Ana sayfa Haber ASUS ROG STRIX GL553VD-DS71 incelemesi

ASUS ROG STRIX GL553VD-DS71 incelemesi

0

Asus, Republic of Gamers markası altında, kendisi için güvenilir, uygun fiyatlı ve şaşırtıcı derecede yetenekli oyun makineleri üreticisi olarak bir isim yaptı. En yeni olan ROG Strix, mükemmel bir oyun dizüstünün tüm özelliklerini taşıyor. Bu, 2,5 kg ağırlığında ve 1 inçin biraz üzerinde kalınlığa sahip bir dizüstü bilgisayar, ancak bir GeForce GTX 1050 ekran kartı, bir Intel Core i7-7700HQ CPU ve 16GB RAM ile geliyor.

Bu fiyatla performansı birleştiren Strix çok cazip görünmeye başlıyor. çekici bir pakette, iyi bir fiyat, sağlam özellikler var. Başka bir deyişle, Strix vurucu bir anlaşma öneriyor.

Bir yırtıcı baykuş cinsinin adının verildiği Strix’i ilk gördüğünüzde, öncüllerinden biraz daha gösterişli olduğunu fark edeceksiniz. Parlak bir yırtıcı hayvan gibi Strix de, parlak turuncu ara renklere rağmen sessiz bir güç, kalite ve sofistike duygusu taşıyor. Bu yenilenme, süslü bir “oyuncu” tarzı ile ustaca profesyonel tasarım arasında bir uzlaşma gibi, işe yarıyor. Açıkçası bu bir oyun dizüstü bilgisayarı, ancak gösterişçi ya da göz kamaştırıcı bir tavrı yok.

Strix, çeşitli sayılarda çeşitli portlar sunmakta. Sol tarafta iki adet USB Tip A bağlantı noktası ve bir adet USB Tip C bağlantı noktası yanı sıra bir HDMI bağlantı noktası, bir kulaklık girişi ve bir Ethernet bağlantı noktası bulunuyor. Sağ tarafta ekstra bir USB Type-C bağlantı noktası bulunuyor ve bu taraftaki alanın geri kalan kısmı bir optik sürücü ile kaplı.

Optik sürücüler eskiye oranla daha az yaygınlar, bu yüzden garip bir seçim gibi görünüyor. Bu alan, birkaç ekstra port veya ek bir havalandırma deliği için daha iyi kullanılmış olabilirdi.

Son zamanlarda, dizüstü bilgisayar üreticileri, amiral gemisi oyun dizüstü bilgisayarlarındaki klavyelere ve trackpad”lere biraz fazla emek harcıyorlar ve kesinlikle takdir etmek lazım. Strix, bu trendden yararlanarak, mükemmel bir tuş derinliğine sahip bir klavye ile geliyor ve şaşırtıcı bir şekilde yüksek kalite hissi veriyor.

Tabii ki, arkadan aydınlatmalı bir LED klavye olmasaydı oyun amaçlı bir dizüstü bilgisayar olmazdı. Buradaki ekranda ışıklar keskin, parlak ve sorunsuz şekilde bir renkten diğerine geçiş yapıyor. Bunlar, geçiş animasyonları oluşturmanıza ve her bölgeyi kendi rengiyle kişiselleştirmenize olanak tanıyan bir ROG Aura uygulamasıyla programlanabiliyor.

Trackpad  harika görünüyor. Dokunmaya yatkın mat bir doku ile pürüzsüz bir yapıda. Aynı zamanda şaşırtıcı derecede doğru, Civilization VI ya da harici bir farenin sağladığı hassasiyet ve hızı gerektirmeyen diğer sıralı oyunlar gibi oyunlar için yeterince keskin.

 

Keskin resim, zengin ses

Strix, görüntüleme ve ses kalitesi açısından kendini ayrı bir yerde konumlandırmayı başarıyor. 1080p ekran eskisi kadar modern değil, ama iyi bir standby”a sahip ve Strix oyun dizüstü bilgisayar için bile inanılmaz derecede zengin bir ekran ile donatılmış. üst düzey bir masaüstü monitöründen beklemeniz gereken yaklaşık 840: 1 kontrastı sağlıyor. Bu özellikle bir dizüstü bilgisayarda çarpıcı bir özellik.

Renkler zengin ve canlı, koyu renkler derin ve kapkara. Bazı yüksek çözünürlüklü siyah-beyaz fotoğraf ile çalışıldığında Strix ekran, en parlak beyazlardan en karanlık koyulara oldukça iyi bir kontrast ile onları mükemmel bir hale getiriyor.

Gölgeler ve zayıf çizgiler, griye fazla eğilmeden, net ve siyah görünüyorlar. Buna ek olarak, Strix, üst düzey oyun dizüstü bilgisayarlarında bile yaygın bir sorun olan ekranın kenarları çevresinde herhangi bir miktarda ışık sızması yaşamıyor.

Renk kalitesi açısından Strix’in rakiplerine toz yutturduğunu görebilirsiniz. Renk doğruluğu mükemmele yakın. Fotoğraf çalışmaları gibi renge duyarlı işlerde Strix”in ekranına güvenebilirsiniz, ancak mükemmel bir profesyonel masaüstü monitörünü kesmek için bu yeterli değildir tabii ki.

Benzer şekilde Strix, AdobeRGB spektrumunun %75’ini yeniden üretiyor, sırasıyla yüzde 73 ve 71″i bulan Acer Predator 15 ve AVADirect Avant”tan biraz daha fazlasını üretiyor. Bunlar, tam bir masaüstü ekranından daha düşük bir renk gamına sahip olan dizüstü bilgisayar ekranları için iyi puanlar.

Strix”i bir oyun dizüstü bilgisayarı olarak kullanmanızın ötesinde, zengin ve derin sesler üreten bir dizi hoparlörle de donatılmış durumda. Strix, zengin ve gerçeğe yakın sesi belirgin bir kesme olmadan çoğaltıyor.

Ayrıca şaşırtıcı derecede yönlü sesler de sunuyor. Kesinlikle surround hoparlör sistemi yok, ancak Deus Ex: Mankind Divided gibi oyunlardaki ortam sesi dizüstü hoparlörlerde sıkça duyulmayan bir yönselliğe sahip. Siviller sol tarafta birbirleri ile konuşuyorlar, dev robot polisler sağdaki sokaklara doğru kayıyorlar, onlar sizi geçerken ya da size yaklaşırken sesleri de değişiyor, hoş bir sürpriz.

Fiyatı: 5,699 TL

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here