchpad alanı ve VAIO”ların başlattığı bir trend olan ayrışık tuşlarla bezenmiş (ciklet tasarım) bir klavye çıkıyor. Klavyenin sağ üst yanında güç tuşu sol üst yanında ise modları kısayoldan değiştirmenize olanak tanıyan bir adet tuş bulunuyor. Kısayol tuşları bundan ibaret. Modlar arasında sessiz,yüksek performans, ofis gibi seçenekler bulunuyor.

Touchpad dokulu bir yapıya sahip. touchpad”in dokulu yüzeyi uzun süre kullanıldığında parmağınızı rahatsız edebiliyor. Yine de hassasiyeti oldukça başarılı. 13.3 inç”lik ekran arkadan aydınlatma teknolojisini kullanıyor fakat güneş ışığında kullanmak için biraz fazla parlak.
 

 

özellikler
Touchpad”den konu açılmışken… UX30 sezgisel çoklu-dokunmatik touchpad sayesinde daha interaktif bir şekilde kullanılmaya olanak tanıyor. Bu sayede sayısız fonksiyon hareket imkanı sağlayan touchpad ile eş zamanlı olarak iki veya üç parmağınızı sağa sola, aşağı yukarı hareket ettirmek süretiyle UX30″u rahatça kontrol edebiliyorsunuz. Ekranın hemen üzerinde 1,3 MP kamera bulunuyor. Bu sayede rahatça taşınabilen UX30 ile nereye
giderseniz gidin bağlantıda kalabiliyorsunuz.

Intel”in ULV işlemci mimarisini kullanan UX30 bu sayede hem 2cm”lik bir incelik yakalamanın  yanısıra performanstan da ödün vermiyor. Bizim test merkezimize gelen UX30, 1,40GHz U3500 CPU kullanıyor. Ayrıca üzerinde 4GB RAM bulunuyor. 500GB”lık sabit sürücü bulunduran UX30, boyutlarıyla kıyaslandığında oldukça yetenekli olduğunu kanıtlıyor.

Performans
Windows Vista ile gelen UX30, 4GB RAM”in de desteğiyle oldukça sorunsuz ve hızlıca çalışıyor. Günlük kullanım için ideal olmanın yanısıra HD film izlemek isterseniz bu görevin de altından sorunsuzca kalkabiliyor. Gerçi gün ışığında ekran biraz parlıyor fakat iç mekanlarda ve daha loş ortamlarda görüntü kalitesi oldukça yüksek. Renkler canlı ve parlak, görüntüler ise oldukça net. Oyun oynama kısmına gelince… Entegre Intel GMA 4500MHD grafik kartıyla belli başlı oyunları oynayabilirsiniz fakat  ondan 3D olarak yüksek bir oyun performansı beklememelisiniz. Ne de olsa bunun için tasarlanmış bir dizüstü bilgisayar değil.
UX30″un performansının düştüğü tek nokta ise daha önce de bahsettiğimiz gibi pil ömrü. Ne yazık ki netbook”larda ve ULV işlemcili çoğu dizüstü bilgisayarda gördüğümüz pil performansını UX30″da göremiyoruz. Entegre pili değiştiremediğiniz dolayısyla da yanınızda yedek pil taşıyamadığınız düşünülürse; ortalama 4 saat civarında pil ömrüne sahip olan UX30 bu açıdan biraz eksik kalmış…

Sonuç olarak; her zaman yanınızda taşımak isteyeceğiniz şık ve yetenekli bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız UX30 bu açıdan oldukça ideal bir seçenek gibi görünüyor. Fakat tasarımı bir kenara bıraktığınız zaman ULV işlemcili dizüstü bilgisayarlar arasında daha performanslı ve özellikli seçenekleri daha uygun fiyatlara almak mümkün…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here