Ana sayfa Ürün İnceleme Asus Lyra Trio

Asus Lyra Trio

Büyük bir alana sahip olup ölü bölgeler istemeyenler için ideal bir router.

0

Mesh router tam olarak yeni bir teknoloji değil. Yıllardır ağ güvenliğinin çok önemli olduğu fiziksel olarak geniş alanlarda kullanıldılar. Hastanelerden ve üniversitelerden askeri uygulamalara kadar, mesh router’lar geniş alanlara güvenli Wi-Fi sağlama konusunda önemli bir varlık olduklarını kanıtladılar. En az 300 metrekarelik geniş evlere sahip olanlar, iç duvarları taş evlerde ya da birkaç katlı binalarda oturanlar için, mesh router’lar aynı derecede önemli olabilir.

Geniş bir alanda internete bağlanmaya çalışan herkes, ölü Wi-Fi bölgelerinin oluşmasını önlemenin zor olduğunu söyleyebilir. Bu, mesh router’ların çözümüne yardımcı olabileceği bir sorundur. Ancak, mesh router’ların sıradan tüketicilere sunulmaya başlanmasının üzerinden sadece birkaç yıl geçti. Sonuç olarak, pek çok kişi doğru mesh router’ı nasıl bulacağından ve ihtiyaçları ile uyuşmayanını nasıl tespit edeceğinden emin değil.

Lyra Trio, Asus’un mesh router dünyasına gerçek anlamda ilk girişidir. Mükemmel bir üne sahip olan önemli bir marka. Lyra Trio’nun arayüzü genellikle erişilebilir ve çok derin seçenekler sunuyor. Daha ileri düzey kullanıcılar için, bu seçenekler arasında OpenVPN sunucular, PPTP, AiProtection güvenlik özellikleri ve başka bazı önemli şeyler yer alıyor.

Tasarım

Fiziksel olarak Lyra Trio, mütevazı bir 5.5”çapa sahip dairesel bir tasarıma dayanmakta. Estetik olarak, duvardaki bir dedektör gibi görünüyor. Lyra’nın arka tarafında iki gigabit Ethernet portu ve DC elektrik portu bulunuyor. Herhangi bir USB portu olmadığını da hemen fark edebilirsiniz. Bu da Lyra Trio’nun yazıcı paylaşımı veya depolama seçenekleri sunmadığı anlamına geliyor.

Hem web hem de uygulama arayüzü üzerinden ayarlara erişilebiliyor. İlk kurulumu oldukça kolay.

Güvenlik

Lyra Trio, büyük bir ağı güvenli tutma gibi bir görevi yerine getirebiliyor. Kullanıcı hesaplarına, içerik filtrelemeye, tehdit korumasına, port yönlendirmesine ve bir router’ın sahip olabileceği esasen güvenlik yönelimli tüm özelliklere sahip oluyorsunuz.

Bazı Wi-Fi cihazlarının aksine Lyra, kötü amaçlı içerik engelleme özelliklerinin yanı sıra destek için tamamlayıcı bulut hizmetlerine güvenmiyor. Bu iyi bir şey mi yoksa kötü bir şey mi, bu tamamen güvenlik konusundaki sizin görüşünüze bağlı. Bazı kullanıcılar, tüm web trafikleri hakkındaki ayrıntılı bilgileri bazı şirketlere devretme fikrinden hoşlanmazlar.

Önemli özellikleri

Asus Lyra Trio Router

Lyra Trio uygulamasındaki alt menüleri keşfetmek oldukça pratik. Ayarlarını yapılandırmak için router’ı açtığınızda, Asus’un kullanıcı dostu bir arayüzünü buluyorsunuz. Uygulamadaki seçeneklerle mesela konuk erişimini ayarlayabilir ve birisinin ağda ne kadar süre kalacağını sınırlandırabilirsiniz. Ağ erişimi durumunda, her özellik için kendi şifresiyle ekstra kontrol seviyeleri ayarlayabiliyorsunuz.

Ayrıca, ağınızın kimlik bilgilerini yarım düzine farklı iletişim seçeneği ile dağıtabilen “Bu Wi-Fi’yi paylaş” adlı bir özellik de var. Bu, yetkili kişilerin ağınıza bir anlığına girmesine yardımcı olur. Lyra, Alexa ile de kolayca entegre olabiliyor.

Web yöneticisinde, önem derecesine göre trafik sırasını değiştirmek ve ağdaki cihazların ağ önceliğini ayarlamak mümkün.

Aile dostu özelliklere gelirsek, Lyra’nın içerik engelleme fonksiyonu belirli etkinlik türlerini hedeflemekte oldukça iyi. İster blogları, sohbet servislerini, internetten sesli aramaları durdurmaya, isterseniz dosya indirmeyi tamamen engellemeye çalışın, bunlar Lyra ağında kolayca yapılabilir. Lyra’nın bulut tabanlı güncellemeleri kullandığı bir alan, bu içerik engelleme fonksiyonu. Filtrelenmesi gereken kötü amaçlı sitelerin güncel bir listesini görmek için, bulutla irtibat halinde kalmak gerekiyor.

Ağ yönetimi ile, oluşturduğunuz üye profillerinin kullanım istatistiklerine bakmak ve web trafikleriyle ilgili ayrıntılı istatistikleri görmek mümkün. Ne yazık ki, bu özelliklerin neredeyse hiçbiri web uygulamasında mevcut değil, bu nedenle tüm yönetimin akıllı telefonunuzla yapılması gerekiyor. Buna karşılık, web uygulaması, kötü amaçlı web sitelerini ve virüs bulaşmış cihazların ağınızı etkilemesini engellemek gibi güvenlik özelliklerine odaklanıyor.

Performans

Performanstan bahsederken, Lyra Trio’nun 500 metre karelik bir alanda sabit bağlantı sağladığından da bahsedelim. Bu aslında büyük, çok katlı bir evin alanıdır. Bu türden geniş destek, yedek radyoların kullanılmasıyla mümkündür. Özellikle Lyra Trio, hem 2.4 hem de 5.0 GHz’yi destekleyen üç Wi-Fi radyodan oluşuyor.

Lyra Trio yaklaşık 529 Mbps’i destekleyebiliyor. AiProtection veya Adaptive QoS’yi devre dışı bırakırsanız, 620 Mbps’de işlem yapabilirsiniz. Uplink ve downlink bağlantı için, 2.4 GHz bağlantı mükemmel bir sinyal sağlar.

Lyra Trio’nun CPU’su, Qualcomm IPQ4019 dört çekirdekli altyapısına dayanıyor. Rakiplerinin çoğundan yaklaşık dört kat daha yüksek olan 256MB RAM ve 128 MB flash belleğe sahip. Router’larda flash bellek ve RAM, ağın zayıf ağ iletişiminden korunmasını sağlar. Daha fazlasına sahip olmak, ağınızın tüm ağ için bir soruna neden olan daha fazla bant genişliği olmaksızın genişletilmesini sağlar.

Artıları:

  • Kullanımı ve kurulumu kolay
  • İnternetten her yerde uzaktan kontrol
  • Bir web tarayıcısından yönetilebilmesi
  • Mükemmel antivirüs koruması ve süresi dolmayan ebeveyn denetimleri
  • Kapsama alanında sabit sinyal gücü sunuyor
  • Basitliği ve zarafeti birleştiren tasarım

Eksileri:

  • Wi-Fi hızı biraz daha yüksek olabilirdi

Bu yazı, Newtech dergisinin Temmuz sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here