Ana sayfa Donanım Asus P1 Projektör İncelemesi

Asus P1 Projektör İncelemesi

0

Asus’un taşınabilirliği ve pratik kullanımıyla öne çıkan P1 projektörünü inceleme altına aldık!
 

Asus”un son zamanlarda bilgisayar dünyasındaki önemli yükselişi, firmanın diğer ürünleri tarafından da takip ediliyor. Karşımızdaki ürün taşınabilir bir projektör cihazı. P1 adını alan mini projektör ile Asus, deyim yerindeyse projeksiyon dünyasına her yerden her an giriş yapabilmemizi sağlıyor. İlk aşamada hafifliği ile bizi şaşırtan projektör, 13×12.5×3.3 boyutlarında ve 415 g ağırlığında. ürün her yerde yanınızda taşıyabileceğiniz türde. özellikle işiniz dolayısıyla sık sık gezmek ve gezdiğiniz yerlerde sunumlar yapmak zorunda kalıyorsanız, P1 daha ilk saniyede bu özellikleriyle bile ilgi alanınıza girecektir. öte yandan bir projektör edinmeyi planlıyor ve piyasadaki devasa projektörlerle uğraşmak istemiyorsanız da P1″i ilgi alanınıza alabilirsiniz.
 
Asus P1
Kendisi ufak ve hafif boyutlarına rağmen performansıyla bizleri memnun etti. Taşınabilirliğin ön planda tutulduğu bir cihazda 1280×800 çözünürlük görmek açıkçası çok önemliydi. LED lambası sayesinde enerjiyi oldukça verimli kullanan ve bir o kadar da doygun renklere sahip görüntü sunan P1, pratik kullanımıyla beğenimizi bu alanda da kazanmayı bildi.
 
Ayın ürünü
Cihaz üzerinde 5 adet buton bulunuyor. Bunlar cihazı açma/kapama, görüntü menüsüne gitme, menü ve menüde ilerleme butonları. Projektör lambasının üzerinde ise odak ayarı için kaydırmalı teker bulunuyor. 200 lümen parlaklık sunan P1″in kısa mesafede (1 metre) 40 inç ekran boyutuna ulaşan görüntü boyutu sunduğunu gördüğümüzde ise ürüne olan sevgimiz daha da arttı.

 

Asus’un taşınabilirliği ve pratik kullanımıyla öne çıkan P1 projektörünü inceleme altına aldık!
 

Açma ve kapama işinin pratiklik kazanması için Instant On/Off (Anında aç/kapa) butonu bulunuyor. Bu, projektörün hazır hale gelme süresini çok daha hızlı hale getiriyor. Ayrıca böylesine taşınabilir bir cihazın konumlandırması da önemli olduğundan dolayı, yükseklik değeri normalden daha fazla önem kazanıyor. Asus bu sorunun önüne geçmek için anında yükseklik ayarı yapabilen bir fonksiyonu da cihaza eklemiş.
 
Asus P1″in öne çıkan özellikleri arasında Keystone Correction geliyor. Otomatik görüntü bozukluğu düzeltme olarak cihaza eklenen bu özellik, görüntünün perdeye beklenmedik koşullarda (tam karşıdan vs.) yansıtılmadığı durumlarda yamuk bir görüntünün oluşmasının önüne geçiyor. Kaldı ki cihazın içerisinde yer alan Keystone Correction, testimiz esnasında bize her daim kaliteli ve tam kapsamlı bir görüntü sunmayı başardı.
 
Asus P1″den görüntü almak için VGA kablosunu kullanmak gerekiyor. Zira üründe VGA”dan başka bir alternatif yok. Bu denli işlevsel ve başarılı bir üründe VGA bağlantı haricinde bir seçeneğin olmaması bizi biraz üzdü. Muhtemelen Asus, P1″in işlevselliği ve taşınabilirliği doğrultusunda bu tür bir karar almak durumunda kaldı. Fakat şu haliyle P1, 1 dakikadan da kısa sürede kuruluma sahip, son derece pratik bir ürün olma ünvanını başarıyla taşıyor.

 

Asus’un taşınabilirliği ve pratik kullanımıyla öne çıkan P1 projektörünü inceleme altına aldık!
 

Kurulum aşamasını saniyeler içerisinde atlattıktan sonra görüntünün perdeye gördüğünü göreceksiniz. Bu aşamada artık işler sizin tercihlerinize kalıyor. Hızlıca menüden ve ayarlardan bahsedelim. En solun bir yanındaki buton olan menü butonu, bizlere geniş bir ayarlama menüsü sunuyor. Bu menü altında parlaklık, kontrast, Keystone Correction, oranlandırma, Splendid, görüntü ayarları ve kurulum menüleri yer alıyor. Parlaklık ve kontrast, adından da anlaşılacağı üzere aktarılan görüntünün parlaklık ve zıtlık değerlerini değiştirmemizi sağlıyor. Keystone Correction”a girerek aktarılan görüntünün düzeltme miktarını kendiniz seçebiliyorsunuz (Eğer bu düzeltmeyi elle yapmak istemiyorsanız, kurulum (setup) menüsü altından Auto Keystone”a girerek düzeltmeyi otomatik hale getirebiliyorsunuz).
 

Oranlandırma menüsünde ekranın 16:9 ve 4:3 olup olmadığını belirleyebiliyorsunuz. Splendid menüsünde standart, kara tahta, beyaz tahta, oyun modu gibi önceden tanımlı görüntü modları bulunuyor. Splendid”in bir sağında bulunan görüntü ayarları ise işi biraz daha ileriye taşıyor ve bize otomatik ayarlama, faz/frekans bilgileri, dikey/yatay konumlandırma gibi ayarları sunuyor. Kurulum (setup) alt menüsünde ise lamba gücü, projektör konumlandırması, menünün kaybolma ve cihazın kapanma süresi gibi bilgiler ve biraz önce de söylediğimiz gibi Keystone Correction”ı otomatik hale getirmemizi sağlayan seçenek bulunuyor. İşte Asus P1″in tüm menüsü bundan ibaret.
Kısacası Asus P1, 1 dakikadan da kısa süre içerisinde kurulabilen ve kullanıcıya son derece sade bir menü ile pratik bir kullanım imkanı tanıyan, taşınabilirliği ve hafifliği ile dikkat çeken başarılı bir ürün.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here