Ana sayfa Donanım Asus G51J

Asus G51J

0

 Gerçek bir oyun canavarı

Oyunseverlerin artık mobil haldeyken de oyun oynama isteklerini göz önünde bulunduran bilgisayar üreticileri bu alanda da harekete geçtiler. Bu üreticilerden olan Asus, G51J isimli modeliyle oyunseverlerin karşısına çıkıyor.

Oyuncular Cumhuriyeti”ne hoş geldiniz!

Modeli incelemeye geçmeden ürün ambalajında gelen içerikten burada kısaca söz edelim: Bunlardan ilki NVIDIA’nın 3D Vision teknolojisini destekleyen 3D gözlüğü ve kablosuz alıcısı. Bunun yanı sıra ürünün büyükçe bir adaptörü var. Tabii yüksek performanslı taşınabilir bilgisayarlarda adaptörlerin büyük olmasını doğal karşılamak gerekiyor. Kutuda bunlar dışında garanti belgesi, kullanma kılavuzu, yazılım CD’leri, LCD temizleme bezi, NVIDIA’nın 3D Vision teknolojisini açıklayan bir kılavuz ve Asus kablo kilitleyicisi bulunuyor.

Asus G51J

Asus G51J”yi – nam-ı diğer “Republic of Gamers” (Oyuncular Cumhuriyeti)- tasarım olarak incelediğimizde etkilenmemek mümkün değil. Ekran kapağı üzerinde aydınlatmalı “Republic of Gamers” logosu bulunuyor ve ürün şarjdayken bu logonun ışıklarının yandığını görüyoruz. Asus G51J sekiz çekirdekli Core i7 720QM 1,6GHz işlemciye sahip 4GB DDR3 Ram ile takviye edilen G51J, NVIDIA GeForce GTX 260M 1GB DDR3 VRAM ekran kartı ile oyunseverler için etkileyici grafikler sunuyor. . Bu özellikler ile oyun oynamanın keyfini sonuna dek yaşamanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

 

Modelin diğer donanım özellikleri arasında 320 GB sabit disk, 2 megapiksel kamera, 9 hücreli pil, 4 USB portu ve 15.6 inçlik (39.6 cm) bir ekran olduğunu görüyoruz. Cihazın ağırlığı ise 3.3 kg. Biraz ağır görünmekle birlikte cihazın Alienware gibi rakipleriyle karşılaştırıldığında hemen hemen aynı ağırlığa sahip olduğunu not edelim. Klavye tasarımını da sevdiğimizi bir dip not olarak paylaşalım. “Chiclet keyboard” (chiclet klavye) olarak tanımlanan bu klavyeler ile tuşların arasına toz ya da diğer yabancı maddeler girmiyor. Bu şekilde kullanımda kolaylık sağlanıyor. Boyutları bir masaüstü bilgisayar klavyesinden farksız olan klavyede nümerik tuş takımına da eklenmiş. Bu da kendinizi masaüstü bilgisayarınızdaymış gibi hissetmenizi sağlıyor. G51J”de yer verilen TouchPad  kullanışlı olduğunu belirtelim. Mat renkli yüzey, parmağınızın rahatça hareket edebilmesine uygun ve kullanım açısından  kolaylık sağlıyor. Alüminyumdan tasarlanan düğmeler de yine tasarımı tamamlayan şık bir ayrıntı olarak gözümüze çarpıyor. Modelin dikkat çekmek istediğimiz bir diğer bir özelliği ise batarya ömrü. G51J”yi kablosuz olarak kullanmak istediğimizde pil ömrünün 98 dakika olduğunu gördük. (Yabancı kaynaklarda da 90-100 dakikalık bir performans elde edildiğini burada aktarmakta fayda var)

Asus G51J

 

Böyle bir bilgisayarda bulunan 9 hücreli 7200 mAh pilin harcayacağı güç için 9 hücreli bir pil uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Burada pilin 9 hücreli olması nedeniyle biraz büyük bir kısmı cihazın arkasına taşıyor. Bunun dikkat çektiğini ve kısmen de olsa kötü bir görüntü oluşturduğunu belirtelim. G51J”nin adaptörünün bu cihazı besleyebilecek kapasitedeki ağırlığı ve görünümü biraz garip görünüyor.

Asus G51J”de dikkatimizi çeken diğer bir özellik de ExpressGate işletim sistemi oldu. Cihaz kapalı konumdayken açma kapama tuşu yerine hemen solundaki tuşa basarak açtığımızda Asus’un özel olarak geliştirdiği Linux temelli ExpressGate işletim sistemi ile karşılaşıyoruz.. İşletim sisteminde Web, Office, Skype gibi farklı yazılımlar mevcut. Bu tuş ile bilgisayarı açtığımızda Windows’a ihtiyaç duymadan ExpressGate yazılımı ile kullanabiliyoruz.  Birkaç saniye içerisinde ayarlarını yaptığınız yazılımlarla Windows ekranını açmadan bilgisayar ile bu özel işletim sistemini kullanmanızı sağlıyor. Bunun önemli bir avantaj olduğunu burada not edelim. Burada ürünün taşınabilirliği açısından ön plana çıkan önemli bir detayı daha sizlerle paylaşalım: Ufak petekler şeklinde siyah renkte tasarlanan alt kısım Asus G51J’nin taşınırken elimizden kayıp gitmemesi için düşünülmüş. örneğin ürünü kolunuzun altına aldınız ve yürümeye başladınız.İşte,bu kısım kaymayı önlüyor ve aslında basit gibi dursa da bizce önemli ve üzerinde durulması gereken önemli bir ayrıntı olarak göze çarpıyor.

Madem ki Asus G51J, oyunseverlere hitap eden bir ürün, o zaman ses kalitesine de kısaca göz atalım: üründeki dahili hoparlörleri ABD”li  Altec Lansing üretmiş. G51J”de  sol ve sağ kısımda olmak üzere toplam iki tane tiz sürücüye yer veriliyor. Ayrıca bas seslerin oluşumu için de bilgisayarın alt kısmında bir subwoofer monte edilmiş. Tiz sürücülere subwoofer’ın gücü eklenince ses performansı yükseldiğini ve etkileyici duruma dönüştüğünü aktaralım.

Burada G51J”nin grafik kalitesine de kısaca değinelim: Cihazda grafik kartı olarak NVIDIA’nın 3D Vision teknolojisini destekleyen GeForce GTX 260M modeli kullanılıyor. 15.6 inç boyutundaki LED aydınlatmalı 3D ekran 1366 x 768 piksel çözünürlükle tüketiciye ulaştırılıyor. (Bir temenni olarak, “Keşke Full HD çözünürlüğünde bir ekran desteklenseydi” dememek mümkün değil)

 

Asus G51J

Göz alıcı 3D deneyimi

Asus G51J”nin en önemli özelliklerinden biri de 3D. G51J”de bunun için Nvidia”nın 3D özellikli gözlüğü kullanılıyor. Gözlük biraz kaba bir tasarıma sahip olmakla birlikte işlevini yerine getirmeyi başarıyor. Gözlüğü kullanmak için üzerindeki düğmeyi açmak ve bilgisayarla gelen alıcıyla iletişim kurmasını sağlamak gerekiyor. Bunun için de alıcıyı USB kablosuyla bilgisayara bağlamak yeterli oluyor. Ayrıca birkaç adımdan oluşan kalibrasyon işleminden sonra gözlüklerin 3D formatında kullanılması mümkün hale geliyor.

G51J”nin 3D performansında kısaca performansından da kısaca bahsedelim: Cihazla yüklü olarak gelen animasyonları 3D olarak seyrettiğimizde çok beğendiğimizi belirtelim. Bir an için insanın içinden bu animasyonları tutma isteği uyanıyor. Burada, özellikle otomobillerle yapılmış bir animasyondan söz etmeden geçmeyelim. Bu animasyonda sanki otomobiller ekrandan taşıyor ve sizi de animasyonun bir parçası haline getiriyor. Modelin oyun performansını incelemek için ise  Batman: Arkham Asylum oyununu seçtik. Bu noktada dikkate alınması gereken FPS (saniye başına düşen kare) değeri ortalama FPS olarak belirlendi. Bu arada, G51J ile daha fazla 3D destekli oyun oynamak ve video seyretmek istiyorsanız, www.nvidia.co.uk adresinden bu türden içeriğe rahatlıkla erişebileceğinizi de belirtmiş olalım.

 

Asus G51J

Toparlamak gerekirse, 3D günümüzde yavaş yavaş aranan bir görüntü formatı haline gelmeye başlıyor. Avatar gibi animasyon tarzı filmlerle başlayan bu furyada oyunlar da kendilerine düşen payı alıyor. Siz de bir tutkunuysanız ve bu tutkunuzu yanınızdan ayırmak istemiyorsanız, Asus G51J”yi göz önünde bulundurmanızı hararetle öneririz.

 

Fiyat

2.099 dolar

-3D görüntü formatı

-Keyifli kullanım

-Kaya gibi tasarım

Eksiler

-Blu-ray desteği yok

 

Tasarım                        5

Kullanım                       5

Performans                   4

 

Genel puan                 97

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here