Ana sayfa Donanım Asus GL753VD inceleme

Asus GL753VD inceleme

0

Yzn: Kemal Metin
Oyuncular için tasarlanan Asus ROG Strix GL753VD adından da anlaşıldığı üzere Republic of Gamers (ROG) serisinin bir üyesi. Strix kelimesi ise Antik Roma ve Yunanca’da baykuş anlamına geliyor. Keskin işitme ve görme duyusuna sahip olan baykuşlardan esinlenen Asus, çevrenizi hissederek en küçük hareketleri bile algılayabilmeniz için kulaklık ve mouse serisi ile komple bir deneyim sunuyor. 

İçerdiği Donanım
17.3″ devasa ekranı ve ekranın arkasındaki baykuş figürü ile dikkat çeken laptopta, Asus Gaming Center’ın da kullandığı portakal rengi tonları hakim. Kasanın detaylarında da (usb portların içi, kauçuk ayaklar vs) aynı renk hakim.  Traşlanmış metalik ekran kasasının arkasındaki logo, ekranın aydınlatması ile daha da dikkat çekici hale geliyor. 2.8kg ağırlığa sahip olan ROG Strix, 41.5cm x 27.3cm x 3cm ölçülerinde. Sade tutulan kasanın arkasında Republic of Gamers yazısının bulunuyor ve başka bir şey yer almıyor. 
ön kısmında ise, yine aynı renklerde iki adet hoparlör ve SD kart yuvası var. Sağ kısmında biri usb 3.0, diğeri usb 2.0 olmak üzere iki adet usb port ve optik sürücü mevcut. Dvd yazma ve okuma özelliklerine sahip bu sürücü çift katmanlı dvd’lerle de çalışıyor. Sol tarafta ise combo (kulaklık ve mikrofon girişinin tek bir giriş olarak kullanıldığı) bir ses çıkışı mevcut. Yine sol tarafta 2 adet daha standart 3.0 usb bir adet usb type-C girişi ile geleceğe yatırım yapıldığı görülüyor. Görüntü çıkışı olarak display port ve bir adet hdmi portun olduğunu da ekleyelim. 

 


Genel oyuncu kitlesi düşünülerek fanın ve ethernet girişinin de solda olduğunu hatırlatalım. Yine oyuncular için tasarlanmış klavyede bir kaç güzel özellik mevcut. 2.5mm tuş yüksekliği ve arkadan aydınlatmalı tuşların 30’una birden bassanız dahi yapışkan tuşlar devreye girmiyor ve tüm tuşları algılıyor. Oyuncuların en çok kullandığı tuşları, yani WASD ve space tuşunu daha belirgin kılarak oyuncuların hata yapma riskini azaltmak isteyen Asus, Gaming Center yazılımına kolay erişim için özel bir tuş yapmış. Baykuş simgesi olan bu tuşa bastığınızda CPU ve GPU değerlerini, hafıza ve hdd değerlerini görmeniz ve oyun profili tanımlamanız mümkün. 

GTX 1050 ekran kartı ile taşınabilir bilgisayarlara, masaüstü bilgisayar kullanıcılarının sahip olduğu kadar grafik işlem gücü vaat eden NVIDIA, bu sebeple M (mobil) takısını kartlarından çıkarmış durumda. Notebook Benchmark test sonuçlarına göre GTX 970M/ GTX 880M ayarında bir grafik gücü sağlayan GTX 1050, son dönemin ilgi çeken kartlarından biri ve directX 12’yi desteklemekte. 

Grafik yükü binmediğinde anakarttaki ekran kartını kullanan dizüstü, optimus özelliği sayesinde gerektiğinde GTX 1050’yi devreye alıyor. 7. nesil 14nm işlemcisi ile 4 çekirdeğinde 2.8 Ghz hız sunan işlemci, turbo modunda 3.8Ghz hızda çalışıyor. 7700HQ seri numaralı işlemciye 16GB DDR4 2133Mhz RAM eşlik ediyor. Tek slotta kullanılan bu belleği en fazla 2x16gb ile 32gb’a yükseltmek mümkün. Tek fanlı kasada iki adet bakır ısı borusu ile ısı dağıtımı sağlanmış durumda. 178 derece görüş açısı sağlayan bir full HD ekran barındıran Rog Strix dizüstünde 128GB’lık M.2 SSD ve 1TB 7200rpm depolama birimleri var. 546MB okuma 342MB yazma hızına sahip bu SSD’nin markası Sandisk. Windows işletim sistemini bu sürücüye kurduğunuzda dizüstünün açılması sadece saniyeler sürmekte. Geniş bir touch pad’in önünde ise dizüstüne dair ışıklı iletişimler (açık ve şarjda olduğu, HDD kullanımı, capslock ışığı gibi) mevcut. 

 

Yardımcı Yazılımlar
özellikle oyuncular için tasarlanan bu dizüstünde, oyun optimizasyonu için oyun profili oluşturmanız mümkün. Klavyedeki Gaming Center tuşu ile açılan yazılım, yüklü oyunlarınızı tarayıp onlara dair ön ayarları kullanabiliyor. Splendid yazılımı ile ekran kalibrasyonu için Normal, Vivid, mavi ışığı keserek göz yormayan Eye Care ve manuel ayarlara izin veren Manual seçeneği mevcut. Aura yazılımı ile de klavyenin aydınlatmasını istediğiniz şekilde ve renkte ayarlayabiliyorsunuz. Ağ kullanımını da kullanıcı profillerine göre değiştirmeniz mümkün. Bu konudaki ayarlar ise, optimizasyon modu, oyun modu, ortam akışı ve dosya paylaşımı. Sonuç olarak üst düzeyde ergonomik klavye, güçlü hoparlör sistemi ve yazılımsal desteği ile bir oyuncunun arayacağı detayların hepsine çözüm sunan ASUS ROG Strix GL753VD bir çok oyun severin ilgisini çekeceğe benziyor.

Asus GL753VD Fiyatı: 5,972 TL

Artıları:
•    Sağlam şasi
•    İyi WiFi transfer hızı
•    Parlak ekran
•    Yüzey ve bileşenlerin çok ısınmaması
•    İyi bir ses

Eksileri:
•    Bütün giriş yuvaları yan taraflarda
 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here